Lietuvoje

2018.12.11 16:37

Prieš biudžetą balsavusiam N. Puteikiui siūlo priimti „logišką sprendimą“

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.12.11 16:37

Seimas antradienį balsų dauguma priėmė kitų metų valstybės biudžetą. Garsiai kartojęs, kad už biudžetą balsuos 85 Seimo nariai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis turėjo kiek nusivilti, nes už biudžetą atiduota vienu balsu mažiau. Lietuvos centro partijai vadovaujantis, tačiau parlamentinei „valstiečių“ frakcijai priklausantis Naglis Puteikis buvo vienintelis valdančiųjų atstovas balsavęs prieš kitų metų biudžetą.

Apie tai, kad gali nepritarti biudžetui prezidento posto siekiantis N. Puteikis užsiminė dar pirmadienį laidoje „LRT Forumas“. Politikas taip pat kalbėjo, kad kai kurie frakcijos kolegos jam iškėlė ultimatumą: „Kol kas esu valdančiosios daugumos narys, nes man rytoj (antradienį – Aut.) žadėjo ultimatumą įteikti. Ne pats Karbauskis, bet atsirado frakcijoje žmonių, kurie sakė, kad mano elgesys einant pas mokytojus yra nesuderinamas su valdančiosios partijos politine linija.“

Antradienį jau priėmus biudžetą N. Puteikis teigė svarstęs susilaikyti, tačiau matęs „milžinišką paniekos streikuojantiems mokytojams bangą“ nusprendė užimti kategoriškesnę poziciją. „Aš tikėjausi iš valdančiosios koalicijos didelio žingsnio į tą pusę. Deja, matau didžiulį priešiškumą ir raginu valdančiųjų frakcijų vadovus elgtis su streikuojančiais mokytojais ir kitais viešojo sektoriaus atstovais pagarbiai“, – Seimo salėje antradienį kalbėjo N. Puteikis.

Po tokios jo replikos posėdžiui pirmininkavusi „valstietė“ Rima Baškienė atsakė mačiusi darbą, rūpestį, atsakomybę už įvairias sritis, bet ne panieką.

Apie sprendimą frakciją informavo

Portalo LRT.lt kalbinamas N. Puteikis teigė nebijantis, kad dėl savo žodžių ir veiksmų bus pašalintas iš LVŽS frakcijos. Taip pat sakė nesvarstantis ir pasitraukti iš frakcijos, nes esą tai, kad blogai elgiamasi su streikuojančiais mokytojais, neatsveria padarytų teigiamų darbų.

„Frakcija žinojo, kad aš balsuosiu prieš biudžetą. Jie buvo priversti su tuo susitaikyti. Praeitą antradienį nenorėjo su tuo susitaikyti, o dabar buvo priversti. Aš ir praeitą kartą nebalsavau už biudžetą, tik aš tuomet susilaikiau, todėl, kad teikiau pasiūlymą didinti algas visam viešajam sektoriui. Mano pasiūlymui kolegos nepritarė, todėl aš susilaikiau“, – komentavo N. Puteikis.

Paklaustas apie minėtą ultimatumą, politikas sakė manantis, kad per paskutines keletą dienų įvyko pasikeitimas, vyriausybė sutiko su Seimo narės Aušros Papirtienės pasiūlymu pakelti iki 10 proc. ikimokyklinio ugdymo pedagogams atlyginimus.

„Aš tai traktuoju, kad ultimatumas buvo atšauktas, o tai, kad vienas iš reikalavimų buvo patenkintas, aš traktuoju, kad valdančioji dauguma daro tam tikras nuolaidas ir tai sveikinu. Norėtųsi, kad su mokytojais būtų pradėtos derybos ir būtų atsižvelgta į jų teisėtus lūkesčius gauti tokią algą, kokią gauna kaimyninių valstybių mokytojai“, – kalbėjo parlamentaras.

Sveikinasi tik R. Karbauskis

Visgi jis pripažino, kad frakcijoje tvyro įtampa. N. Puteikis pasakojo, kad iš visų valdančiųjų lyderių su juo sveikinasi tik R. Karbauskis. Paklaustas, ar su tokia jo pozicija frakcija yra susitaikiusi ir ar nėra planuojami kokie nors veiksmai dėl jo pašalinimo, politikas atsakė negalintis to garantuoti.

„Nežinau. Nežinau. Su manimi iš frakcijos vadovų sveikinasi tik R. Karbauskis. Yra demonstratyviai nesisveikinančių valdančiosios daugumos atstovų. Tai rodo, kad bausmės gali būti. Ar bus kažkas realizuota – matysime“, – svarstė N. Puteikis.

Lauk nevaro, bet siūlo priimti logišką sprendimą

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis paklaustas apie N. Puteikio poziciją teigė tai vertinantis kaip prezidento rinkimų kampaniją. Kaip portalui LRT.lt sakė „valstiečių“ pirmininkas, N. Puteikis šiuo metu pasisako ir elgiasi kaip valdančiosios daugumos oponentas.

„Suprantama, jis kovos dėl balsų su mūsų kandidatu ir tuo jis dabar rūpinasi. Tai visiškai suprantama, kitaip būti ir negalėjo. Kai žmogus planuoja dalyvauti rinkimuose, jis pasirenka tam tikrą platformą ir tai buvo neišvengiama, daug anksčiau buvo galima numanyti, kad taip atsitiks artėjant prezidento rinkimams“, – komentavo R. Karbauskis.

Kalbėdamas apie N. Puteikio ateitį LVŽS frakcijoje, R. Karbauskis teigė, kad varyti iš jos N. Puteikio niekas neketina, tačiau jis pats turėtų priimti logišką ir sąžiningą sprendimą.

„Jis pats turi nuspręsti. Jei mano, kad valdančioji dauguma yra bloga, reikia jo paklausti, kodėl jis joje yra, kodėl jis mūsų frakcijoje. Jei jis tikisi, kad jį kas nors mes, tai to tikrai nebus. Bet ar jam malonu būti tarp žmonių, kuriuos jis visaip kaip peikia? Matyt ne. Niekas prievarta nelaiko nė vieno Seimo nario, tikiuosi, kad jis nutars pasielgti pagal savo sąžinę ir moralę.

Tikimės, kad žmogus padarys sprendimą, kuris šioje situacijoje yra logiškas, nes visi mato elgesio pasikeitimą, jis radikalus tas pasikeitimas, nes aiškiai renkami taškai rinkimams. Negali dėl to smerkti žmogaus“, – portalui LRT.lt kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Anot R. Karbauskio, N. Puteikis prie LVŽS frakcijos prisijungė dėl panašių programinių nuostatų, tad greičiausiai prezidento rinkimuose dėl balsų kovos ne su kuo kitu, o su „valstiečių“ kandidatu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.