Lietuvoje

2013.08.21 10:02

R. Lopata: tikiuosi, ne visa Vyriausybė yra valdoma svetimos Lietuvai jėgos

LRT.lt 2013.08.21 10:02

Politikų, atsakingų už Lietuvos užsienio politiką, veiksmai reaguojant į užsienio valstybių provokaciją, nukreiptą prieš Lietuvos diplomatus, reikalauja Seimo specialiosios komisijos tyrimo. Taip tinklalapiui LRT.lt antradienį tvirtino tarptautinių santykių ekspertas prof. Raimundas Lopata.

Politikų, atsakingų už Lietuvos užsienio politiką, veiksmai reaguojant į užsienio valstybių provokaciją, nukreiptą prieš Lietuvos diplomatus, reikalauja Seimo specialiosios komisijos tyrimo. Taip tinklalapiui LRT.lt antradienį tvirtino tarptautinių santykių ekspertas prof. Raimundas Lopata.

„Negaliu suprasti, kas verčia dabartinės Vyriausybės atstovus remtis ir legalizuoti neteisėtą, galimai sufalsifikuotą informaciją“, – stebėjosi politologas. Jo žodžiais, greičiausiai netrukus bus žengtas dar vienas žingsnis ta kryptimi, teikiant Vyriausybei sprendimą atšaukti Lietuvos ambasadorius Azerbaidžane ir Vengrijoje. Anot R. Lopatos, jei šitai bus daroma be Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimo, tai bus pažeisti įstatymai.

„Belieka tikėtis, kad ne visa Vyriausybė yra valdoma svetimos Lietuvai jėgos ir bus pasipriešinta sąmoningam įstatymo pažeidimui. Šiandien tampa vis labiau aišku, kad politikų, atsakingų už valstybės užsienio politiką, veiksmai šioje provokacijoje reikalauja Seimo specialiosios komisijos tyrimo“, – sakė R. Lopata.

LRT.lt primena, kad, pagal Konstituciją, Lietuvoje prezidentas „sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką“.

Kaip pažymėjo R. Lopata, visa su minėta provokacija susijusi informacija turi būti pateikta ir žinoma bent jau Seimo nariams, atsakingiems už užsienio politiką ir nacionalinį saugumą.

Politologo teigimu, specialioji parlamentinė komisija yra reikalinga tam, kad būtų išsaugoti teisinės valstybės likučiai: „Mano nuomone, Seimo įkurtos komisijos tikslas, nors tai nuskambės gal ir dramatiškai, juokingai, – išsaugoti šalies kaip teisinės valstybės likučius. Priešingu atveju vargu ar žinotume, kaip reaguoti, jei būtų paskelbti Lietuvos vadovų pokalbiai apie vienas kitą.“

Seimo užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Benediktas Juodka antradienį sakė, kad komiteto posėdis bus kviečiamas gavus Užsienio reikalų ministerijos Generalinės inspekcijos tyrimo išvadas, kurių laukiama jau šį trečiadienį.

Savo ruožtu buvęs užsienio reikalų ministras A. Ažubalis viešai atkreipė dėmesį į tai, kad be URK pritarimo ambasadorių negalima nei paskirti, nei atšaukti.

LRT.lt primena, kad Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite pirmadienį pareiškė, jog ambasadoriai, kurių pokalbių garso įrašai paskelbti internete, yra praradę pasitikėjimą.

Tuo metu užsienio reikalų ministras L. Linkevičius teigė dar negavęs ambasadoriaus Vengrijoje Renato Juškos prašymo atšaukti jį iš pareigų.