Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Žinia moksleivių tėvams: reikės ir odontologo parašo

Žinia moksleivių tėvams: šiemet eilių pas šeimos gydytojus dėl sveikatos pažymų nėra, bet galimi nesusipratimai dėl pažymos formos pasikeitimo.

Žinia moksleivių tėvams: šiemet eilių pas šeimos gydytojus dėl sveikatos pažymų nėra, bet galimi nesusipratimai dėl pažymos formos pasikeitimo.

Nuo galvos iki kojų

Į antrą klasę keliausiantis Simas ištiesė ranką. Vaikų ligų gydytoja pamatavo jo kraujospūdį. Po to gydytoja patikrino berniuko regėjimą, paklausė širdelę, nužvelgė laikyseną. Gydytoja įvertina Simo ūgį, svorį, kūno masės indeksą. "Sveikas kaip ridikas?" – klausiamai nusišypso būsimas antrokas.

Pildydama Simo sveikatos pažymą Centro vaikų poliklinikos gydytoja Asta Ruibienė užduoda dar keletą klausimų: "Ar gerai valgai? Ką labiausiai mėgsti?" Po neilgos pauzė Simas išpyškina: "Kotletus su bulvėmis." "O žalingų įpročių ar turi?" – galvą nuo pažymos pakelia gydytoja.

Pauzė gerokai užsitęsia. Sužinojęs, kad žalingi įpročiai yra tie, kurie kenkia žmogaus sveikatai, Simas gauna pažymą, kurią iki rugsėjo 15 d. turės nunešti į mokyklą. Vis dėlto Simui dar teks apsilankyti pas odontologą. "Manau, kad spėsime iki nurodyto termino", – neabejojo Simo mama.

Reikia odontologo įrašo

Šiemet gegužės 16 d. buvo išleistas Sveikatos ministro įsakymas dėl pažymų į mokyklą. Atsirado naujas reikalavimas – gydytojo odontologo išvada. Specialistų sprendimu, kasmet gydytojas odontologas turi įvertinti vaikų dantų būklę, sąkandį. Tikimasi, kad tai padės labiau priversti tėvus pasirūpinti vaiko dantų sveikata.

„Anksčiau užtekdavo, kad tėvai atnešdavo odontologo pažymą mums ir mes surašydavome sveikatos pažymą. Dabar mes užpildome pažymą ir su ja tėvai vaiką turi nuvesti pas odontologą, kuris pažymoje padaro savo įrašą", – išaiškino gydytoja A.Ruibienė. Tik tada pažyma yra galutinai baigta ir tinkama nešti į mokyklą.

Jei šeima nesilanko pas privatų odontologą, vaikai iš Centro vaikų poliklinikos siunčiami pas odontologą į Kauno centro polikliniką. "Kauno dienos" žurnalistams registratūroje nurodė, kad anksčiausiai odontologas vaiką priimtų rugsėjo 9 d. Taigi, spėti laiku pristatyti pažymą mokyklai dar nevėlu, tačiau snausti nederėtų.

Galios ir senos

Gydytoja A. Ruibienė atkreipė dėmesį į dar vieną niuansą, dėl kurio gali kilti nesusipratimų. Ministro įsakymas dėl naujos formos pažymų išėjo gegužės viduryje, o pačios pažymos poliklinikas pasiekė tik birželio viduryje.

Daliai vaikų jau buvo išduotos seno pavyzdžio sveikatos pažymos. "Kai kurie tėvai prašo jas perrašyti, tačiau turi galioti ir seno pavyzdžio pažymos, nes jos išduodamos metams", – pabrėžė gydytoja. Nelogišku kai kurių darželių reikalavimu gydytoja vadina ir tai, kad pažyma į darželį turi būti parašyta likus ne daugiau kaip 10 dienų iki pirmos darželio dienos.

Centro vaikų poliklinikoje prisiregistravę 8 tūkst. mažųjų pacientų. Jei visi plūstelėtų likus 10 dienų iki rugsėjo pradžios, fiziškai būtų neįmanoma visiems parašyti pažymų, o ką jau kalbėti apie sveikatos apžiūrą.

Pažyma – be kliūčių

Gydytoja A. Ruibienė pastebėjo, kad pastaruoju metu tėveliai gerokai anksčiau ima rūpintis būtinomis pažymomis. Palaipsniui keičiasi ir sveikatos patikrinimas prieš mokyklą. "Pažyma reikalinga ne mokyklai, ne gydytojams, o vaikui ir jo tėvams. Jie turi žinoti, kokia vaiko sveikatos būklė", – priminė A.Ruibienė.

Gydytoja pabrėžė, kad sveikatos pažyma į mokyklą vaikui bus parašyta net ir tuo atveju, jei bus pastebėti kokie nors negalavimai. Tada vaikas bus nusiųstas pas atitinkamus specialistus. "Kaip galima neparašyti pažymos, jei, tarkime, pas ortopedą kartais tenka eilėje laukti 3 mėn.?" – aiškino gydytoja.

Jau vėliau, atsižvelgus į specialisto rekomendacijas, gydytoja papildomai įvertins, kokį fizinį krūvį vaikas gali pakelti per kūno kultūros pamokas, ar nurodys dar kokius nors reikalavimus.

Mūsų laikų bėdos

Laikysenos sutrikimai, regėjimas ir antsvoris – dažniausiai pasitaikantys mūsų mažųjų Lietuvos piliečių sveikatos sutrikimai. Dar kamuoja ir mūsų laikų rykštė – alergija. Gydytoja apgailestavo, kad dabartiniai vaikai juda gerokai  mažiau, nei reikėtų. Per ilgas sėdėjimas prie kompiuterio vėliau atsiliepia skeleto ir raumenų sistemai, regėjimui.

„Tėvai turi rasti laiko kartą per metus apsilankyti su vaiku pas gydytoją. Labai svarbus yra vaiko ir gydytojo bendravimas. Kai kuriais klausimais gydytojas yra didesnis autoritetas vaikui nei tėvai", – akcentavo A.Ruibienė.

Gydytoja pasakojo, kad su savo mažaisiais antsvorį turinčiais pacientais aptaria, kad geriau gerti tuos gėrimus, kuriuose mažiau saldiklių. Su paauglėmis neretai tenka pasikalbėti apie svorį ir mitybos visavertiškumą.