Lietuvoje

2019.01.06 18:45

Lietuvoje minima Trijų karalių diena

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.01.06 18:45

Sekmadienį, minint Trijų karalių dieną, pažymima žiemos švenčių pabaiga, žmonės nupuošia eglutes, šalyje vyksta tradiciniai šventės renginiai.

Etnologai sako, kad Trys karaliai visų pirma yra religinė šventė, tačiau liaudies tradicijoje gimusio Jėzaus pagarbinti atvykę išminčiai ilgainiui tapo karaliais, ir jais persirengusių žmonių eitynės Lietuvos miestuose išliko iki šių dienų.

Sekmadienį Vilniuje tradiciškai žygiuoja Kasparas, Merkelis ir Baltazaras – taip užbaigiamas penkias savaites trukęs festivalis „Kalėdos sostinėje“. Trijų metrų aukščio karaliai 19-ąjį kartą nuo Aušros vartų rengia eiseną senamiesčio gatvėmis iki prakartėlės Katedros aikštėje. Karališka procesija Vilniui linkima derlingų ir sėkmingų metų.

Nuo 16.30 val. Aušros Vartų gatve iki Katedros  pajudėjo žaismingos eitynės: teatralizuota 3 m aukščio karalių – Kasparo, Merkelio, Baltazaro – eisena, kartu su palyda pakeliui sveikino visus su Naujaisiais metais, aplankė prakartėlę.

Sausio 7 d. – Stačiatikių Kalėdų šventė

Ortodoksų paveldas mena garbingus ir Vilniui brangius miesto  istorijos amžius. Dievo Motinos Žengimo į dangų katedrą kartu su žmona Marija statė Lietuvos Didysis Kunigaikštis Algirdas. O ir šiandien pravoslavija yra neatsiejama Vilniaus dalis. Dažnas  vilnietis ir turistas lankosi nuostabioje barokinės architektūros šventovėje – Šv. Dvasios vienuolyne, kurioje gėrisi Dieviškąją liturgija, sakoma pranešime spaudai. 

S. Žiūros nuotr.

Pirmadienį,  16 val. Katedros aikštėje suskambės varpai  ir Vilniaus rusų bendruomenė,  Stačiatikybės puoselėtojai džiugiai švęs šv. Kalėdas prie pagrindinės miesto eglės. Visus pasveikins miesto meras Remigijus Šimašius ir  Stačiatikių Šv. Konstantino ir Michailo cerkvės Tėvas Konstantinas Lazutkinas.

Koncerte Katedros aikštėje pasirodys gausus būrys atlikėjų: Natalija Leškina, Irina Mašina, Igoris Jarmolenka, Aleksandr Belkin ir Božena Sokolinska, Oleg Mozarskij, Olga Petutina, INESS, vaikų šokių teatras „Angel Project“, kūrybinis centras „Žvaigždžių studija“, šokių studijos „Fantazija“ ir „Gelios“, rusų folkloro kolektyvas „Verėja“ bei ansambliai „Vesnuški“ ir „Veretionce“ ir kiti,  o mažuosius linksmins Senis Šaltis ir Snieguolė.

Sausio 8 d., pasibaigus visoms Žiemos šventėms, Vilnius atsisveikins su pagrindine miesto Kalėdų egle iki dar įspūdingesnio kitų metų festivalio „Kalėdos sostinėje 2019”.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.