Lietuvoje

2018.12.12 17:57

Vaiko pinigus galės gauti patys vaikai nuo 16 metų, taip pat – nepilnamečiai tėvai

Nuo sausio tėvams sutikus Vaiko pinigus galės gauti 16 metų asmenys ir vyresni, taip pat nepilnamečiai, patys susilaukę vaikų.

Kaip Eltai priminė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Piniginės paramos ir būsto skyriaus vadovė Svetlana Kulpina, įstatyme įtvirtinama, kad jei 16 metų sulaukęs nepilnametis teismo tvarka pripažįstamas emancipuotu ar jeigu sudaro santuoką, tokiu atveju galės pats gauti išmoką vaikui. 

„16 metų vaikai įgyja dalinį teisinį veiksnumą, na ir su tėvelių pritarimu gali patys kreiptis dėl Vaiko pinigų, nekalbant apie emancipuotus vaikus”, – sakė S. Kulpina, paaiškindama, kad teisme emancipuotais dažniausiai pripažįstami nepilnamečiai, kurie dirba, patys savo išlaiko, susituokę, laukiasi ar jau augina savo vaikus.

„Šiais metais santuoką sudariusiems ar emancipuotiems nepilnamečiams išmoka vaikui nebuvo mokama. Bet mes pasižiūrėjome į aspektą, kad dabar išmoka vaikui juk mokama ne tik iki 18 metų, bet ir jaunuoliams iki 21 metų amžiaus, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą vidurinėje arba profesinio ugdymo mokykloje, todėl būtų neteisinga susituokusiam nepilnamečiui asmeniui ar emancipuotam 16-mečiui, kuris mokosi, nemokėti Vaiko pinigų”, – komentavo S. Kulpina.

Eltos pašnekovės nuomone, anksti susilaukę ar pradėję savarankiškai gyventi nepilnamečiai neturėtų nukentėti, todėl nuo sausio vaiko pinigai bus mokami ir jiems, kol baigs bendrojo ugdymo programas.

Savivaldybių administracijoms ir specialistams SADM rengia mokymus, kuriuose detaliai pristato piniginės paramos naujoves ir akcentuoja, kaip svarbu, kad informacija pasiektų kiekvieną paramos gavėją.

Kaip skelbė ELTA, Seimas pritarė Išmokų vaikams įstatymo pataisoms, kuriomis išmoka kiekvienam vaikui nuo 2019 metų sieks 50 eurų, o gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams prie vaiko pinigų bus mokama papildoma 20 eurų dydžio išmoka. Tai reiškia, kad gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams išmoka kiekvienam vaikui sieks po 70 eurų.

Gausia laikoma šeima, kuri augina 3 ir daugiau vaikų, nepasiturinčia – kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 183 eurai, bet į pajamas neįskaičiuojami vaiko pinigai ir 15-35 proc. su darbo santykiais susijusių pajamų priklausomai nuo šeimos sudėties.

Seimas taip pat pritarė Seimo nario Justo Džiugelio pataisai, kad neįgalumą turintiems vaikams universali išmoka siektų 69,92 euro, o gausios ar nepasiturinčios šeimos neįgaliam vaikui būtų mokama 20 eurų papildoma išmoka.

Lietuvos statistikos departamento išankstiniais duomenimis, 0–19 metų amžiaus nuolatinių gyventojų skaičius 2018 metų liepos 1 dieną šalyje buvo 563,4 tūkst. Šių metų sausio-lapkričio mėnesiais gimė 26 523 vaikai.