Lietuvoje

2013.08.22 11:48

Spanguoliauti dar tikrai ne laikas

LRT.lt 2013.08.22 11:48

Nors šių metų vasara prasidėjo labai anksti ir augalų vegetacijos nestabdė šalnos ir sausros, tačiau uogos, vaisiai ir grybai sulaukia savo tradicinio laiko.

Nors šių metų vasara prasidėjo labai anksti ir augalų vegetacijos nestabdė šalnos ir sausros, tačiau uogos, vaisiai ir grybai sulaukia savo tradicinio laiko.

Aplinkos ministerijos (AM) išplatintame pranešime teigiama, jog aplinkosaugininkai sulaukia prašymų paaiškinti apie uogų, ypač bruknių ir spanguolių, rinkimo terminus, taip pat siūlymų nustatyti šių uogų rinkimo sezono pradžią.

„Tokie terminai kažkada buvo nustatomi, tačiau jie negalėjo paveikti nei gamtos išteklių apsaugos, nei racionalaus jų naudojimo, neleido vystytis žmonių sąmoningumui ir teisingam požiūriui į gamtos išteklius“, – pranešime cituojamas Selemonas Paltanavičius, AM Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas.

Pasak jo, neprinokusios uogos nerenkamos, nes jos neturi jokios vertės. Bruknės parausta ne anksčiau kaip per pirmąsias dešimt rugpjūčio dienų, pietų Lietuvoje spanguoles galima rinkti maždaug nuo rugsėjo vidurio. Rytų ir Šiaurės Lietuvoje šie terminai gali šiek tiek skirtis.

„Uogų rinkimo termino pradžios nustatymas būtų sudėtingas dėl šių fenologinių skirtumų, be to – mes atimtume teisę žmonėms rinktis ir patiems spręsti, kokio produkto jie nori: sveiko ar žalingo sveikatai. Tą patį turėtų inicijuoti ir gamtos išteklius superkantys verslininkai: nesupirkti žalių, neteisėtais būdais („šukomis“) surinktų uogų,“ – aiškina S. Paltanavičius.

Iki spanguoliavimo pradžios dar liko ne mažiau kaip 2 savaitės, o brukniavimo sezonas dabar – pačiame įkarštyje. Šiemet bruknių labai gausu, todėl jų tikrai pakaks žmonėms ir gamtai.