Lietuvoje

2018.12.19 12:11

E. Pašilis apie bylą, kurioje figūruoja A. Paleckis: Rusija nusitaikė į jautriausias sritis

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2018.12.19 12:11

Trečiadienį paskelbta apie Socialistinio liaudies fronto pirmininko Algirdo Paleckio suėmimą, antradienį tokia pati žinia paaiškėjo apie buvusio prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderį, Rusijos pilietį Valerijų Ivanovą. Prokuratūroje vykusioje spaudos konferencijoje patikinta, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso 119 antrą dalį, t. y. dėl šnipinėjimo. Šnipinėta Rusijai ir buvo nusitaikyta į jautriausias sritis, patikino generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. 

Spaudos konferencijoje dalyvavo E. Pašilis, Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis ir Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Šis tyrimas, pasak E. Pašilio, dviem požymiais išskirtinis: visų pirma vienos žvalgybos organizacijos susijusios su vienomis ar kitomis neparlamentinėmis partijomis. Antra – Rusijos federacijos žvalgybos operacijų pobūdis – žvalgyba nusitaikiusi į pačias jautriausias sritis, pavyzdžiui, Sausio 13-osios bylą.

„Ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra duomenų apie Rusijos žvalgybos užduočių vykdymo epizodus, įvykdytus daugiau kaip prieš metus ir turime pagrindą manyti, kad veikla tęsėsi ilgą laiką, buvo kryptinga, sąmoninga ir tikslinga“, – kalbėjo E. Pašilis.

Už šnipinėjimą numatomas laisvės atėmimas nuo 3 iki 15 metų. „Tai yra tikrai labai sunki ir pavojinga veika“, – patikino generalinis prokuroras. 

A. Paleckis, BNS nuotr.

L. Pernavas kalbėjo, kad sulaikytas ne vienas asmuo, susijęs su byla, tačiau skaičiaus neatskleidė. Visi jie – Lietuvos Respublikos piliečiai, tik vienas – Rusijos pilietis – jau minėtas V. Ivanovas. Kratos metu pas jį rastas ginklas, dėl to jis ir yra suimtas.

„Nustatėme visą tinklą asmenų, kurių veikla kelia grėsmę mūsų šalies nacionaliniam saugumui“, – tikino policijos vadovas.

Generalinis komisaras pasakojo, kad atlikta ne viena krata, o „kratų metu rasta daug įvairių duomenų ir laikmenų, kurie glaudžiai susiję su šia byla, su šios bylos organais“. 

„Nustatyta, kad šių asmenų veikla galimai atitinka užsienio šalių žvalgybos veikimo būdus, domėjimosi temas [...] bei gali kenkti mūsų valstybės konstitucinei santvarkai“, – sakė D. Jauniškis. 

Pasak jo, tai tik patvirtina, kad šnipinėjimo grėsmė iš kaimyninės šalies nėra sumažėjusi.

„Rusija, deja, ir toliau aktyviai ir visomis priemonėmis siekia daryti įtaką kitų valstybių vidaus politiniams procesams“, – teigė jis.

Pasak E. Pašilio, nėra duomenų, kad tyrimas būtų susijęs su parlamentinėmis partijomis. A. Paleckis suimtas spalį.

A. Paleckis 2012 metais buvo nuteistas už tai, kad neigė ir šiurkščiai menkino SSRS agresijos prieš Lietuvos Respubliką faktą po to, kai 2010 metais pareiškė: „O kas buvo sausio 13 dieną prie bokšto? Ir, kaip dabar aiškėja, saviškiai šaudė į savus“.

V. Ivanovas 1997 metais buvo nuteistas kalėti vienerius metus už žuvusiųjų 1991 metų sausio 13-ąją šmeižimą. Knygoje „Lietuviškas kalėjimas“ jis, be kita ko, tvirtino, neva visos 1991 metų sausio 13-osios aukos yra lietuvių falsifikacija, o sovietų armija Vilniuje neužmušė nė vieno laisvės gynėjo.

Sausio 13-osios byloje dėl sovietų agresijos 1991 metų sausį jis yra apklaustas liudininku.

Spaudos konferencijos įrašas: