Lietuvoje

2013.08.27 07:58

Seime nepritarta ambasadorių Vengrijoje ir Azerbaidžane atšaukimui

Liepa Želnienė, 15min.lt 2013.08.27 07:58

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) pirmadienį nepritarė užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus siūlymui po slapta įrašyto ir paviešinto pokalbio atšaukti iš pareigų Lietuvos ambasadorius Azerbaidžane ir Vengrijoje – Artūrą Žurauską bei Renatą Jušką.

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) pirmadienį nepritarė užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus siūlymui po slapta įrašyto ir paviešinto pokalbio atšaukti iš pareigų Lietuvos ambasadorius Azerbaidžane ir Vengrijoje – Artūrą Žurauską bei Renatą Jušką.

Tiesa, komiteto sprendimas skelbiamas tik paslapčia. Nei komiteto pirmininkas socialdemokratas Benediktas Juodka, nei jo pavaduotojas Audronius Ažubalis nesutiko po posėdžio sprendimą pristatyti viešai. B. Juodka aiškino neturįs tam laiko, A. Ažubalis teisinosi esą neturi įgaliojimų sprendimą paskelbti.

Vėliau komiteto biuro darbuotojai aiškino neva sprendimas bus paskelbtas tik Vyriausybės posėdyje, nes jis esąs slaptas. Jokių slaptų komitetų sprendimų Seimo Statutas nenumato.

Telefonu susisiekus su B. Juodka, šis paaiškino, kad komiteto sprendimas nėra skelbiamas dėl to, kad pats posėdis buvo uždaras.

„Kadangi posėdis buvo uždaras, tai aš neturiu teisės detalių aiškinti, bet, pagal visus įstatymus Diplomatijos tarnybos ir Seimo Statutą, komitetas turi apsvarstyti ministro teikimą ir šiandien apsvarstė. Informaciją raštu – protokolą gaus ministras, o aš daugiau nieko negaliu pasakyti. Nežinau, ar sprendimas aiškus, bet aš neturiu teisės oficialiai, pagal tvarką, aiškinti detales. Man pasakė mūsų komiteto biuro vadovas, kad negalima. Net ministras išėjęs neaiškino. Yra tvarka, negaliu jos pažeisti“, – aiškino, kodėl komiteto sprendimas yra slepiamas, B. Juodka.

Komiteto rekomendacijos neklausys

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nutarė nepaisydamas komiteto sprendimo vis tiek teikti Vyriausybei siūlymą atšaukti ambasadorius. Jis, nors atsisakė paviešinti komiteto sprendimą, pareiškė tebesilaikantis nuomonės, kad ambasadoriai savo pareigų eiti nebegali.

„Pasirodo, kad sprendimo aš nesu įgaliotas jums skelbti. Galiu tik pasakyti, kad po penktadienio neturiu naujos informacijos. Noriu tik pasakyti, kad, pagal Diplomatinės tarnybos įstatymą, diplomato atšaukimas turi įvykti prieš tai apsvarsčius Užsienio reikalų komitete. Tai tas svarstymas įvyko ir aš galiu informuoti, kad teiksiu Vyriausybei tą klausimą“, – kalbėjo ministras neužsimindamas, kad klausimą teiks nesulaukęs Seimo palaiminimo.

Savo ruožtu B. Juodka teigia, kad ministras turi teisę į Seimo komiteto nuomonę neatsižvelgti, nes įstatymai numato jam teisę spręsti pačiam.

Pirmadienį Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje lankėsi ir situaciją parlamentarams paaiškino abu slapta įrašyto ir paviešinto pokalbio dalyviai. Tiesa, nei R. Juška, nei A. Žurauskas nepanoro komentarais pasidalinti su žiniasklaida.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius apie tai, kad ketina atšaukti ambasadorius pranešė penktadienį apsilankęs Seimo komiteto posėdyje.

Komitetas tada rekomendacijos dėl ambasadorių likimo priimti neskubėjo, nes tam pasipriešino opozicija. Jos nuomone, ambasadorių atšaukti nederėtų.

Primename, kad tyrimas Užsienio reikalų ministerijoje buvo pradėtas dėl to, kad svetainėje „YouTube“ buvo paskelbti Lietuvos ambasadorių Vengrijoje ir Azerbaidžane R. Juškos bei A. Žurausko telefoniniai pokalbiai.

Paskelbtuose garso įrašuose diplomatai dalijasi asmeninėmis pažiūromis apie Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktą, vidaus situaciją Turkmėnijoje ir juokauja apie valstybės vadovus.

Prezidentė šį pokalbį yra įvertinusi dvejopai. Viena vertus, jos nuomone, įrašo paskelbimas yra provokacija, tačiau, kita vertus, diplomatai kalbasi „neprofesionaliai“. Premjeras Algirdas Butkevičius pasakė dar daugiau. Anot jo, ambasadoriai yra praradę pasitikėjimą.

A. Žurauskas jau buvo parašęs atsistatydinimo pareiškimą.