Lietuvoje

2013.08.22 10:11

Rugsėjį – Lietuvai svarbūs Prezidentės vizitai

ELTA 2013.08.22 10:11

Prezidentė Dalia Grybauskaitė rugsėjį vyks 4 užsienio vizitų – į Vašingtoną, Briuselį, Jaltą ir Niujorką.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė rugsėjį vyks 4 užsienio vizitų – į Vašingtoną, Briuselį, Jaltą ir Niujorką.

Politinis ruduo prasidės istoriniu, šalies saugumui ypač svarbiu vizitu į JAV. Rugpjūčio 30-ąją Prezidentė lankysis Vašingtone, kur Baltuosiuose rūmuose susitiks su JAV Prezidentu Baracku Obama. Tai pirmasis oficialus Lietuvos ir JAV Prezidentų susitikimas po Lietuvos įstojimo į NATO 2004 metais.

Su JAV Prezidentu Lietuvos vadovė aptars bendradarbiavimo stiprinimo galimybes karinio ir energetinio saugumo srityse, Baltijos šalių vaidmenį Europos Sąjungoje (ES), santykius su Rusija ir Rytų partnerystės šalimis, derybas dėl didžiausio pasaulyje prekybinio susitarimo – ES ir JAV laisvosios prekybos sutarties.

Susitikime taip pat dalyvaus Latvijos ir Estijos vadovai. Po susitikimo bus paskelbta bendra Baltijos šalių ir JAV Prezidentų politinė deklaracija.

Rugsėjo 12–13 dienomis Prezidentė su oficialiu vizitu lankysis Briuselyje. Belgijos sostinėje vyks pirmasis šalies vadovės ir naujojo Belgijos Karaliaus Philippo susitikimas.

Vizito metu Prezidentė atidarys pagrindinį Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai skirtą kultūros renginį. Briuselio „Palais de Beaux Arts“ rūmuose koncertuos pasaulinio garso Lietuvos operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Urmana ir Nacionalinis simfoninis orkestras. Pristatyme dalyvaus Belgijos Karalius, Europos Sąjungos vadovai, užsienio šalių diplomatai, Belgijos akademinės ir meno bendruomenės atstovai, žurnalistai.

Prezidentė, kaip ES Tarybai pirmininkaujančios valstybės vadovė, rugsėjo 20-ąją dalyvaus tarptautinėje Jaltos konferencijoje, skirtoje Ukrainos europinėms perspektyvoms aptarti, ir susitiks su Ukrainos Prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.

Europinė Ukrainos integracija į ES yra bendras visos ES interesas, todėl vizitas į Ukrainą ir pokalbis su Prezidentu yra svarbus žingsnis sprendžiant likusius klausimus prieš Vilniaus viršūnių susitikimą, kurio metu planuojama pasirašyti ES-Ukrainos asociacijos sutartis.

Rugsėjo pabaigoje Lietuvos vadovė Niujorke dalyvaus kasmetiniuose Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos debatuose, kurie šiemet skirti aptarti paramą besivystančioms valstybėms.

Lietuva šiemet kandidatuoja į įtakingiausią JT politinę instituciją – JT Saugumo Tarybą.

Niujorke Prezidentė taip pat susitiks su buvusia JAV valstybės sekretore Hillary Clinton ir jai įteiks Vytauto Didžiojo ordino Didįjį kryžių, kuris buvusiai JAV diplomatijos vadovei skirtas už nuopelnus stiprinant Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius.