Lietuvoje

2019.01.03 17:00

Šiaulių prokuratūra pradėjo tyrimą dėl A. Ramanausko-Vanago šmeižimo

lrytas.lt2019.01.03 17:00

Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą šmeižusiems ir šmeižtu besidalijusiems žmonėms – prasta naujiena iš Šiaulių apygardos prokuratūros.

Ketvirtadienį nuspręsta atlikti ikiteisminį tyrimą ne dėl šmeižto, o dėl Lietuvos valstybės vadovu oficialiai pripažinto A. Ramanausko-Vanago atminimo galimo paniekinimo.

Šiaulių apylinkės prokuratūros prokurorė Rasa Valančienė pavedė Šiaulių apskrities  vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams atlikti ikiteisminį tyrimą.

Praėjusių metų gruodžio 18-ąją Šiaulių apskrities VPK buvo gautas „Lietuvos ryto“ žurnalisto pranešimas, kuriame nurodoma, kad vienoje socialinio tinklo paskyroje yra vaizduojama A. Ramanausko-Vanago nuotrauka su galimai šmeižiamojo pobūdžio informacija.

Pareigūnai, išnagrinėję šį žurnalisto pranešimą, atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, nes dėl minimų galimų nusikalstamų veikų ikiteisminis tyrimas pradedamas tik tuo atveju, kai yra nukentėjusiojo skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas.

Šiaulių apylinkės prokuratūra, įvertinusi turimus duomenis, panaikino policijos sprendimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą ir jį pradėjo. Tyrimas pradėtas prokuroro reikalavimu, įvertinant tai, kad galima nusikalstama veika turi visuomeninę reikšmę ar ja padaryta žala asmeniui, kuris dėl svarbių priežasčių negali ginti teisėtų savo interesų, ir nėra nukentėjusiojo skundo ar jo teisėto atstovo pareiškimo.

Ikiteisminis tyrimas atliekamas pagal Baudžiamojo kodekso 313 straipsnio 2 dalį („Mirusiojo atminimo paniekinimas“). Už šią nusikalstamą veiką Baudžiamasis kodeksas numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą.

Prieš tai prokuratūra buvo priėmusi sprendimą atlikti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižimo.