Lietuvoje

2019.01.08 14:16

V. Landsbergis apie Sausio 13-osios bylą: Lietuvos teisėsauga nėra laisva

Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2019.01.08 14:16

Sausakimša salė žiūrovų Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje antradienį susirinko paklausyti pokalbio su profesoriumi Vytautu Landsbergiu, pristačiusiu naują knygą. Artėjant 28-osioms Laisvės gynėjų dienos metinėms V. Landsbergis išleido knygą „Naujai atitirpę Sausio 13-osios pėdsakai ir mirtinai abejingas lietuviškas teisingumas“.

„Nemanau, kad byla turi būti išspręsta taip, kaip teisingai Lietuvai. Byla turi būti išspręsta, taip, kaip yra teisinga“, – žurnalisto Pauliaus Gritėno vedamame knygos pristatyme kalbėjo V. Landsbergis.

Paklaustas, kodėl prireikė tokios knygos, profesorius teigė, kad tai skelbiami šaltiniai ir knygoje yra iki šiol neskelbtų svarbių dokumentų. 84-iuose knygos puslapiuose nugulė pokalbiai su tuomečiu SSSR vadovu Michailu Gorbačiovu bei kiti tekstai iš V. Landsbergio archyvo, tiesiogiai besisiejantys su Sausio 13-osios įvykiais.

„Tai yra autentika ir aš stengiuosi, kiek dar galiu, kol dar egzistuoju paskelbti kuo daugiau autentikos apie mums vis dar aktualią praeitį. Vis dar stengiamasi ją apšmeižti. <...> Mano ginklas yra pateikti tikrus dalykus, kuriuos sunkiau ar neįmanoma apmeluoti“, – M. Mažvydo bibliotekoje kalbėjo knygos autorius.

Neteisybė Sausio 13-osios byloje

Praėjusių metų spalio viduryje pranešta, kad baigta nagrinėti byla dėl sovietų agresijos 1991-ųjų metų sausio 13-ąją. Nuosprendį byloje ketinama skelbti šių metų vasarį. Pirmasis posėdis byloje buvo surengtas dar 2016-ųjų sausį, joje – daugiau nei 60 kaltinamųjų. Visgi V. Landsbergis pastebi, kad vienas itin svarbus dalykas nebuvo padarytas – byloje taip ir nebuvo apklaustas M. Gorbačiovas.

„M. Gorbačiovo parodymų niekas net neprašė, manant ar sakant, kad jis vis tiek nekalbės arba jam neleis kalbėti. Bet patikrinti galima. Nors, pasirodo, – negalima, kažkas bijo. Mano knygelė yra balsas tyruose. Aš ne kartą kėliau klausimą, kodėl nėra tam tikri žmonės apklausti. Ir ne kažkur Maskvoje, o čia, Vilniuje, yra žmonių, kurie galėtų būti kaltinami valstybės išdavimu. <...> Tai yra mano akmuo į langą“, – kalbėjo profesorius V. Landsbergis.

Jis teigė ne kartą „nemandagiai“ vertinęs teisėsaugos veiklą Sausio 13-osios byloje, kurią palygino su Medininkų žudynių byla: „Taip pat kaip ir Medininkų žudynių byloje yra išankstinė nuostata, ko nereikia ar negalima tirti. O jei tau pataria, kad nereikia tirti, tai priimi kaip įsakymą.

Per šitą bylą Lietuvos teisėtvarka ir teisėsauga turi progą išeitį į laisvę, bet ji nėra laisva, ją kažkas varžo. Leidžia ar neleidžia.  Gal kada nors atsiskleis tie mechanizmai.“

Sausio 13-ojo žuvusio Apolinaro Juozo Povilaičio sūnus Robertas Povilaitis, kaip kalbėjo knygos autorius, taip pat bandė „belstis į betoninę piramidę, reikalauti teisingumo“, bet ir tuokart ir M. Gorbačiovo apklausa neįvyko.

„Nebūtinai tik aš ar R. Povilaitis turime belstis į tas beviltiškas teisingumo duris“, – sakė V. Landsbergis.

Nepradėjo ikiteisminio tyrimo

V. Landsbergio knygos pristatyme dalyvavo ir pats R. Povilaitis, ne kartą reikalavęs, kad M. Gorbačiovas būtų apklaustas Sausio 13-osios byloje. Jis kalbėjo, kad kartu su advokatu, su kuriuo kelerius metus nagrinėja bylos klausimus, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl M. Gorbačiovo atsakomybės.

„Kreipėmės į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą M. Gorbačiovo atžvilgiu pagal straipsnį, kuris kalba apie aplaidų karo vado pareigų vykdymą. Tas straipsnis pasirodė tinkamiausias įrodyti, kad jis aplaidžiai kažką darė, nes atrasti informaciją, kad davė nurodymus, turbūt bus neįmanoma.

Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Mes galvojame apie įvairiausius nusikaltimus ir ką tai reiškia „atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą“. Tai reiškia, kad prokuratūra turi būti įsitikinusi, garantuota, turėti neginčijamus įrodymus, kad nusikalstama veika nėra padaryta. Priešingu atveju reikia pradėti tyrimą ir aiškintis“, – kalbėjo R. Povilaitis, pridurdamas, kad toks sprendimas jį itin sukrėtė.

Vilniaus apygardos teismas trejus metus nagrinėja Sausio 13-osios bylą. Tai viena didžiausių teisėsaugos bylų nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Vasarį planuojama skelbti nuosprendį.

Joje daugiau kaip 60 buvusių sovietų pareigūnų kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Visi kaltinamieji, išskyrus Rusijos piliečius Genadijų Ivanovą ir Jurijų Melį, teisiami už akių. Dauguma kaltinamųjų gyvena Rusijoje ir Baltarusijoje, šios atsisakė suteikti Lietuvai teisinę pagalbą.

Vilniaus apygardos teismas buvo priėmęs sprendimą byloje liudytoju apklausti M. Gorbačiovą, išsiųsti keli šaukimai, bet Rusija atsisakė jį įteikti buvusiam Sovietų Sąjungos vadovui.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

1999 metais Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų kalėti anksčiau buvo nuteisti šeši asmenys.

Byla dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui pirmyn pasistūmėjo priėmus įstatymo pataisas dėl teismo proceso už akių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.