Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.11 09:15

Aiškėja, ar tautinius kostiumus vaikams daliję „valstiečiai“ nepažeidė įstatymų

Valstiečių prieš Kalėdas laukia dovana – ją jau baigia pakuoti rinkimų prievaizdai, beveik 9 mėnesius tyrę, ar tautinius kostiumus vaikams dalijusios valdančiosios partijos atstovai nepažeidė įstatymų.

Nuo ankstyvo pavasario Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) aiškinosi, ar nebuvo pažeistas Politinių partijų finansavimo įstatymas, kai už Ramūnui Karbauskiui priklausančių įmonių pinigus dizainerio Juozo Statkevičiaus pasiūtus tautinius kostiumus vaikų darželiams dalijo valstiečių atstovai. Kokie tyrimo rezultatai?

„Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, nors nustatyta nemažai galimų pažeidimų, blogiausio valstiečiai jau išvengė.

Mat VRK antrojo pusmečio valstybės dotacijas partijoms padalijo spalio pabaigoje ir, nepaisant nebaigto tyrimo, į valstiečių sąskaitą buvo pervesta daugiau kaip pusė milijono eurų.

Jeigu šis tyrimas būtų vykdomas ne lėto valso ritmu, o sparčiau, valstiečius galėjo ištikti opozicijoje esančių socialdemokratų likimas, kai už rinkimų į Seimą kampanijos metu padarytus šiurkščius pažeidimus jiems buvo nurėžta 505 tūkst. eurų parama.

Politikai virto savanoriais

Vaikų darželiuose valstybės šimtmečio proga dalyti stilizuoti tautiniai kostiumai atsiėjo maždaug pusę milijono eurų.

Šiomis dovanomis pasirūpino valstiečių lyderio R. Karbauskio įsteigtas labdaros fondas „Švieskime vaikus“, pinigų atseikėjo ir Agrokoncernas bei bendrovė „Agrokoncerno grūdai“.

Ši akcija gal nebūtų užkliuvusi, jeigu ne gausūs pranešimai apie tai, kad tautinių kostiumų perdavimo renginiuose aktyviai dalyvauja savanoriais staiga tapę valstiečių atstovai.

Jie pozavo su vaikais ir nuotraukas kėlė į socialinius tinklus, bet, VRK pradėjus tyrimą, tuos atvaizdus ėmė trinti.

Tiesa, R. Karbauskis aiškino, jog šioje akcijoje galėjo dalyvauti ir kitų partijų atstovai, bet, pavyzdžiui, Seimo narys valstietis Viktoras Rinkevičius viešai kalbėjo kitaip: „Be abejo, į kitas partijas fondas pagalbos nesikreips.“

E. Blaževič/LRT nuotr.

Kitas beveik dešimt vaikų darželių šios akcijos proga aplankęs valstietis Robertas Šarknickas žiniasklaidai užsiminė, kad norėdamas prisidėti prie kostiumų dalijimo kreipėsi net ne į labdaros fondą, bet tiesiai į R.Karbauskį.

Pasikvietė garsų dizainerį

Valstiečių lyderis buvo vienas pagrindinių šios idėjos variklių. Jis užsigeidė, kad tautinius kostiumus ikimokyklinukams pasiūtų J. Statkevičius.

Garsų dizainerį į politiko kabinetą atvedė tuometė Seimo narė Greta Kildišienė.

Tiesa, vėliau sumanymas ėmė strigti. R. Karbauskiui nepavyko rasti verslininkų, kurie būtų norėję paremti šią akciją. Tačiau padėjo šiam politikui priklausančios įmonės, ir tautiniai kostiumai vaikams buvo pradėti dalyti šiemet prieš Vasario 16-ąją.

Tiesa, VRK duomenimis, kai kuriuos darželius šios dovanos pasiekė tik rugsėjį.

Ar nesiekė mokesčių lengvatų?

„Lietuvos ryto“ žiniomis, VRK aiškinosi ne vien tai, ar dalydami kostiumus valstiečiai nesiekė pasireklamuoti, bet ir tai, ar iš šios akcijos neturėjo naudos su R. Karbauskiu susijusios įmonės.

Pavyzdžiui, ar pinigų skyręs Agrokoncernas nebandė išvengti mokesčių.

Be to, aiškintasi, ar įstatymų nepažeidė labdaros fondas. Mat tokioms institucijoms įstatymai draudžia dalyvauti politinių partijų veikloje, jas finansuoti ar kitaip remti ir reklamuoti.

VRK sudaryta speciali darbo grupė neatmetė, kad bus kreiptasi į Mokesčių inspekciją.

