Lietuvoje

2018.12.11 16:41

G. Landsbergis po biudžeto priėmimo: „valstiečiai“ pasiekė pergalę, bet nelaimėjo karo

Gytis Pankūnas, Ineta Nedveckė, LRT.lt2018.12.11 16:41

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis įsitikinęs, kad antradienį Seime priimtame 2019 m. biudžete slypi ne viena problema, susijusi su viešojo sektoriaus darbuotojų situacija, tad, konservatorių lyderio manymu, protesto akcijos tęsis.  

„Aš manyčiau, kad tai buvo „valstiečių“ mūšis, istoriškai vertinant, tai buvo Pyro pergalė – jie pasiekė pergalę, bet nelaimėjo karo arba nuostoliai karo yra didesni  negu ta pergalė, kurią jie pasiekė“, – antradienį žurnalistams Seime po biudžeto priėmimo kalbėjo G. Landsbergis.

Parlamentaro manymu, 2019 m. biudžete užmirštami viešajame sektoriuje dirbantys žmonės.

„Mokytojų, medikų, daugelio kitų profesijų iš viešojo sektoriaus problemos nėra sprendžiamos ir akivaizdu, kad su viena užimta ministerija reikalai gali nesibaigti“, – primindamas Švietimo ir mokslo ministerijoje nakvojančius mokytojus kalbėjo G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis svarstė, kad susisiekimo ministras Rokas Masiulis, laikinai einantis švietimo ir mokslo ministro pareigas, galėtų suvaldyti situaciją švietimo sektoriuje, susijusią su mokytojų streikais.

„Tačiau suvaldyti situacijos be pinigų vargu, ar pavyks. Šalia yra medikai, kurie tuoj pat ateis paklausti „kada bus sprendžiama mūsų situacija?“, tada ateis to pateis paklausti ugniagesiai ir taip toliau“, – perspėjo opozicijos atstovas.

G. Landsbergio manymu, priėmus 2019 m. biudžetą, valdantieji pasirinko „mažos valstybės kryptį“. Anot jo, žmonių kišenėse po biudžeto priėmimo liks daugiau pinigų, bet galimybė gauti kokybiškas viešąsias paslaugas sumažėjo.

„Tai reiškia tikėtis, kad jūsų daktaras, kuris jus gydo, neemigruos iš Lietuvos, sumažėjo, galimybė, kad jūsų tėvai turės mokytojus, kurie nestreikuos, neužiminės ministerijos, sumažėjo“, – komentavo G. Landsbergis.

Konservatorių vadovas teigė, kad jo frakcija dalyvavo balsavime dėl biudžeto ir nepaliko salės arba neištraukė balsavimo kortelių, nes pamatė, kad už biudžetą balsavo pakankamai daug parlamentarų.

G. Landsbergis, paklaustas, ar konservatoriai kreipsis į prezidentę D. Grybauskaitę su raginimu vetuoti 2019 m. biudžetą, atkreipė dėmesį, kad pačiai šalies vadovei gali tekti susimąstyti apie jos paties pateiktas įstatymo pataisas.

„Jeigu jis (prezidentės pasiūlymas – LRT.lt) būtų priimtas toks, koks buvo pateiktas prezidentės, jis pareikalautų daug papildomų lėšų. Vien jį priėmus, kris mokytojų algos. Panaikinus „trečiąją kišenę“, ką siūlo prezidentė, iš esmės dalis mažų mokyklų mokytojų gaus mažiau algos. Norint tą subalansuoti, reikia už kontaktines valandas mokėti daugiau. Tai nėra numatyta šiame biudžete. Tai man kyla klausimas, ar prezidentė, pateikusi įstatymo pataisas, pateiks dar kažkokį pasiūlymą biudžetui, ar ji tikėsis, kad tai bus nuspręsta, kai jos kadencija baigsis, nes jos pataisos įsigaliotų nuo rugsėjo 1 dienos”, – svarstė politikas.

E. Blaževič/LRT nuotr.

S. Skvernelis: tai yra geriausias biudžetas

Premjeras Saulius Skvernelis po biudžeto priėmimo Seime tvirtino, kad šis biudžetas yra geriausias iš visų, kurie buvo šioje kadencijoje.

„Tai yra jau trečias vyriausybės biudžetas ir, manau, jis geriausias iš visų biudžetų. Ir tai pajaus kiekvienas Lietuvoje dirbantis žmogus“, – po biudžeto priėmimo komentavo premjeras.

S. Skvernelis sakė netikintis, kad konservatoriai galėtų sustabdyti biudžetą, pavyzdžiui, kreipęsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad ji biudžetą vetuotų.

„Reikia kreiptis su kažkokiu aiškiu reikalavimu. Biudžetas priimtas, matėte, kokia balsų dauguma. [...] Bet kokiu atveju, jeigu norima, kad visi veiksmai būtų nukreipti prieš žmones, prieš šeimas, prieš jaunus žmones, prieš senjorus, galima bandyti tai daryti“, – sakė premjeras.

Jis pabrėžė, kad biudžetas subalansuotas, tai nustatė ir tarptautinės organizacijos: „Nematau jokių priežasčių, kodėl šis biudžetas galėtų būti netinkamas.“

Seimo pirmininkas išpeikė J. Džiugelio rezoliuciją

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žurnalistams sakė, kad biudžeto priėmimas yra Lietuvos sėkmė. Pasak jo, šis biudžetas suteikia Lietuvos žmonėms daug daugiau ramybės negu kad situacija, jeigu biudžetas būtų nepriimtas.

Justo Džiugelio užregistruotą rezoliuciją dėl biudžeto jis vadino „politikavimu ir niekuo daugiau“.

„Tai yra biudžeto stabdymas. Mes, kaip valstybė, kaip atstovybė, esame įsipareigoję priimti biudžetą, o ne jį atidėlioti, nukilnoti ar dar ką nors daryti“, – kalbėjo jis.

Rezoliucija, kuria biudžetas siūlytas atidėti, darbotvarkėje buvo įtraukta jau po jo priėmimo. Paklaustas, kam apskritai reikėjo rezoliuciją įtraukti po klausimo, dėl kurio jį sukurta, V. Pranckietis sakė: „tikėjomės, kad autoriai jos atsisakys“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.