Lietuvoje

2018.12.18 16:54

V. Kernagis apie paskirtąjį kultūros ministrą: tikiuosi, kad jis labiau kultūrininkas nei profesionalas

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.12.18 16:54

„Manau, kad ministrui bus nelengva“, – kalbėdamas apie naujai paskirtą kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską sakė konservatorius Vytautas Kernagis. Tuo metu pareigas paliekanti Liana Ruokytė-Jonsson sakė neabejojanti įpėdinio profesionalumu.

Antradienį prezidentė Dalia Grybauskaitė patvirtino naujojo kultūros ministro kandidatūrą. Premjero Sauliaus Skvernelio teikimu juo tapo 42-ejų literatūrologas, buvęs ilgametis Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) direktorius Mindaugas Kvietkauskas. Ministras pirmininkas teigė, kad M. Kvietkauskas yra savo srities profesionalas, dėl kurio kompetencijos nekyla abejonių. Tuo metu opozicinių konservatorių atstovas Seimo Kultūros komitete Vytautas Kernagis portalui LRT.lt kalbėjo, kad naujojo ministro laukia sudėtingos užduotys.

„Girdėjau, kad jis yra geras žmogus. Bet, kaip žinome, geras žmogus – ne profesija“, – komentuodamas M. Kvietausko paskyrimą ministru sakė V. Kernagis. Jis kalbėjo, kad asmeniškai paskirtojo ministro nepažįsta, tad vertinti jį sudėtinga, tačiau teigė panašiai galėtų vertinti kiekvieną, kuris eiti šias pareigas.

Kultūrininkai pasigenda darbų

Anot Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario, kultūros ministro pareigos yra sudėtingos, nes kultūra yra visų pamirštas laukas ir norėtųsi, kad tam būtų skiriama daugiau dėmesio: „Kitas dalykas, yra Lianos Ruokytės-Jonsson ne visiškai tvarkingas palikimas. Manau, kad bet kuriam atėjusiam žmogui bus sudėtinga. Tiek kultūros laukas, tiek mes, politikai, kurie dirba su kultūra, esame išalkę darbų.“

Kaip kalbėjo V. Kernagis, per dvejus pareigas eiti bebaigiančios ministrės vadovavimo Kultūros ministerijai metus, pasigęsta realių darbų, o ne tik vidinių pertvarkų, kai atleidžiamas vairuotojas ir sekretorė. Pasak jo, dėl užsitęsusių reformų kultūros sektoriaus žmonės yra ne tik išalkę darbų, bet pikti.

„Manau, kad ministrui bus labai nelengva. Yra pamestas ministerijos viršūnių kontaktas su visu tikru kultūros lauku. Tai, ką ministras dabar žada daryti, tai kalbėtis su kultūros lauku. Pažiūrėsim, kaip jam seksis, to nebuvo daroma dvejus metus ir tai kėlė pasipiktinimą iš kultūros žmonių, jie jautėsi pamiršti. Pažiūrėsime. Tikiuosi, kad jis turi labai stiprų stuburą“, – sakė V. Kernagis.

Premjero S. Skvernelio atleista ministrė Liana Ruokytė-Jonsson sakė patyrusį iš jo spaudimą, ji ir taip pat atleistas aplinkos ministras Kęstutis Navickas teigė, kad ministras pirmininkas stato ministrus į priešakines linijas ir kai kuriais atvejais slepiasi už jų. Paklaustas, kaip mano, ar gali būti, kad toks spaudimas bus taikomas ir naujajam ministrui, V. Kernagis kalbėjo, kad kol kas sunku pasakyti.

„Visi tikisi, kad tai keisis, bet jei žiūrime iš šono – aš abejoju. Tai yra jų žmogus, tad abejoju. Dėl spaudimo pati ministrė daugiau nedetalizavo, bet dėl spaudimo man, dirbant Kultūros komitete, buvo galima susidaryti įspūdi, kad spaudimas padidėdavo rudens sesijose, kai būdavo priiminėjami biudžeto klausimai. Aš nežinau, ar šitas ministras patirs spaudimą, ar ateina susitaikęs, kad vykdys kažkieno valią“, – komentavo konservatorius.

M. Kvietkauskas, BNS nuotr.

Pirmas darbas – įstatymo ruošimas

Kalbėdamas apie tai, kokių darbų naujajam ministrui reikėtų imtis pirmiausia, V. Kernagis teigė, kad svarbiausia šiuo metu yra parengti kultūros politikos pagrindų įstatymą. Anot jo, dar prieš pusantrų metų tai turėjo padaryti L. Ruokytės-Jonsson komanda.

„Jame būtų ir dabar jau garsiai skambančios 2030 metų strateginės kryptys kultūros. Įstatymą reikia turėti kaip pagrindą, ant kurio būtų galima statyti visą kultūrą. Iki šiol tas projektas yra nepajudėjęs. Yra padaryta studija, pristatyta gruodžio 5-ąją ir ministrė sakė, kad ji dabar per dvi likusias savaites viską sudėlios. Nesąmonė“, – besitraukiančią ministerijos vadovę kritikavo parlamentaras.

Be to V. Kernagis teigė, kad būtina atrasti kontaktą su kultūros lauku, kurio, jo nuomonę, visiškai nebėra likę. Jo manymu, ministras turi pajausti, kaip gyvena visas kultūros sektorius – nuo bibliotekininkų iki didžiosios scenos atlikėjų.

„Taip pat svarbus jau minėtas stuburo turėjimas. Kad nebūtų žmogus pastumdėlis, nenuolaidžiautų tiek premjerui, tiek finansų ministrų ir atstovautų kultūrai“, – teigė V. Kernagis.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderiai S. Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis teigė, kad tiek jau paskirtas kultūros ministras, tiek dar nepaskelbtas būsimas švietimo ir mokslo ministras bus tikri savo sričių profesionalai. Paklaustas, ar mano, kad M. Kvietkauskas yra profesionalas, V. Kernagis sakė:

„Jis yra žmogus iš kultūros lauko. Kiek jis yra profesionalas – aš nežinau. Bet aš manau, kad būti profesionalų kultūros ministru yra vienas blogiausiu dalykų, kokie gali būti. Gal būti labai geru kultūrininku ir turėti labai profesionalius patarėjus, kurie gali patarti skirtingose srityse, tai būtų teisingiau.

Aš labai tikiuosi, kad jis yra daugiau kultūrininkas nei profesionalas. Jei jis yra tikrai profesionalas, tai bus labai liūdna. Kiek girdėjau, jis yra geras žmogus. Bet, kaip žinome, geras žmogus – ne profesija“, – komentavo Kultūros komiteto narys V. Kernagis.

L. Ruokytė-Jonsson, E. Blaževič/LRT nuotr.

Linkėjo įpėdiniui sėkmės

Portalas LRT.lt bandė susisiekti su pačia pareigas paliekančia kultūros ministre ir paklausti, kaip ji vertina naująjį ministrą. Tiesa, pati vis dar ministre dirbanti L. Ruokytė-Jonsson telefonu neatsiliepė ir per savo patarėją Ritą Grumadaitę perdavė komentarą apie M. Kvietausko paskyrimą ministru:

„Mindaugas Kvietkauskas yra ministerijos kolegijos narys ir gerai žino pradėtus darbus bei visas kultūros lauko problemas. Tai yra puikus kandidatas ir bus puikus kultūros kandidatas. Linkiu jam visokeriopos sėkmės.“