Lietuvoje

2018.12.12 22:43

S. Skvernelis: A. Verygos interesų pažeidimas – nepakankamas pagrindas jam trauktis

ELTA2018.12.12 22:43

„Barsiu ministrą“, – juokaudamas atsakė premjeras Saulius Skvernelis, komentuodamas, kad dar vieną jo vadovaujamos vyriausybės ministrą Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino pažeidus įstatymą. 

Visgi S. Skvernelis nesureikšmino trečiadienį VTEK paskelbtos išvados, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus vengti interesų konflikto.

VTEK nustatė, kad A. Veryga pažeidė įstatymą, kai 2017 m. pasirašė įsakymą, kuriuo skyrė apie 32 tūkst. eurų universiteto, kuriame anksčiau dirbo, vystomam projektui.

„Tikrai nematau, kad jis padarė kokį nors pažeidimą arba turėjo kažkokios asmeninės naudos, ar siekė jos pats, ar jo artimi žmonės“, – po vyriausybės posėdžio sakė premjeras.

Pasak jo, tai nėra pakankamas pretekstas jį išprašyti iš užimamų pareigų. 

E. Blaževič/LRT nuotr.

Pasak „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, VTEK sprendimas taip pat nesukelia jokių pasekmių A. Verygai. Jo teigimu, nėra pagrindo nušalinti sveikatos apsaugos ministrą.

Trečiadienį VTEK pranešė, kad A. Veryga pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti. Pasak VTEK, politikas taip pat nesilaikė šio teisės akto įpareigojimų laiku ir tinkamai deklaruoti privačius interesus.

Po VTEK sprendimo A. Veryga apgailestavo, kad buvo padaryta klaida, tačiau ji, tikino Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba, – formali ir žmogiška.

Buvo neteisingai apskaičiuota vadinamojo atšilimo laikotarpio pabaiga. Iki šio laikotarpio pabaigos buvo likusi maždaug savaitė ar dvi. Ministras yra priėmęs sprendimą, kad apskirtai nebepasirašys jokių įsakymų ar kitų dokumentų, kuriuos pasirašius gali kilti bent menkiausių abejonių, net ir pasibaigus atšilimo laikotarpiui. Tokį komentarą VTEK sprendimo naujienų agentūrai ELTA perdavė ministerijos Spaudos tarnyba.

VTEK atliekant tyrimą nustatyta, kad, tinkamai „neatvėsęs” nuo savo buvusios darbovietės, ministras skyrė finansavimą jos projektui. A. Verygos įsakymu iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) lėšų VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslinio tyrimo „Alkoholio vartojimo sąlygojamos žalos Lietuvoje skaičiavimo metodikos parengimas ir žalos įvertinimas 2015 m. ir 2016 m.“ įgyvendinimui buvo skirta 32 684,20 euro. Šį įsakymą ministras pasirašė 2017 m. spalį, o jo darbo santykiai su LSMU nutrūko 2016 m. lapkritį.

Tyrimo metu VTEK taip pat nustatė, kad duomenis apie keturis deklaruotiną sumą viršijančius sandorius – būsto paskolos ir dvi automobilio lizingo su AB „Swedbank“ sutartis bei automobilio pardavimą – A. Veryga privačių interesų deklaracijoje nurodė nesilaikydamas įstatymu nustatytų terminų. Šiuos duomenis ministras deklaravo tuomet, kai VTEK pradėjo tyrimą dėl jo elgesio. Deklaravimo terminų politikas nesilaikė ir privačių interesų deklaracijoje vėluodamas nurodyti dabartinę darbovietę – Sveikatos apsaugos ministeriją – ir joje einamas ministro pareigas, kaip to reikalauja įstatymas.

Tyrimas buvo atliktas gavus pranešimą apie galimą pažeidimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.