„Kai ką esame pastebėję ir atitinkamai mūsų surinkti duomenys bus perduoti pagal kompetenciją.

Toks siūlymas gali būti“, – „Lietuvos rytui“ pripažino VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Vilys.

Prabilo apie spaudimą

Ilgai trukęs tyrimas jau spėjo apaugti įvairiais gandais, bet jį atlikę VRK nariai kol kas nekalbūs.

Darbo grupei vadovavusi komisijos narė Svetlana Misevičienė „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad išvadas bandys pristatyti kitą savaitę.

Ji teisinosi, jog anksčiau to padaryti nepavyko dėl labai didelės tyrimo apimties.

Be to, anot S. Misevičienės, tyrimui trukdė ir fondo „Švieskime vaikus“ nenoras bendradarbiauti. „Nebuvo ir komisijos narių entuziazmo imtis šio tyrimo“, – darbo užkulisius praskleidė VRK narė.

Gali būti, kad tyrėjus stabdė šurmulys, kilęs dėl kito su valstiečiais susijusio tyrimo, kuris vos iš posto neišvertė VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės.

Ši pareigūnė buvo kaltinama atidėliojusi skandalu pasibaigusį tyrimą dėl televizijos serialo „Naisių vasara“. Opozicijos atstovai net įtarinėjo, kad už bandytą numarinti tyrimą L. Matjošaitytei esą galėjo būti atsidėkota postu.

Kad ir kaip būtų, pavasarį pradėtą tyrimą dėl tautinių kostiumų iš pradžių buvo užsimota pabaigti iki birželio pabaigos, po to terminas buvo pratęstas iki liepos vidurio, o vėliau – dar ilgesniam laikui.

S. Misevičienė, kalbėdama su „Lietuvos rytu“, užsiminė ir apie politikų spaudimą: „Buvome gavę Seimo narės Agnės Širinskienės skundų, kad komisijos nariai ir sekretoriato darbuotojai gali būti šališki.

Toks spaudimas buvo, bet paskui kažkaip viskas aprimo.“

Vėliau paskambinusi į redakciją VRK narė „Lietuvos ryto“ žurnalisto prašė apie tai nerašyti: „Taip, skundų buvo, bet juose man asmeniškai priekaištų nebuvo ir spaudimu to gal nereikėtų laikyti.“

Dotacijos neteks grąžinti

Įdomu tai, jog S. Misevičienė persigalvojo ir pati paskambino žurnalistui po „Lietuvos ryto“ pokalbio su L. Matjošaityte.

Pasiteiravus, ar jai yra žinoma apie tyrėjams galbūt darytą politikų spaudimą, VRK vadovė tikino, kad tokia informacija jos nebuvo pasiekusi: „Apie tai nieko nežinau – aš pati politikų spaudimo šiuo atveju nejaučiau, bet negaliu kalbėti už darbo grupės narius.“

L. Matjošaitytė taip pat nepasakė, kodėl tyrimas klimpo: „Viską jums turėtų paaiškinti S. Misevičienė, kuri yra darbo grupės vadovė, ir tik ji gali vertinti, ar surinktos informacijos išvadoms suformuoti pakanka. Atsakymų į tuos klausimus neturiu.“

Kodėl panašiu metu prasidėjęs tyrimas dėl socialdemokratų per Seimo rinkimų kampaniją padarytų pažeidimų buvo skubiai užbaigtas prieš paskirstant valstybės dotaciją, o dėl valstiečių atidėtas?

Ar tai tik sutapimas, ar gali būti sąmoningo veikimo, apie kurį užsimena kai kurie šiuos du tyrimus lyginantys politikai?

Į šiuos klausimus VRK pirmininkė atsakinėjo aptakiai: „Aš nežinau, kokios šiuo atveju bus išvados: ar bus pripažinti pažeidimai. Jeigu bus – tai kokie? Ar reklama, ar papirkimas, ar neteisėtas finansavimas?

Kai bus išvada su konkrečiais siūlymais, tada bus galima konkrečiau svarstyti visokias teorijas ir prielaidas. Bet pats komisijos pirmininkas tyrimo nevilkino. Neturiu duomenų, kad šiuo atveju tai darė kas nors kiti.“

Tiesa, V. Matjošaitytė patvirtino, kad net jeigu VRK pripažintų, kad valstiečių padaryti pažeidimai yra šiurkštūs, paskirtos dotacijos valstybė jau negalėtų susigrąžinti, o kaip bausti partiją, būtų svarstoma vasarą dalijant kitų metų biudžeto pinigus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi