Lietuvoje

2018.12.10 18:17

„MG Baltic“ byla: D. Bradauskas pripažino, kad ekspremjerą A. Butkevičių vadino „periskopu“

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.12.10 18:17

Vilniaus apygardos teismas grįžta prie „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimo. Pirmadienį teismas tęsia apklausas byloje. Rytiniame posėdyje apklaustas LNK pardavimų vadovas Tomas Bartininkas. Po pietų teismas pradėjo buvusio Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo Dainoro Bradausko apklausą.  

Teismas T. Bartininką nutarė apklausti už uždarų durų, mat to prašė LNK atstovai, motyvuodami, kad klausimai gali būti susiję su komercinėmis bendrovės paslaptimis.

Po pietų teismas į apklausą išsikvietė buvusį VMI vadovą D. Bradauską. Jis teisme pasakojo pažįstantis vieną bylos kaltinamųjų, buvusį koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį. Anot D. Bradausko, jis su R. Kurlianskiu mokėsi Vilniaus universitete. Pasak buvusio VMI vadovo, jam teko bendrauti ir su kitais kaltinamaisiais – buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu, buvusiu liberalu Šarūnu Gustainiu.

Po studijų universitete, pasak D. Bradausko, su R. Kurlianskiu jis bendraudavo atsitiktinai.

„R. Kurlianskis vadovavo žiniasklaidai, aš bendravau su visais žiniasklaidos vadovais. Jis nebuvo kažkuo išskirtinis“, – teisme kalbėjo D. Bradauskas.

Bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos pirmininkei Nijolei Žimkienei pranešus, kad teisme bus klausomasi D. Bradausko ir R. Kurlianskio pokalbio įrašo, buvęs VMI vadovas pareiškė turintis abejonių dėl pokalbių įrašų autentiškumo.

„Mes esame apskundę mano atleidimą (iš VMI vadovo pareigų – LRT.lt). Byla sustabdyta dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą, nes keliamas klausimas, ar buvo teisėtai manęs klausomasi. Tie pokalbiai man kelia įtarimų. Ten yra labai įdomių vietų. Esu klausęs pokalbių dėl atleidimo ir keistai ten skamba. Aš R. Kurlianskiui sakau, kad dirbame ne sau į kišenę ir po šių žodžių dar lieka kelios sentencijos. Pokalbis toliau eina nenutrūkstamai, bet dėl kažkokių trikdžių jis tampa nekokybiškas“, – kalbėjo D. Bradauskas.

D. Bradauskui atsakius į kelis klausimus, teismo posėdyje išklausytas D. Bradausko ir R. Kurlianskio 2015 m. rugpjūčio 7 d. pokalbio garso įrašas.

Išklausius šį įrašą, iš kurio buvo sunku suprasti, apie ką kalbasi D. Bradauskas ir R. Kurlianskis, teisėja N. Žimkienė pasitikslino, ką reiškia kai kurie vyrų panaudoti žodžiai. Pokalbyje nuskambėjo tokie žodžiai ir vardai, kaip „periskopas“, „Tomas“, „Nerka“, „Darius“.

„Premjeras, premjeras Algirdas Butkevičius“, – teigė D. Bradauskas, teisėjos paklaustas, ką turėjo omenyje, pokalbyje su R. Kurlianskiu panaudodamas žodį „periskopas“.

D. Bradauskas patikslino, kad „Tomas“ yra žurnalistas Tomas Dapkus, „Nerka“ – pagrindinis „Vilniaus prekybos“ akcininkas Nerijus Numavičius, „Darius“ – „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus.

D. Bradausko ir R. Kurlianskio pokalbyje nuskambėjo ir žodis „jardai“. Anot R. Kurlianskio, tai greičiausiai reiškia „milijardus“.

T. Bartininkas, E. Blaževič/LRT nuotr.

D. Bradauskas: tai buvo humoras

Teisme pirmadienį taip pat buvo išklausytas 2015 m. rugpjūtį įvykęs D. Bradausko ir R. Kurlianskio pokalbis. Pokalbio įraše girdisi, kad vyrai aptarinėjo įvairias temas, tarp kurių – tuometinio liberalo Antano Guogos verslo įmonių patikrinimai, šio patikrinimo sąsajos su E. Masiuliu, pokalbiai apie Liberalų sąjūdį, konservatorių partiją, partiją „Tvarka ir teisingumas“, socialdemokratus.

Teisme išklausius šį pokalbį, teisėja N. Žimkienė klausinėjo D. Bradausko dėl jo kalboje panaudotų žodžių reikšmės. D. Bradauskas teigė, kad naudodamas žodį „šyzikas“, jis turėjo omenyje buvusį VMI viršininką Modestą Kaseliauską, „balerina“, anot D. Bradausko, reiškia buvusį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Kęstutis Jucevičius, „Vytė“ – Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, „Diana“ – viena iš „VP grupės“ vadovių Diana Dominienė, „Žilka“ – buvęs „VP dešimtuko“ narys, „Tonis“, „Antatas“ – A. Guoga, „Gedvydas“ – UAB „Lietuvos rytas“ savininkas Gedvydas Vainauskas. D. Bradauskas neprisiminė, ką pokalbyje su R. Kurlianskiu vadino „žiurke“.

„Aš truputėlį susireikšminau. Yra humoro, išgalvotų dalykų“, – pokalbį su R. Kurlianskiu apibūdino D. Bradauskas.

Teisėja N. Žimkienė klausė D. Bradausko, ką jis turėjo omenyje, sakydamas „Guoga čiulpia papą“.

„Čia gal daugiau humoro forma... [...] Tokia mano kūryba“, – atsakė D. Bradauskas.

