Lietuvoje

2013.08.23 15:33

VRK „palaimino“ piliečių referendumo iniciatyvą

ELTA2013.08.23 15:33

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę privalomajam referendumui dėl kai kurių Konstitucijos straipsnių pakeitimo paskelbti.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę privalomajam referendumui dėl kai kurių Konstitucijos straipsnių pakeitimo paskelbti.

Ketvirtadienį vykusiame VRK posėdyje šią iniciatyvą palaikė 8 VRK nariai, 3 balsavo prieš, 1 susilaikė.

Referendumo iniciatoriai siūlo pakeisti Konstitucijos 9, 47 ir 147 straipsnius.

Jie siūlo įteisinti, kad referendumas galėtų būti skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 100 tūkstančių piliečių.

„Šiuo metu egzistuojantis reikalavimas surinkti 300 tūkstančių piliečių parašų yra neįveikiama riba jau daugelį metų“, – sakė referendumo iniciatyvinės grupės koordinatorius Pranciškus Alfredas Šliužas.

Konstitucijoje taip pat siūloma įteisinti, kad žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos Respublikos piliečiams ir valstybei.

„Mes norime grąžinti Konstitucijos 47 straipsnį į pirminę būklę, kokia buvo 1992 metais priimtoje Konstitucijoje. Šis straipsnis užtikrino Lietuvos piliečių teisę į žemę, miškus ir vandenis. Tuo metu 2003 metais ši teisė buvo panaikinta. Lietuvos žemę, miškus ir vandenys nuosavybės teise galėjo įsigyti užsienio šalių subjektai, todėl mes norime grąžinti Lietuvos piliečiams jų prigimtinę teisę gyventi savoje žemėje“, – žurnalistams aiškino P. A. Šliužas.

Komentuodamas referendumui siūlomas nuostatas, jis sakė, kad referendumu priimti sprendimai gali būti pakeičiami tik referendumu. „Jeigu žmonės balsavo vieningai vienu ar kitu klausimu, negali kokia nors susidariusi grupė pakeisti tautos valios“, – mano P. A. Šliužas.

Referendumo iniciatoriai Konstitucijoje taip pat siūlo įteisinti, kad „valstybinės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai sprendžiami tik referendumu“.

„Siekiame ateityje visuotinio referendumo būdu spręsti ir svarbiausius gamtinių išteklių išgavimo klausimus, pavyzdžiui, skalūninės dujos arba geriamasis vanduo arba kitos mūsų naudingosios iškasenos, kad jos maksimaliai būtų panaudotos valstybės ir visuomenės reikmėms, o ne kokiai nors privačiai kompanijai“, – sakė P. A. Šliužas.

Piliečių iniciatyvinėje grupėje privalomajam referendumui paskelbti yra 30 asmenų, tarp kurių Rimantas Kumpis, Julius Panka, Vadimas Kovalevskis, Vaiva Girskienė, Giedrius Kochanka ir kiti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.