Lietuvoje

2018.12.13 23:08

Lietuvos ūkininkai protestuoja Briuselyje dėl didesnės ES paramos

„Brexito“ drama užgožia diskusijas dėl septynerių metų Europos Sąjungos (ES) biudžeto. Ketvirtadienį bendrijos lyderiai pradėjo diskusijas, o jiems už lango protestavo keli šimtai žemdirbių, tarp jų ir iš Lietuvos. Jie reikalauja Briuselio vykdyti pažadus ir mokėti Lietuvos žemdirbiams bent jau ES vidurkį. Žemės ūkio ministerija skaičiuoja, kad Lietuvos žemdirbių sąnaudos yra didesnės už bendrijos vidurkį, o išmokos – vienos mažiausių.

Prie Baltijos šalių žemdirbių protesto prisijungę belgai reikalauja nemažinti išmokų, o Baltijos šalių ūkininkai jas padidinti iki Europos Sąjungos vidurkio, kaip žadėta.  

Lietuvos ūkininkai dabar gauna 100 eurų mažiau nei ES vidurkis. Briuselio teigimu, Lietuvai pinigų reikia mažiau, nes čia pigesnė žemė bei darbo jėga. 

„Mūsų žemdirbiai gauna gerokai mažesnes išmokas nei vakarų šalys, kai kainų, žaliavų ir pati savikaina pakankamai panaši ir netgi didesnė mūsų krašte. Stereotipas, kad mes gyvename žymiai pigesniame regione yra ypatingai neteisingas“, – sako Grūdų augintojų asociacijos atstovas Ignas Jankauskas.

Tačiau dėl to stereotipo gali būti kalta ir statistika. Dalydama paramą Europos Komisija atsižvelgia į žemės kainą ir darbo užmokestį. Tačiau, Lietuvos ūkininkai taupydami darbuotojus įdarbina ne visai darbo dienai ar pagal verslo liudijimus, neatmetama, kad dalis algas gali mokėti ir vokeliuose. Dėl to statistiškai mažėja ir bendros išlaidos. 

Diskusijų pradžia ne tik rodo kokios skirtingos bendrijos šalių pozicijos. Dėl „Brexito“ kasmet biudžete gali atsiverti iki trylikos milijardų eurų skylė. Ją kamšant Briuselis siūlo didinti įmokas į biudžetą, tačiau dauguma turtingesnių šalių sako - mažesnė Europa, mažesnis biudžetas. 

Plačiau apie tai – Edvardo Špoko ir Vykinto Pugačiausko reportaže.