Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.12 09:54

L. Linkevičius: paaiškėjus, kad „Agrokoncernas“ pažeidė sankcijas, jis taip pat būtų sankcionuojamas

Jeigu yra pažeistas sankcijų Rusijai režimas, pagal Europos Sąjungos (ES) teisę, tai padarę subjektai taip pat yra sankcionuojami, LRT RADIJUI sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Anot jo, ar Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio valdomas „Agrokoncernas“ pažeidė sankcijas, pirkdama trąšas iš Rusijos prezidento bičiuliui Arkadijui Rotenbergui priklausančios gamyklos.

– Ministre, kodėl Užsienio reikalų ministerija kreipėsi į prokuratūrą dėl „Agrokoncerno“ ryšių su Arkadijumi Rotenbergu?

– Nes reikia objektyvių duomenų išvadai dėl tiesioginio tarptautinių sankcijų pažeidimo konstatuoti. Objektyvūs duomenys negalimi iš viešos erdvės, iš spaudos [...]. Neturime tokių kompetencijų atlikti kažkokius tyrimus.

Jau keletą kartų yra taip buvę, kai kreipėmės į prokuratūrą dėl kitų atvejų. Tuo atveju kalba buvo apie investicijas Kryme.

Šį kartą mes konsultavomės su Europos Sąjungos ir teisės specialistais, ES ekspertais. Manome, kad iš tikrųjų šiuo atveju būtent prokuratūra turėtų tiksliai išsiaiškinti.

Matote, esmė yra ta, kad minimos įmonės nėra sankcionuotų įmonių sąraše, bet galimas tų įmonių savininkas, galbūt ir naudos gavėjas A. Rotenbergas yra sankcionuotųjų sąraše. Todėl tai galimai gali pažeisti sankcijų režimą.

Kad visa būtų tiksliai išsiaiškinta, tai turėtų padaryti prokuratūra, kuri ir šiaip galėtų tai daryti, be kreipimosi, nes tai yra viešasis interesas. Na bet dėl aiškumo kreipėmės mes.

– Kokiu pagrindu remdamasi URM kreipiasi į prokuratūrą? Ar viešojoje erdvėje paskelbta informacija, LRT tyrimu?

– Yra kalbų apie galimą sankcijų pažeidimą, o mes matome, kad tokių galimybių yra, todėl reikės išsiaiškinti, bet tai išsiaiškinti gali tos institucijos, kurios gali atlikti tyrimą, kurios turi tam kompetenciją. Mes to padaryti negalime ir vadovautis vien tik informacija iš viešosios erdvės nėra pakankama. Todėl ir kreipėmės į prokuratūrą, kuri vykdo būtent tokio pobūdžio tyrimus.

– Kodėl tik dabar, o ne iš karto po LRT tyrimo?

– Mes paaiškinome savo poziciją komentaruose, mes paaiškinome, kokią informaciją tuo atveju turėjome ir pasakėme iš karto (jau ne pirmą kartą), kad nerekomenduojame palaikyti verslo ryšių su tais asmenimis, kurie įtraukti į sankcionuotų asmenų sąrašą ir kurių galimai yra įmonė, nes tai gali sukelti tam tikras konfliktines situacijas.

Kiek žinau, po to buvo ir „Agrokoncerno“ pareiškimas, kad jie nutrauks tuos ryšius. Taip kad tai, kas buvo mūsų kompetencijoje, padarėme, tačiau teisėsaugos institucijos irgi turėtų savo darbą atlikti. Kaip jau sakiau, manytume, kad turėtų ir pačios imtis tokio tyrimo, nes tai yra viešasis interesas. Kadangi to nevyko, kreipėmės oficialiai.

– Ar jūsų manymu, tai būtų didelis tyrimas, ar tikitės iš prokuratūros greito atsakymo?

– Tikrai nesu prokuroras ir nenoriu nieko matuoti, [...] bet suprantu, kad tai turi būti kompetentingas tyrimas, nes mes turime daryti teisines, o ne kokias nors emocines išvadas.

Lygiai tas pats vyksta ir su kitais tyrimais. Kaip jau sakiau, buvo kreiptasi dėl bendrovių, kurios vykdo verslą Kryme. Mano žiniomis, tie tyrimai dar tebesitęsia, bet vis tiek į tai turi atsakyti tie, kurie turi kompetencijos.

– Priklausomai nuo prokuratūros išvados, kas tuomet? URM galvoja imtis kažkokių veiksmų?

– Apskritai, jeigu nustatysime tuos faktus, bus bendromis jėgomis nustatyta, ar buvo pažeistas sankcijų režimas, ar ne, tai tada ir bus daromos sankcijų išvados.

Jeigu yra pažeistas režimas, tai pagal ES teisę, tie subjektai, vadinkime, kurie dalyvauja tuose veiksmuose, taip pat yra sankcionuojami. Nereikia užbėgti už akių, kol mes dar neturime išvadų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi