Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.09 18:16

Ištyrė žmogaus teisių padėtį areštinėse: keisti teks ne tik tvarką, bet ir požiūrį į sulaikytuosius

Netinkamos higienos, medicinos, susitikimų su advokatais sąlygos yra tik dalis pažeidimų, kuriuos keliose Lietuvos areštinėse aptiko Seimo kontrolieriaus įstaiga. Valdininkai pirštais badė į pareigūnus, kurie sulaikytuosius prastai informuoja apie jų teises. Policija aiškina klaidas jau ištaisiusi ir ginasi esą trūkumai nustatyti tik pačiose seniausiose areštinėse.

Kelmės areštinėje yra 4 kameros, jose gali būti sulaikyti iš viso 9 asmenys. Bet kurio ten pakliuvusio žmogaus teisės nebūtinai bus užtikrintos. Pavyzdžiui, kamerose privalo būti lietuvių ir pagrindinėmis užsienio kalbomis nurodytos sulaikytojo teisės. Tačiau tokios atsirado tik po patikrinimo. 

Prie trūkumų nurodytos ir stebėjimo kameros, kurios buvo per didelės raiškos, o tai reiškia, kad sulaikytajam susitikus su jo gynėju, būtų buvę galima per kameras įskaityti, kas rašoma dokumentuose. Probleminis yra sveikatos patikrinimas – į areštinę atvežtus žmones privalo apžiūrėti bendruomenės slaugytojas, o tokio Kelmės areštinė neturi.

Komisariato viršininkas Ričardas Bracevičius trūkumus vadina nežymiais ir sako, kad visi jau ištaisyti.

Seimo kontrolieriaus įstaiga patikrino, kaip areštinėse ir laikino sulaikymo patalpose užtikrinamos žmogaus teisės ne tik Kelmėje, bet ir Kauno Panemunėje, Telšiuose, Marijampolėje, Kelmėje, Mažeikiuose, Druskininkuose ir Šakiuose. Pažeidimų rasta visose užtikrinant teisę į gynybą, palaikant higienos normas, suteikiant medicininę pagalbą. Keisti esą reikėtų ne tik tvarką areštinėse, bet ir požiūrį į sulaikytuosius.

„Tai yra tie žmonės, kurie gali būti šalia mūsų, kartais paslysti, ir negalima į juos žiūrėti, kad jeigu padarė nusižengimą, tai gali ir pakentėti, gali nevalgyti, gali atlaikyti keletą specialiųjų priemonių. Toks požiūris keistinas“, – kalbėjo Seimo kontrolierių įstaigos atstovas Vytautas Valentinavičius.

Pasak policijos atstovų, situacija blogiausia seniausios statybos areštinėse, tačiau taisoma.

„Dažniausiai tie pažeidimai būdavo senesnio tipo areštinėse, kurios yra šiek tiek prastesnės būklės, tai tų nusiskundimų  įvairių kartais gauname iš nuteistųjų. Tam tikrų pažeidimų mes patys matome, kažkaip išskirti vienos areštinės negalima“, – sakė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Kelmės areštinė skaičiuoja paskutiniąsias dienas – kitais metais balandį ji bus uždaryta. Lietuvoje iš viso liks 11 areštinių – po vieną kiekvienoje apskrityje.

Plačiau apie tai – Izabelės Pukėnaitės ir Ainos Mizgirdės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi