Lietuvoje

2018.12.10 23:27

Neplakančios širdies donorystės modelis – įteisintas, tačiau neveikia

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.10 23:27

Beveik prieš trejus metus įteisintas neplakančios širdies donorystės modelis neveikia. Medikai sako todėl, kad valdininkai iki šiol nesugebėjo patvirtinti tokios donorystės, kai organai paimami iš donoro neplakančia širdimi, tvarkos. Kol valdžia delsia, pasak medikų, žmonės miršta neturėdami galimybės aukoti organų.  

2016-ųjų vasarą Lietuvos transplantacijos istorijoje žengtas naujas žingsnis – Kauno klinikose persodinti organai, paimti iš donoro neplakančia širdimi. Planuota, kad tai gerokai sutrumpins inkstų transplantacijos laukiančiųjų eiles. Tačiau per porą metų Kauno klinikose parengti tik du tokie donorai.   

Kauno klinikų Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Tomas Tamošuitis sako, kad valdininkai nepatvirtino tvarkos, nebuvo skirta ir pinigų.

„Mėgstame visada lygintis su pačiai geriausiais Europoje, pasaulyje ir norime į jų rezultatus lygiuotis ir taikytis. Tai reikia pasakyti, kad dabar per tuos trejus beveik metus, kai programa įsigalėjo ir buvo pirmieji atvejai, nebuvo skirta nė vieno euro. Visų pirma trūksta požiūrio Sveikatos apsaugos ministerijos ir lyderystės iš Nacionalinio transplantacijos biuro, kurie šiaip viską puikiai supranta problemas ir remia visus specialistus, kiek tai įmanoma, bet, man atrodo, ta parama galėtų būti šiek tiek aktyvesnė ir gal net agresyvesnė“, – sako gydytojas 

Dabar inkstų transplantacijos laukia daugiau nei 150 pacientų, tuo metu ligonių, kuriems atliekamos dializės – gerokai virš tūkstančio. Pasaulyje maždaug 30 proc. tokių ligonių atliekamos transplantacijos, Lietuvoje – triskart mažiau.

Kauno klinikos apskaičiavo, kad taikant neplakančios širdies donorystės modelį ligoninė galėtų parengti iki 25 donorų per metus. Bet tam reikia maždaug 150 tūkstančių eurų kainuojančios įrangos ir keturių etatų, per metus, o tai sudarytų iki 90 tūkstančių eurų. Pinigų tam neskirta. Iki šiol nesutvarkyta ir apmokėjimo tvarka gydymo įstaigoms už atliktus darbus.

Lietuvoje šiuo metu galimi trys modeliai – gyvoji donorystė, donorystė po smegenų mirties ir neplakančios širdies. Kad pradėtų veikti pastarasis modelis Kauno klinikos žada imtis iniciatyvos ir savo lėšomis suburti medikų komandą.

Plačiau apie tai – Loretos Mačiulienės ir Izabelės Pukėnaitės reportaže.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
COVID-19 testavimas Vilniaus oro uoste

Lietuvoje

2021.03.08 09:27

Ministrų kabinetas atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

Landsbergis kėlė klausimą, ar siūlymai neprieštarauja Konstitucijai; atnaujinta 10.11