Lietuvoje

2018.12.22 20:18

Trūksta vaistų nuo Parkinsono ligos: nenaudojantis jų ligonis tampa „daržove“

Sergantieji Parkinsono liga nuo pat rugsėjo nebegali gauti pagrindinio jiems reikalingo vaisto. Sutrikus jo gamybai, į vaistines turėtų atkeliauti tokio paties veikimo preparatas, tačiau tai nutiks tik po švenčių. Situacija piktinasi pacientai, kuriems šis vaistas garantavo lengvesnį judėjimą  ir neurologai, kurie priversti keisti gydymo planus.

Susirgus Parkinsono liga viena didžiausių netekčių – savarankiškumas. Vaclovas Tunaitis kasdien vartoja „Sinemet CR“ – tai vaistas, padedantis naktį lengviau judėti, jeigu reikia – apsiversti, o pabudus ryte suteikia jėgų pačiam atsisėsti.

„Nenaudojantis to vaisto žmogus tampa tipiška daržove, galima sakyti, gulinčia lovoje be savo veiksmų, be savo jėgų, ir čia yra mūsų stimulas. Jeigu, pavyzdžiui, nebūtų tų vaistų, tai išvis mums katastrofa“, – sakė Kauno apskrities Parkinsono draugijos pirmininkas V. Tunaitis.

Kad šio vaisto tiekimas sutrikęs, Neurologų sąjunga ir Parkinsono ligos draugija informuota raštu, kuriame kaip tiekimo nesklandumų priežastis įvardyti gamybos sutrikimai.

Su Parkinsonu sergančiais pacientais dirbanti neurologė Rūta Kaladytė-Lokominienė rodo jos gydomų žmonių tapybos darbus. Juose – raudona tulpė su baltu dryžiu – tai Parkinsono veislės gėlė. 

Vaistams nesant rinkoje, juos reikia pakeisti kitais, o tai, pasak gydytojos, yra labai žalinga pacientams.

„Jiems yra labai sudėtinga prisitaikyti prie naujų gydymo režimo sąlygų, net ir išaiškinus naują schemą yra tyrimų duomenimis patvirtinta, kad ne daugiau kaip 40 proc. pacientų po valandos po to, kai gydytojas suteikia informaciją, gali ją adekvačiai atkartoti“, – pasakojo Neurologų akademijos judėjimo sutrikimų mokslinės tarybos narė R. Kaladytė-Lokominienė.

Pasak gydytojos, lemtingų sveikatos pokyčių gali sukelti net tabletės forma ar spalva, nes taip žmonės atsimena, kokias tabletes ir kada gerti. Sveikatos apsaugos ministerija sako jau sutarusi su kitu to paties vaisto gamintoju.

„Tiesiog bus vardinis vaistinis preparatas, bus įvežtas į Lietuvos rinką, ir juo bus prekiaujama, ir taip pat jis bus įtrauktas į kompensavimo sistemą tam laikui, kol bus atnaujintas to vaisto, kuris yra registruotas, tiekimas“, – kalbėjo Vaistų kompensavimo ir kainodaros politikos skyriaus vedėjas Tomas Alonderis.

„Yra visai kitas dalykas, kada į organizmą įsileidi kitą vaistą, jis visai kitaip reaguoja ir yra skirtingai kaip originalas, tai jis ir visą laiką liks originalu, o kai pakaitalas, tai žymiai prastesnė situacija“, – sakė Kauno apskrities Parkinsono draugijos pirmininkas V. Tunaitis.

„Sinemet CR“ – vaisto, kurio gamyba nutrūko, gamyba ministerijos žiniomis turėtų atsinaujinta kovą. O pakaitinis preparatas vaistinėse turėtų atsirasti po švenčių.