Lietuvoje

2018.12.12 13:56

Projekto „LT1918“ kūrėjai: politinės satyros žanras buvo populiarus ir prieš 100 metų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.12.12 13:56

Politinės satyros žanras buvo labai populiarus ir prieš šimtą metų, visai, kaip ir dabar, sako projekto „LT1918“ atstovai. „Šis žanras buvo labai populiarus, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose. Amerikos lietuviai nevengdavo įvairiais būdais pašiepti politinių oponentų, pradėjo piešti karikatūras. Galbūt dabartiniam žmogui šis humoras gali pasirodyti gana primityvus, gal kartais net nelabai juokingas. Visgi šis žanras labiausiai išpopuliarėjo mūsų vėlesnio laikotarpio spaudoje“, – LRT TELEVIZIJAI sako projekto istorikų komandos narys Mindaugas Tamošiūnas.

Politinė satyra yra tik viena iš įdomybių, kurią padėjo atskleisti projektas „LT1918“. Jo pagrindinis tikslas – autentiškai pristatyti Lietuvos valstybės atkūrimo istoriją ir pateikti ją socialinių tinklų kartai patrauklia forma, kuri būtų ne tik paveiki, bet ir turėtų išliekamąją vertę.

„Remiantis geriausia tarptautine praktika, istorikų, viešųjų ryšių ir technologijų ekspertų komanda padeda pamatyti įvykių raidos kontekstą bei tokiu būdu sukuria pagrindą atvirai diskusijai apie Lietuvos valstybės atkūrimo kelią“, – teigiama iniciatyvos pristatyme.

Kaip LRT TELEVIZIJAI atskleidžia projekto atstovai, šiandien, gruodžio 12 diena prieš šimtmetį svarbi tuo, kad Švedija tądien pirmoji pripažino faktiškai egzistuojančią Lietuvos valstybę su realiai veikiančia vyriausybe.

„Tokiu būdu tarptautinėje arenoje, pasaulyje nuskambėjo viešas teiginys, kad tie mūsų valstybininkai, vyriausybė, nėra tik kažkokia grupelė vyrukų, kuri o yra rimta valdžia“, – sako M. Tamošiūnas.

Pasak projekto iniciatoriaus ir vadovo Justo Juro, šio projekto tikslas buvo parodyti Lietuvą pirmaisiais jos atkurtos nepriklausomybės metais, kuo autentiškiau, kuo tikriau, nuimant didelę pompastiką, bet einant per tų laikų žmonių socialinių tinklų įrašus: „Ką pakeitėme dienoraščių įrašais, jų mintimis, parašytomis tos dienos spaudoje, išdėliojant jas chronologiškai ir sudėliojant bendrą įvykių paveikslą.“

Anot J. Juro, projektas suteikė galimybę atskleisti tiek ir labai svarbių bei žinomų Lietuvai žmonių raidą kuriant valstybę, tiek ir paprastų žmonių, viską pateikti jų akimis: „Džiaugiamės, kad sulaukėme tokio didelio susidomėjimo, pavyko įtraukti ir sudominti daug žmonių.“

Projekto autoriai pabrėžia, kad sekti atnaujintą informaciją galima socialiniuose tinkluose ir interneto svetainėje.

Pokalbis su projekto atstovais – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.