Lietuvoje

2018.12.11 13:34

Su mokytojais kalbėtis sėdęs R. Masiulis: norime klausytis, ministerija – ne kalėjimas

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.12.11 13:34

Pedagogų streikas tęsiasi jau mėnesį, antrą savaitę apie 20 mokytojų gyvena Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), o antradienį mokytojų profesinių sąjungų atstovai sėdo prie stalo su laikinuoju švietimo ir mokslo ministru Roku Masiuliu bei ministerijos atstovais. Po susitikimo mokytojų atstovai teigė, kad streikas nėra nutraukiamas, nors pokalbis su ministerijos atstovais buvo konstruktyvus.

Pokalbis su ŠMM gyvenančia mokytoja:

Į susitikimą ministerijoje priešpiet atvyko visų mokytojams atstovaujančių profesinę sąjungų vadovai, jų pavaduotojai, laikinasis ministras, ŠMM kancleris ir kiti atstovai. Apie 11 val. į Kolegijų salę, kurioje jau beveik dvi savaitę gyvena pedagogai, atvykę susitikimo dalyviai negalėjo prognozuoti, kiek truks jų pokalbis. Laikinai ŠMM vadovaujantis R. Masiulis sakė, kad tikisi trukti apie pusantros valandos.

Taisyti reikės ir ateityje

Prieš posėdį žurnalistų kalbinamas R. Masiulis teigė, kad etatinio apmokėjimo sistemoje yra klaidų ir jį būtina tobulinti. Anot ministro, reikia suprasti, kad daugeliu atvejų kilę konfliktai buvo betiksliai, kilę dėl nesusipratimų ir nesusikalbėjimo.

„Mes norime tai eliminuoti – išklausyti mokytojus, išklausyti profsąjungas ir daugiau esame linkę būti klausytojais negu kalbėtojais. Po šio susitikimo, manau, turėsime daugiau informacijos, kokie yra trūkumai etatinio apmokėjimo ir ką galima būtų tobulinti. Nedelsiant ketiname ir sekantį susitikimą organizuoti. Šiandien yra tikslas daugiau susirinkti informaciją“, – situaciją komentavo laikinasis švietimo ir mokslo ministras.

Pasak jo, nereikia tikėtis, kad šiuo metu patobulinus etatinio apmokėjimo sistemą, jos daugiau tobulinti nereiks. Kaip kalbėjo R. Masiulis, šis modelis veikia dar ketvirtą mėnesį ir jau turi trūkumų, tad nereikėtų stebėtis, kad jis bus tobulinamas ir ateityje.

„Prezidentės pataisos ketvirtadienį bus priimtos, jau kažkas bus ištaisyta. Bet realus gyvenimas rodys ir toliau, kad reikia tobulinti, tobulinti ir tobulinti. Dabar norėtųsi bent jau karščiausius taškus, aštriausius kampus užglaistyti, tobulinti, kad tų nesusipratimų ir nepasitenkinimo būtų mažiau“, – kalbėjo R. Masiulis.

Paklaustas, ar galima tikėtis, kad iš antradienio posėdžio bus išeita su kokiais nors susitarimais dėl pedagogų reikalavimų, ministras teigė, kad tai nuspėti sunku. Jis teigė, kad ketinama išklausyti visų susirinkusių profesinių sąjungų: „Jei klausimų ratas nebus didelis, gal bus įmanoma susitarti ir jau tada galėsime nuspręsti, ką tobulinti, ką Seimui siūlytume keisti.“

Anot jo, antradienį susirinkusi darbo grupė neturi įgaliojimų priimti sprendimų dėl atlyginimų didinimų, tai turėtų spręsti Seimas ir vyriausybė. Parlamente antradienį svarstoma dėl biudžeto priėmimo, o R. Masiulis teigė, kad buvo rasta pinigų ikimokyklinio ugdymo pedagogams, tad ieškoma ir lėšų mokytojų reikalavimams.

Ministerija – ne kalėjimas

Apie tai, ar prašys ministerijoje gyvenančių mokytojų palikti ŠMM patalpas, laikinasis ministras tiesiai neatsakė, tačiau teigė, kad mokytojai yra laisvi palikti patalpas kada nori ir į jas sugrįžti. Ministerijai dar vadovaujant dabar jau buvusiai ministrei Jurgitai Petrauskienei, buvo priimtas sprendimas į ŠMM neįleisti tų, kurie nėra kviesti ar neturi leidimo patekti į pastatą.

„Mokytojai turi nuspręsti. Kiekvienas žmogus yra laisvas ir niekas nereguliuos mokytojams, ką daryti. Jie ne kalėjime, jie turi galimybę išeiti, turi galimybę įeiti. Čia nėra kalėjimas. Švietimo ir mokslo ministerija – ne kalėjimas“, – sakė R. Masiulis.

Tikėjosi kitokios susitikimo eigos

Po maždaug valandos iš posėdžio išėjęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius, panašu, tikėjosi kitokios pokalbio eigos. Jo teigimu, pedagogų reikalavimų klausimais esminio susitarimo antradienį pasiekta nebus.

„Bandoma nukreipti tik į vieną reikalavimą – t. y. etatinio modelio sandarą, nagrinėti tuos trūkumus iš naujo, prezidentės pataisas, kitų profsąjungų teikiamus siūlymus. Tai bus kalba ilga ir nemanau, kad šiandien pavyks sutarti, nebent įvyks stebuklas“, – teigė V. Silvanavičius, pridurdamas, kad jo atstovaujama profesinė sąjunga išreiškė norą grįžti prie kitų klausimų.

Anot jo, streikuojantys mokytojai tikėjosi, kad antradienio susitikimas bus pradėtas nuo reikalavimų įgyvendinimo aptarimo. Tačiau to padaryta nebuvo.

„Dabar paskęsta detalėse, kas ir kaip žiūri į etatinį. Toks revoliucinis klausimas iškeltas – gal išvis jo nereikia“, – sakė V. Silvanavičius.

V. Silvanavičius, J. Auškelio/LRT nuotr.

„Visi nori, kad modelis būtų paprastesnis, aiškesnis, kad mokytojams nereikėtų to nesantaikos obuolio savo rankose laikyti, kad būtų aiškesni kriterijai kam ir kokie darbai mokykloje turi būti apmokėti“, – po susitikimo komentavo laikinasis ministras, pridurdamas, kad diskusija buvo konstruktyvi. Visgi, apie atlyginimų didinimus antradienį kalbėta nebuvo, nes tai jau nebe ministro rankose.

Ministras nesiėmė vertinti, ar iki Kalėdų gali būti nutrauktas mokytojų streikas. Jis teigė, kad mokytojai yra suinteresuoti grįžti į mokyklas ir atnaujinti ugdymo procesą ten, kur jis yra nutrūkęs. 

„Džiaugiamės, kad šitas ministras įnešė daug konstruktyvumo, posėdžiai vyksta kalbantis ir girdint. Bandoma įsiklausyti, nebandoma teigti, kad nieko neriekia keisti, kaip buvo teigiama anksčiau. Dėl etatinio modelio ministerija parengs tvarką, siūlymus, kaip panaikinti tuos dalykus, kurie kelia ginčus mokyklose“, – po susitikimo kalbėjo streikuojančiai profesinei sąjungai vadovaujantis Andrius Navickas.

Jis teigė, kad kol kas apie streiko nutraukimą nėra svarstoma, nes, kaip sakė A. Navickas, nėra matoma konkrečių sprendimų.

Paklaustas apie atlyginimų streikuojantiems mokytojams mokėjimą A. Navickas ir toliau primygtinai teigė, kad dėl to ir toliau ketinama derėtis streikui pasibaigus. Visgi jis teigė, kad jei to nebus, bus bandoma iš turimų resursų sumokėti pedagogams. Šiuo metu profesinė sąjungą yra gavusi apie 17 tūkst. eurų aukų. Tačiau gali būti, kad ne visi pedagogai sulauks atlygio.

„Sudarysime eiliškumą“, – sakė A. Navickas.

Streiko dalyvių mažėja

Kaip informavo ŠMM, antradienį streikuoja apie 70 švietimo įstaigų. Iš jų 60 streiką tęsia, 10 prisijungia, o 3 nutraukė. Tai sudaro apie 3,5 proc. šalyje esančių švietimo įstaigų. Apytiksliais duomenimis, visoje šalyje streikuoja 950 pedagogų. Praėjusios pradžioje, ŠMM duomenimis, streikavo 1400 mokytojų visoje šalyje. 

Taip pat yra mokyklų, kuriose streikuoja po 1-3 pedagogus. Iš viso Lietuvoje yra 2 tūkst. švietimo įstaigų, jose dirba apie 45 tūkst. pedagoginių darbuotojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.