Lietuvoje

2018.12.17 16:35

Kandidatas į kultūros ministrus M. Kvietkauskas: norėčiau versti naują puslapį

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.12.17 16:35

Kandidatas į kultūros ministrus Mindaugas Kvietkauskas žada tęsti buvusios kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson pradėtus darbus. Jos atleidimo iš pareigų istorijos  M. Kvietkauskas komentuoti nėra linkęs, tačiau užsimena, kad kultūros srityje norėtų „versti naują puslapį“.  

„Man pažįstama ši sritis ir kaip administratoriui, ir kaip kūrėjui, ir kaip tyrėjui. Visas savo jėgas sieksiu skirti šiai sričiai“, – po susitikimo su prezidente pirmadienį žurnalistams prezidentūroje sakė M. Kvietkauskas, paklaustas apie savo kompetencijas kultūros srityje.

M. Kvietkauskas neslėpė, kad nesijaudina, jog po 2019 m. prezidento rinkimų vyriausybė turės grąžinti įgaliojimus ir dėl to gali būti neaišku, kiek laiko tektų dar vadovauti ministerijai.

„Ši sritis man labai rūpi asmeniškai. Pradėti yra labai svarbūs strateginiai darbai, kuriuos reikia tęsti. Kiek laiko bus, tiek, bet aš norėčiau, kad tie strateginiai proveržiai vyktų. Aš norėčiau, kad kultūros vaidmuo toliau stiprėtų mūsų visuomenėje, kad kultūra didintų pasididžiavimą Lietuva, savo tapatybe, kad ji pasiektų žmones, visuomenę ir centruose, ir regionuose, kad būtų ori ir kūrybinga mūsų kultūros sklaida užsienio valstybėse“, – komentavo M. Kvietkauskas.

Jis teigė esantis susipažinęs su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kultūros programa, su vyriausybės programa ir apie pagrindinius darbus jau kalbėjosi su premjeru Sauliumi Skverneliu ir „valstiečių“ lyderiu, Seimo Kultūros komiteto pirmininku Ramūnu Karbauskiu.

„Vienas iš tų darbų, kuris dabar vykdomas, kurį reikia baigti, yra kultūros strategija iki 2030 metų. Taigi aš įsijungčiau į tolesnį šitos strategijos rengimo, tvirtinimo procesą“, – vieną svarbiausių darbų, jei būtų patvirtintas ministru, įvardijo M. Kvietkauskas.

Kandidatas į kultūros ministrus nepanoro komentuoti ir vertinti L. Ruokytės-Jonsson atleidimo iš pareigų istorijos.

„Manau, kad kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson pradėjo labai strategiškai svarbius darbus, nelengvus darbus. Visaip, vykdant tokius darbus, gali susiklostyti situacija. Aš norėčiau versti naują puslapį, pradėti iš naujo ir konkrečiau šitos buvusios situacijos man nesinorėtų komentuoti“, – kalbėjo M. Kvietkauskas.

Kandidatas į kultūros ministrus tikino nesijaudinantis dėl to, kad jis nėra politikas.

„Mano manymu, kultūra savaime yra politika, tai yra darbas visuomenei. Darbo visuomenėje įgūdžiai persikelia ir į politinius įgūdžius. Nematyčiau čia didelės prieštaros“, – svarstė M. Kvietkauskas.

Sprendimas – artimiausiu metu

Po prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimo su kandidatu į kultūros ministrus M. Kvietkausku, šalies vadovės patarėja Rūta Kačkutė pranešė, kad D. Grybauskaitė sprendimą dėl ministro paskyrimo arba nepaskyrimo praneš artimiausiu metu.

„Prezidentė sprendimą priims artimiausiu metu“, – po susitikimo sakė R. Kačkutė.

Kandidatas į kultūros ministrus 42 metų literatūrologas poetas M. Kvietkauskas yra buvęs ilgametis Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vadovas, šiai mokslo įstaigai vadovavęs 2008–2018 metais. Šiuo metu M. Kvietkauskas dirba minėto instituto direktorės pavaduotoju.

Jis Vilniaus universitete yra baigęs lietuvių kalbos ir literatūros studijas, studijavęs judaiką Oksfordo universiteto Hebrajų ir judaikos studijų centre, yra kelerius metus dirbęs žurnalo „Metai“ redakcijoje.

Premjeras prieš kelias savaites atstatydino aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, kultūros ministrę Lianą Ruokytę-Jonsson bei švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę. Vyriausybės vadovas teigė norįs greitesnių pokyčių šiose srityse.