Lietuvoje

2018.12.14 14:28

R. Kurlianskis patvirtina G. Landsbergiui užsiminęs apie paramą, bet šis jos atsisakė

Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2018.12.14 14:28

Nuo pat ankstyvo penktadienio ryto tęsiamas vadinamosios „MG Baltic“ bylos nagrinėjimas. Perklausius garso įrašus buvo toliau vykdoma liudytojų apklausa. Į klausimus teisme antrą kartą atsakinėjo reklamos agentūros „PHD“ generalinis direktorius Dalius Dulevičius. Taip pat kaip liudytojas apklaustas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Konservatorių lyderis buvo apklaustas ikiteisminio tyrimo metu dėl kelių susitikimo su dabar jau buvusiu koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu, kaltinamuoju byloje Raimondu Kurlianskiu. Atėjus laikui apklausti G. Landsbergį dar nebuvo baigta D. Dulevičiaus apklausa, todėl teismas nutarė paklausti TS-LKD pirmininko, ar šis turi galimybę palaukti, kol bus baigta pirmojo liudytojo apklausa.

Nors G. Landsbergis sutiko palaukti ir priekaištų teismui neturėjo, tai papiktino kaltinamąjį Vytautą Gapšį. Per posėdžio pertrauką jis žurnalistams teigė, kad pasitaręs su advokatu prašys teisėjų kolegijos nusišalinti, nes esą jie, paklausdami G. Landsbergio, ar jis gali palaukti, pademonstravo šališkumą. Tačiau po pertraukos teismui grįžus į salę to padaryta nebuvo ir buvo tęsiama D. Dulevičiaus apklausa.

Susitiko tris kartus

Paklaustas, ar pažįsta kaltinamuosius, TS-LKD pirmininkas atsakė pažįstantis R. Kurlianskį, G. Steponavičių, E. Masiulį ir V. Gapšį. Visus kaltinamuosius jis teigė pažįstantis iš profesinės veiklos ir teigė nė su vienu iš jų nesutarimų neturėjęs.

„Kaip sakiau apklausoje, turėjau tris susitikimus su R. Kurlianskiu, pirmasis įvyko 2015 metais. Susitikau su visų žiniasklaidos priemonių atstovais ir R. Kurlianskis buvo vienas iš jų. Susitikimai buvo susiję su partijos programos viešinimu“, – sakė G. Landsbergis.

Parlamentaras kalbėjo, kad pirmasis susitikimas vyko R. Kurlianskio kabinete, „MG Baltic“ būstinėje. Jis teigė, kad susitikti su R. Kurlianskiu pasiūlė komunikacijos specialistas Mykolas Katkus.Teismo paklaustas, kokia buvo tokio susitikimo esmė, G. Landsbergis teigė, kad tikslas buvo susipažinti. Anot jo, tai nebuvo draugiškas susitikimas, trukęs apie valandą.

„Galėjau susidaryti įspūdį, kad nuomonė apie mane nebuvo pozityvi“, – teigė liudytojas. Jis sakė, kad jam nebuvo žinomi R. Kurlianskio ryšiai su E. Masiuliu ar kitais kaltinamaisiais. Paklaustas, ar jo vadovaujama partija turėjo ryšių su R. Kurlianskiu, G. Landsbergis atsakė, kad jau yra žinoma apie Lauryno Kasčiūno ir Manto Adomėno ryšius. Šiuo metu L. Kasčiūno narystė partijoje yra suspenduota, o M. Adomėnas yra iš jos pašalintas.

Paklaustas, ar pokalbio su R. Kurlianskiu metu buvo prašyta teigiamai nušviesti su konservatorių partija susijusią informaciją, G. Landsbergis atsakė, kad kiekvieno susitikimo su žiniasklaidos atstovais metu politikas prašo objektyvumo ir sąžiningo naujienų nušvietimo. Tiesa, jis negalėjo pasakyti, kurio iš trijų pokalbių metu buvo kalbama apie tai.

