Lietuvoje

2018.12.20 20:31

Advokatė: noras kontroliuoti LRT politikams visada buvo būdingas

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2018.12.20 20:31

Po valdžios siūlymu keisti LRT valdymą slepiasi politinis interesas ir tai būdinga visoms valdžioms, LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto profesorė, advokatė Liudvika Meškauskaitė. Profesorė nesistebi nei tokiais valdžios norais, nei tuo, kad galiausiai Seimo komisijos išvados dėl LRT veiklos nebuvo priimtos.

L. Meškauskaitė teigia nesistebinti, kad valdžia bando pakeisti LRT valdymą. Jos teigimu, visiškai natūralu, kad politikai stengiasi daryti kuo didesnį poveikį žiniasklaidai: „LRT yra visuomeninis transliuotojas, tai viena iš svarbiausių, netgi svarbiausia žiniasklaidos priemonė Lietuvoje, todėl natūralu, kad politikai stengiasi visokiais būdais daryti įtaką visuomeninio transliuotojo veiklai, todėl tie procesai yra tikėtini.“

Jos vertinimu, vieningos nuomonės dėl siūlomų pokyčių parlamente nėra, nes Seime apskritai vyrauja susiskaldymas – kiekviena politinė jėga kovoja už savo pasiūlymus. Dėl šios priežasties, įsitikinusi profesorė, buvo galima tikėtis, kad tyrimo išvados dėl LRT veiklos nebus priimtos.

„Čia reikėtų pačių politikų paklausti [kodėl reikia keisti LRT valdymą]. Manau, kad to keitimo pagrindas vis tiek yra noras gerinti LRT veiklą, bet taip pat yra ir tam tikras politinis interesas. Tai natūralus procesas. Visada politikai stengėsi daryti įtaką visuomeniniam transliuotojui, o visuomeninis transliuotojas kaip tik turi atspindėti nuomonių pliuralizmą ir būti atsparus politiniams interesams, nes jis pirmiausia vykdo viešąją funkciją – informuoja visuomenę. Ir jis turi informuoti visuomenę objektyviai“, – akcentuoja L. Meškauskaitė.

Jis priduria – nesvarbu, kokia politinė jėga buvo valdančiojoje daugumoje, bandymas įsikišti į LRT veiklą vyksta nuolat.

Vis dėlto L. Meškauskaitė atkreipia dėmesį – LRT valdymo modelis ne kartą patvirtintas, Konstitucinis Teismas su tuo susijusias bylas nagrinėjo dar 2006 m. ir vėliau: „Šis valdymo modelis suponuoja būtent užtikrinimą, kad visuomeninis transliuotojas atspindėtų nuomonių pliuralizmą.“

Profesorė svarsto, kad galbūt būtų galima sutrumpinti tarybos narių kadencijas, tačiau šios pataisos turi būti svarstomos atskirai. Dabar siūlomi pakeitimai kaip tik yra blogi: „Dabar padarytos išvados labai eklektiškos. Siūloma steigti naują valdymą, naują organą. Taip pat siūloma mažinti LRT tarybos funkcijas. Tai kaip tik yra blogai, nes LRT tarybos funkcijas kaip tik reikia stiprinti.“

L. Meškauskaitės nuomone, taip pat prastas siūlymas perduoti turinio kontrolę Radijo ir televizijos komisijai. Kaip teigia pašnekovė, komisijos įgaliojimai pirmiausia taikomi komerciniams transliuotojams. Be to, atkreipia dėmesį profesorė, komisija formuojama ir finansuojama iš komercinių transliuotojų lėšų.

Pašnekovė apibendrina – Seimo komisijos pateiktos išvados dėl LRT veiklos nebuvo ištobulintos, turi daug spragų, todėl yra logiška, kad išvados Seime ketvirtadienį nebuvo priimtos.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.