Lietuvoje

2012.07.17 11:15

A. Kubilius: referendumas parodys, kuriomis partijomis ir ekspertais galima pasitikėti

ELTA 2012.07.17 11:15

Referendumas dėl atominės elektrinės statybos Lietuvoje parodys, kuriais politikais ir ekspertais galima pasitikėti, o kurie savo nuomonę keičia priklausomai nuo aplinkybių, sako Premjeras Andrius Kubilius.  

Referendumas dėl atominės elektrinės statybos Lietuvoje parodys, kuriais politikais ir ekspertais galima pasitikėti, o kurie savo nuomonę keičia priklausomai nuo aplinkybių, sako Premjeras Andrius Kubilius.

Premjeras pabrėžė, kad referendumas rengiamas ne dėl konkretaus Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto, o dėl atominės energetikos ateities Lietuvoje apskritai, o už atominę energetiką savo programose pasisako ir daug partijų, pavyzdžiui, socialdemokratai, kurios agitavo už referendumą. Jis priminė, kad, pavyzdžiui, Birutė Vėsaitė dar 2008 m. labai stipriai agitavo už atominę energetiką, o dabar jau kalba priešingai.

„Tai patariamasis referendumas. Jis nėra susijęs su Vyriausybės svarstomu projektu - yra keliamas klausimas apskritai dėl branduolinės energetikos tęstinumo. Visos partijos, visi lyderiai, kurie viešai pasisako už branduolinės energetikos tęstinumą, galės apie tai kalbėti ir šio referendumo metu“, – sakė A. Kubilius.

„Referendumas yra gera proga visiems pamatyti, kas yra kas ir kiek galima pasitikėti partijomis, politikos lyderiais ar ekspertais, kurie keičia savo nuomonę priklausomai nuo to, iš kurios pusės pučia vėjas“, – konstatavo Vyriausybės vadovas.

A. Kubilius stebėjosi akademiko Jurgio Vilemo žodžiais, kuriais jis pasisakė prieš VAE projektą. Jis pastebėjo, kad prieš ketverius metus, J. Vilimui esant kitoje pozicijoje, jis kalbėjo priešingai.

„2008 m., Gedimino Kirkilo Vyriausybės laikais, gerbiamas J. Vilimas buvo vienas iš LEO LT stebėtojų tarybos narių, „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas, ir labai aktyviai pasisakė už LEO LT projektą ir atominės energetikos plėtrą Lietuvoje. Tai kas dabar pasikeitė? Kodėl atsirado tiek daug abejonių?“, – klausė Premjeras.

Premjeras pabrėžė, kad nors jo partija vertina referendumą kaip neužtikrintų rinkimų sėkme politikų „tuščią politikavimą“ siekiant pritraukti balsų, tai tuo pačiu yra ir galimybė Seimo rinkimų kampanijos metu daugiau kalbėti apie Lietuvos energetikos ateitį, grėsmes jai kaip apie labai aktualų klausimą.

„Mes, kaip partija, nors ir labai aiškiai pasisakėme, kad referendumą vertiname kaip tuščią politikavimą, bet, Seime priėmus tokį sprendimą opozicijos balsais, aš vertinčiau referendumo perspektyvą kaip galimybę rinkimų kampanijos metu pagrindinį dėmesį skirti esminėms energetinės nepriklausomybės temoms. Mums, kaip partijai, tokia perspektyva atrodo patraukli. (...) Nereikia bėgti nuo tiesos, visiškai akivaizdu, kad įvairios Rusijos energetikos kompanijos nėra suinteresuotos VAE projekto plėtra, ir apie tai reikia atvirai kalbėti“, – sakė A. Kubilius.            

A. Kubilius: Visagino AE projektas lieka atviras Lenkijos dalyvavimui
 
Lenkijai lieka atviras kelias Visagino atominės elektrinės (AE) projekte, sako Premjeras Andrius Kubilius. Energetika bus vienas iš Lenkijos premjero Donaldo Tusko ir A. Kubiliaus pokalbių trečiadienį planuojamame dvišaliame neformaliame Vyriausybės vadovų susitikime. 

„Visagino AE projektas lieka atviras Lenkijos dalyvavimui, Lenkijos energetikos kompanijų dalyvavimui. Apie tai taip pat yra kalbamasi, apie tai kalbėsimės ir su premjeru. Lenkija projektuoja tapti branduolinės energetikos valstybe. (...) Tai šiuo atžvilgiu mūsų patirtis jiems galėtų būti įdomi, vertinga, mes siūlome jiems tuo pasinaudoti“, – antradienį interviu Lietuvos radijui kalbėjo Ministras Pirmininkas. 

A. Kubilius pateikė pavyzdžius, jog atominė energetika yra ateitis - šią energetikos rūšį palaiko suomiai, vengrai. Premjeras paragino įsižiūrėti į kitų šalių patirtį, kurios mato branduolinę energetiką kaip strategiškai svarbią siekiant valstybei turėti nepriklausomą, pakankamą ir pigiausią elektros energijos generaciją. 

Kalbėdamas apie vizitą į Lenkiją, A. Kubilius teigė, kad jo ir kolegos D. Tusko santykiai „niekada nebuvo atšalę, kad juos reiktų kaip nors ypatingai atšildyti“. Taip A. Kubilius atrėmė motyvą, esą į Lenkiją vyksta gerinti dvišalių santykių. 

„Tai tiesiog yra gera proga dvišaliam pokalbiui, ne kokiame nors kitame platesniame formate, labai neformaliai aptarti svarbiausius klausimus, dalykus. Tokie pokalbiai tikrai yra svarbūs siekiant išsiaiškinti ir tai, kas galbūt sukelia kokias nors emocijas ar nesusikalbėjimus“, – apie būsimą vizitą į kaimyninę valstybę kalbėjo A. Kubilius. 

ELTA primena, kad birželio 21 d. Seimas po balsavimo priėmė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektą ir pasisakė už Koncesijos sutartį su strateginiu investuotoju „Hitachi“, taip uždegdamas žalią šviesą VAE projekto vykdymui, tačiau pirmadienį parlamentarai nubalsavo, jog šių metų spalio 14 dieną kartu su Seimo rinkimais Lietuvoje vyks konsultacinis (patariamasis) referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje.

VAE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuojama, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020-2021 metais.

Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7-10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10-15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038-2040 metų.

Gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas - Japonijos „Hitachi“.

Numatoma, kad „Hitachi“ priklausys 20 proc. VAE akcijų. Latvijai teks taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc. 

Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.