Prokuroro paklaustas, ar pokalbio metu buvo kalbamasi apie vykstančius politinius procesus, sprendimus ir pan., Seimo narys atsakė, kad pokalbio detalių nepamena. Tačiau jis teigė, kad prašymų ar pasiūlymų, susijusių su politine veikla, pateikta nebuvo. Jis pripažino, kad pokalbių metu buvo nuskambėjusios frazės apie galimą finansavimą jaunimo organizacijoms. Vėliau žurnalistams jis teigė, kad apie tokių pasiūlymų buvo iš karto atsisakyta.

Trečiojo susitikimo metu, kaip kalbėjo G. Landsbergis, R. Kurlianskiui buvo pristatyta TS-LKD rinkiminė programa, tačiau teigė, kad jokių prašymų R. Kurlianskiui neturėjo ir nepateikė.

„Galėjo būti diskusija apie objektyvumą, bet to aš tikiuosi iš visų žiniasklaidos priemonių“, – sakė G. Landsbergis.

Paklaustas apie L. Kasčiūnio ir M. Adomėno bendravimą su R. Kurlianskiu jis teigė, kad apie šių dviejų politikų bendravimą su „MG Baltic“ viceprezidentu, G. Landsbergis sakė apie tai žinantis tik tiek, kiek apie tai buvo skelbiama žiniasklaidoje.

R. Kurlianskis gavęs progą paklausti sakė, kad premjeras Saulius Skvernelis prikaišioja, kad tai buvo „pietūs „Stikliuose“ verslo sąskaita“. Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas klausė G. Landsbergio, kas mokėjo už pietus.

„Mokėjau aš“, – pripažino konservatorius. E. Masiulio advokatas G. Landsbergio klausė, ar šis mano gavęs kokią nors neteisėtą naudą. Konservatorius atsakė manantis, kad neteisėtos naudos negavo.

Susitiko ir kiti konservatoriai?

V. Gapšio advokatas Saulius Juzukonis konservatorių lyderio klausė, ar jam žinoma, kad su „MG Baltic“ atstovu susitiko ir konservatoriai Žygimantas Pavilionis bei Agnė Bilotaitė. G. Landsbergis teigė, kad jam tokia informacija nėra žinoma.

G. Landsbergis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Apklausos metu atskleidė įdomius faktus

Teisėjų kolegijos pirmininkė perskaitė G. Landsbergio apklausos protokolą. Jame buvo rašoma, kad ikiteisminio tyrimo metu duodamas parodymus  TS-LKD pirmininkas sakė, kad R. Kurlianskis leido suprasti, kad be „MG Baltic“ žinios politiniai procesai Lietuvoje nevyksta.

Be to, kalbėdamas su teisėsaugos pareigūnais G. Landsbergis pasakojo, kad pamatęs jo turimą išmanųjį telefoną R. Kurlianskis parodė savo turimą seno modelio telefoną ir pareiškė, kad tokio telefono negalima kontroliuoti.

Siūlytos paramos atsisakė

Politinės korupcijos byloje teisiamas buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis patvirtinto, kad prieš kelerius metus užsiminė apie finansinę paramą konservatorių lyderiui G. Landsbergiui, bet šis jos atsisakęs.

„Kad koncernas galėtų skirti paramą, nepasiūliau, o, kaip fizinis asmuo, jau esu minėjęs, kad galiu remti 30–40 tūkst. eurų, tiek mano pajamos leidžia. Aš nepasiūliau, bet pasakiau, kad jeigu reikės, galiu. Bet jis atsisakė“, – teigė R. Kurlianskis, įpusėjus konservatorių lyderio apklausai.

Jis tvirtino paramą pasiūlęs, nes „partijos yra demokratijos garantas“.

„Šiaip verslininkai yra dešinieji savo mąstymu. Paprastai dešinieji galvoja apie verslą, kuria jam normalias veikimui sąlygas. Tai normalus požiūris“, – kalbėjo verslininkas.

Kaltinimai byloje pareikšti buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, buvusiam liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui, buvusiems jo partijos kolegoms Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui, buvusiam Darbo partijos nariui Vytautui Gapšiui. Taip pat juridiniams asmenis – Darbo partijai ir Liberalų sąjūdžiui bei koncernui „MG Baltic“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt