Lietuvoje

2018.12.17 23:55

Pozityvios tėvystės mokymai populiarėja

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.17 23:55

Socialiniai darbuotojai ir psichologai sako sulaukiantys vis daugiau susidomėjusiųjų pozityvios tėvystės mokymais. Praėjusią savaitę kauniečiai Kručinskai tokių paslaugų atsisakė, nes šeimai jie pasirodė amoralūs ir prieštaraujantys Biblijos mokymui. Tačiau ekspertai sako, kad mokymų esmę sudaro universalios vertybės – konfliktus šeimose spręsti ramiai, dažniau ir atvirai vieniems su kitais bendrauti.

Šeimas konsultuojanti Jūratė Baltuškienė rašo, kokias būdo savybes tėvai dažniausiai nori matyti savo vaikuose. Specialistė aiškina, kad įvairias vaiko savybes tėvai turėtų ugdyti skirtingais jo amžiaus etapais. Esą tai geriausiai prisideda prie jo psichologinės raidos. Pasak psichologės, pozityvios tėvystės pamokos tėvams padeda įvertinti ne tik vaiko, bet ir jų pačių jausmus.

„Dalis yra temų, kaip tėvai jaučiasi savo tėvystėje. Jie gali būti pasimetę, pikti, gali jaustis bejėgiškai, kartais vaikų elgesys gali žiauriai pykdyti arba kelti nerimą. Tai yra viskas suprantama, mokymuose mes ir kalbame, ką daryti tokiose situacijose, jeigu tikrai labai pikta, kai vaikas pasielgia netinkamai“, – pasakojo Paramos vaikams centro psichologė J. Baltuškienė.

Kručinskų šeima visuomenės dėmesio sulaukė po to, kai motina viešai pliaukštelėjo vaikui, o tai pamatęs praeivis iškvietė policiją. Vaikų paėmimą iš šeimos išgyvenę Kručinskai pranešė atsisakantys pozityvios tėvystės mokymų. Kursuose neva sumenkinamas tėvų vaidmuo vaikų gyvenime ir dėstoma, kad vaikai nepriklauso tėvams.

Kručinskai sako tikį, kad norint, jog vaikams gyvenime sektųsi gerai, jie turi gerbti tėvą ir motiną, kaip moko Šventasis raštas.

Savo darbą bažnyčios socialiniu mokymu grindžiančio palaimintojo Jurgio Matulaičio centro darbuotojai sako, kad skirtingų įstaigų rengiamų mokymų esmė ta pati – konfliktus spręsti ramiai, o religiniai įsitikinimai tam prieštarauti neturėtų.

„Šeimos yra skirtingos, ir vaikas yra skirtingas, priklausomai nuo to, kokia yra ta šeima, jie pasiima tuos dalykus, kurie jiems svarbūs. Vienose šeimose taisyklės yra griežtesnės, kitose – mažiau griežtos. Vieni tiki vienais dalykais, kiti kitais. Mūsų užduotis – parodyti, kokie yra skirtingi būdai, ir kad juos naudos matydami situaciją“, – kalbėjo Palaimintojo Jurgio Matulaičio šeimos pagalbos centro vadovė Rimantė Eidukevičiūtė.

Dalis šeimų lankyti pozityvios tėvystės kursus nutaria patys, kad ir prie bendro pietų stalo, o kitoms kursus rekomenduoja socialiniai darbuotojai. Vilniaus savivaldybė skaičiuoja augantį susidomėjimą kursais, tačiau sulaukus rekomendacijos ir kursų vis tiek atsisakius sankcijos negresia.

„Šeimos yra motyvuojamos, stengiamasi parodyti, kuo šeimai mokymai gali būti naudingi. Jei kategoriškai nenori lankyti užsiėmimo grupėse, pasiūloma lankyti individualiai, su psichologu“, – sakė Vilniaus miesto socialinės paramos centro direktorė Jurgita Gajauskienė.

Skirtingi centrai visoje Lietuvoje pozityvios tėvystės mokymus organizuoja savaip, tačiau paprastai jie trunka 2,5 mėnesio, per savaitę lankant vieną 2 valandų trukmės užsiėmimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.