Lietuvoje

2013.08.24 12:23

L. Linkevičius: siūlysiu atšaukti ambasadorius iš pareigų

ELTA2013.08.24 12:23

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius siūlys atšaukti iš užimamų pareigų į skandalą dėl pokalbių įrašų patekusius Lietuvos diplomatus – ambasadorių Azerbaidžane Artūrą Žurauską ir ambasadorių Vengrijoje Renatą Jušką. Tačiau diplomatinėje tarnyboje, ministro nuomone, jie gali likti.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius siūlys atšaukti iš užimamų pareigų į skandalą dėl pokalbių įrašų patekusius Lietuvos diplomatus – ambasadorių Azerbaidžane Artūrą Žurauską ir ambasadorių Vengrijoje Renatą Jušką. Tačiau diplomatinėje tarnyboje, ministro nuomone, jie gali likti.

Tai ministras L. Linkevičius sakė žurnalistams po penktadienį įvykusio Seime uždaro Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdžio.

„Susiklosčius tokioms aplinkybėms, aš tikrai nematau galimybių, kad jie toliau tęstų darbą. (...) Aš manau, kad jie gali likti diplomatinėje tarnyboje, bet toliau eiti šias pareigas, matyt, būtų sudėtinga. Todėl aš siūlau komitetui tą aptarti, ir komitetas jau pradėjo tą siūlymą svarstyti. Matyt, dar bus ir tam tikras tęsinys – papildomos informacijos paprašė komiteto nariai. Bet tas siūlymas galioja: siūlysiu juos atšaukti iš šiuo metu užimamų pareigų“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Pasak ministro, valstybės vadovai turėtų turėti pasitikėjimą, ypač ambasadoriais, nes jie atspindi valstybės politiką, jie ją perduoda, jais turi pasitikėti ir tų valstybių vadovybė.

„Apmaudu ir keista, kad su tokia patirtimi taip lengvabūdiškai elgiamasi viešoje erdvėje. Bet patirtis yra ir, aš manau, kad jie gali likti diplomatinėje tarnyboje“, – sakė L. Linkevičius.

Jis dar kartą pakartojo, kad nelegalūs įrašai ir jų paviešinimas tai yra informacinė provokacija.

„Reikia tą faktą priimti ir iš to daryti išvadas ir pamokas. Šių dienų moderniame pasaulyje informacinės technologijos yra tiek pažengusios, kad labai sunku atsekti ribą tarp viešos ir neviešos informacijos. Todėl asmenys, kurie dirba jautrų darbą (kalbu ne tik apie diplomatus, ypač ambasadorius, bet ir apie valstybės tarnautojus), turi visą laiką suvokti, kad ta informacija gali tapti vieša. Pirma pamoka – atsakingas kalbėjimas, atsakingas, korektiškas elgesys, ir tada būtų mažiau pagrindo tokioms provokacijoms“, – teigė užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Kalbėdamas apie dar vieną pamoką, jis akcentavo saugių ryšio priemonių tobulinimą. „Mums reikia įvertinti saugių ryšio priemonių būklę, tobulinimui čia tikrai rezervų yra nemažai. Ta įranga diplomatinėse atstovybėse yra: kai kur daugiau, kai kur mažiau, čia priklauso nuo situacijos. Bet vis dėlto mums reikia ir tai įvertinti“, – aiškino ministras.

Jis pripažino, kad mes nelabai turime darbo su jautria informacija kultūros. „Yra per didelis atsipalaidavimas, ir kartais tuos dalykus, apie kuriuos turėtume kalbėti saugiais kanalais, mes tą darome atsipalaidavę, atvirai, gal ir nelabai suvokiame, kad kai kam tai lengvas laimikis – tiems, kurie ieško tos informacijos“, – sakė L. Linkevičius.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benediktas Juodka sakė, kad kitame komiteto posėdyje planuojama svarstyti ministro L. Linkevičiaus teikimą atšaukti ambasadorius iš užimamų pareigų.

„Tačiau atšaukimas iš ambasadorių nereiškia atleidimo iš diplomatinės tarnybos“, – sakė B. Juodka.

Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje dalyvavęs Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Gediminas Grina su žurnalistais nebendravo.ELTA primena, kad Lietuvos diplomatai – Lietuvos ambasadorius Vengrijoje R. Juška, ambasadorius Azerbaidžane A. Žurauskas – pateko į skandalą dėl internete paviešintų tariamų jų pokalbių įrašų.

Įrašai „youtube.com“ svetainėje paskelbti liepos 8-ąją, nors pokalbiai esą vyko balandį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.