Teisėja, cituodama pokalbį, paklausė, ką reiškia noras „elementariai užmegzti santykius“, „tiesioginį kontaktą“ su E. Masiuliu.

„Kad galėčiau paskambinti, kaip kolegai. Mano interesas buvo gerinti mokesčių administravimą. Man reikėjo, kad ta žinia nueitų platesnei visuomenės daliai, tai yra politikams, žiniasklaidai, – savo siekį užmegzti ryšį su E. Masiuliu aiškino D. Bradauskas.

Jis tirtino, kad būdamas VMI vadovu, bendravo su konservatorių atstovais, tuometine ūkio ministre Virginija Baltraitiene, su kitais politikais.

Teisėja N. Žimkienė D. Bradausko taip pat klausė, ką jis turėjo omeny, R. Kurlianskiui sakydamas, kad „paksistus dabar paėmęs už konkolų“.

„Čia humoro forma“, – atsakė D. Bradauskas.

„Tai Guoga manęs paklausė, ar jūs ką nors turit, žinai. Bet ten kažkaip „pricėpom“ eina Masiulis, kažkaip tai. Supranti, tai ir esu Antaną įspėjęs, bet tai, supranti, kad ir greičiausiai gali būt jie kažką per Masiulį pasakė, supranti“, – tokios frazės girdimos D. Bradausko pokalbyje su tuomečiu „MG Baltic“ viceprezidentu.

„Čia išgalvojau kažką“, – paklaustas, ką turėjo omenyje sakydamas, kad „pricėpom eina Maisulis“, aiškino D. Bradauskas.

D. Bradauskas, E. Blaževič/LRT nuotr.

R. Kurlianskis: kartais kalbu vėjus

Teisme D. Bradauskas teisėjams teigė nesupratęs, ką R. Kurlianskis turėjo omeny, kalbėdamas apie „paketus“ ar „atskirą keisą“ su liberalais.

Jis tvirtino nesupratęs, kas yra R. Kurlianskio pokalbio metu įvardyti „paketai“ ar „atskiras keisas“ su liberalais.

„Kai žmogus kalba apie kažkokius vėjus, ką aš ten“, – teigė buvęs VMI vadovas.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius, cituodamas D. Bradausko ir R. Kurlianskio pokalbio detales, klausė D. Bradausko, prieš ką galėjo susivienyti turtingiausiu žmonės, tačiau buvęs VMI vadovas į šį klausimą neatsakė.

D. Bradauskas tvirtino, kad pokalbių su R. Kurlianskiu metu neatskleidęs jokios neviešintinos informacijos, o kalbėjo apie tai, kas yra skelbiama viešai.

R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius klausė, ar pokalbiuose buvo užsiminta apie tai, kad R. Kurlianskis papirkinėjo Seimo narius. D. Bradauskas teigė, kad apie tai nebuvo kalbama.

„Žiūrėkite, aš šitame procese esu svečias, esu liudytojas, ir, žinot, pagrindinis dalykas, ką norėčiau pasakyti – dėl visų mano pokalbių ir įrašymo bei panaudojimo teisėtumo dar Konstitucinis Teismas nėra pasisakęs. Ir, sakykime, tai buvo privatūs pokalbiai ir privačiuose pokalbiuose ką nori, tą kalbi, nes mes gyvenam laisvoje valstybėje“, – žurnalistams po tris valandas trukusios apklausos teisme sakė D. Bradauskas ir pridūrė, kad iš jo pokalbių su R. Kurklianskiu bandoma daryti šou.

R. Kurlianskis po teismo posėdžio nenorėjo atsakinėti į žurnalistų klausimus, nes priminė, kad ir teisme į klausimus žada atsakinėti, kai bus išklausyti visi liudytojai.

„Aš kartais kalbu vėjus“, – po posėdžio žurnalistams pareiškė R. Kurlianskis, paklaustas, kaip reaguoja į D. Bradausko užuominas apie tai, kad jis „kalba vėjus“.

Neteko posto dėl savo ryšių

D. Bradauskas iš VMI viršininko pareigų atleistas 2017 m pradžioje po Finansų ministerijos komisijos tyrimo. Ši komisija pasiūlė D. Bradauską atleisti iš darbo už korupcinio pobūdžio veiklą ir šiurkščius tarnybinius pažeidimus.

Tąkart finansų ministras Vilius Šapoka teigė, kad tuometinis VMI vadovo D. Bradausko nutekinta informacija kenkė „MG Baltic“ ir „Vilniaus prekybos“ mokestiniams tyrimams.

Plačiau apie verslininko ir buvusio VMI vadovo ryšius paskelbta vasarą, kai buvo paviešinta Valstybės saugumo departamento (VSD) pažyma, panaudota Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadose.

NSGK tyrimo išvadose teigiama, kad  „MG Baltic“, pasinaudodamas savo įtaka VMI, padėjo „VP Market“ išvengti mokesčių už milijonus eurų. Kai 2015 m. kilo nesutarimai tarp akcininkų verslo grupėje „VP Market“, atsirado įtarimų dėl šios grupės mokesčių vengimo. Todėl, kaip teigiama Seimo NSGK išvadose, „VP Market“ grupės vadovai siekė užsitikrinti koncerno „MG Baltic“ vadovų palaikymą ir galimybę pasinaudoti koncerno įtaka VMI ir jo valdomoms žiniasklaidos priemonėms.  

Komiteto duomenimis, už paslaugas VP grupė koncernui „MG Baltic“ atsilygino suteikdama dideles nuolaidas „MG Baltic“ valdomai bendrovei „Mineraliniai vandenys“, prekiaujančiai „Maxima“ prekybos centruose.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.