Lietuvoje

2019.01.07 06:54

Rusijos skelbiamos netikros naujienos kelia ir šypseną, ir nerimą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.07 06:54

Apie ką daugiau knygų Latvijoje parduodama – Harį Poterį ar Adolfą Hitlerį? Kremliaus ruporų teigimu – apie vieną žiauriausių diktatorių istorijoje. Tai viena netikrų naujienų arba „fake news“, kuri garsiausiai nuskambėjo Europoje 2018 metais. Skelbiama, kad Rusija pernai aktyviai bandė kurti netikras naujienas, kurių taikiniu tapo beveik visa Europa. Itin didelio vadinamųjų trolių dėmesio sulaukė Vokietija, Ukraina, Baltijos šalys.

Su netikromis naujienomis Lietuvoje kovojantys specialistai sako, kad šįmet išpuoliai tęsis.  Labiausiai nuogąstaujama dėl rinkimų.

Rusų propagandą demaskuojantis Ričardas Savukynas sako, kad jam didžiausią šypseną sukėlė paskelbta netikra naujiena, kad amerikiečiai ant Klaipėdos numetė atominę bombą, tačiau ši esą nesprogo.

„Mus varžo moralės jausmas, tas tiesos jausmas. Mes suprantame, kad negalima meluoti, turi būti teisingumas. Jų nevaržo šitie dalykai. Jie kaip tik sistemingai augina tokius žmones. Jeigu prisiminsim KGB, tai KGB būtent tokius metodus ir kūrė“, – pasakoja R. Savukynas. 

Tarp didžiausią atgarsį 2018 metais sulaukusių netikrų naujienų dažnai vyravo nacizmo motyvai. Taikiniu ne kartą tapo Vokietija ir Lenkija. Kremliaus ruporai specialiose televizijos laidose diskutavo apie migrantų krizę.

Kaltinimų, susijusių su nacizmu, sulaukė Ukraina. Lapkritį vienoje Rusijos  televizijoje diskusijos dalyviai skleidė melagingą informaciją, neva Ukraina laiko A. Hitlerį nacionaliniu didvyriu. Šią naujieną pasigavo ne vienas Kremliaus ruporas. 

Kas sieja Harį Poterį ir A. Hitlerį? Garsiajam burtininkui tenka nusiimti smailią kepurę ir nulenkti galvą prieš A. Hitlerį – Kremliaus propagandininkai suskaičiavo, kad Latvijoje diktatoriaus knyga „Mein Kampf“ („Mano kova“) yra gerokai populiaresnė už H. Poterio nuotykius. Ne sykį rusų auditorijai platinta ir informacija nevykti į Baltijos šalis – neva šitaip patys rusai finansuoja nacius.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad vadinamųjų Kremliaus trolių veikla gali suaktyvėti socialiniuose tinkluose. Ypač prieš artėjančius rinkimus.

Plačiau apie tai – Žyginto Abromaičio reportaže.