Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.07 12:13

Karas pasienyje: degalinėje užpultą pasienietį gynė jo šuo, sulaikytas geras pareigūnų pažįstamas

Pasienyje su Baltarusija vyksta tikras karas tarp pareigūnų ir asmenų, kuriuos šie gaudo. Ketvirtadienį degalinėje Šalčininkuose nukentėjo kelių vyrų užpultas pasienio kinologas. Pareigūną gynė jo šuo, o netrukus areštinėje atsidūrė jaunuolis, kurį tas pats pasienietis ne kartą buvo sulaikęs dėl įvairių pažeidimų.

Aiškėja, kad apie sulaikytąjį prieš kurį laiką jau rašė ir lrytas.lt. Tąkart jis tvirtino, kad šio pareigūno tarnybinis šuo jį sukandžiojo, tačiau jaunuolio pateikti įrodymai kėlė labai daug abejonių.  

Apie incidentą Šalčininkų degalinėje penktadienio rytą pranešė Policijos departamentas. Kaip rašoma policijos pranešime, ketvirtadienį apie 21 val. 50 min. Šalčininkuose, Vilniaus g., degalinėje, prie po tarnybos, uniformuoto, blaivaus Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie LR VRM Vilniaus rinktinės jaunesniojo specialisto E.Š. (gim. 1992 m.) privažiavo keli vyriškiai.

Vyrai, priekaištaudami dėl pareigūno atliekamu pareigų, jam sudavė kelis smūgius į įvairias kūno vietas.

Pareigūnas, dėl veido sumušimo, po medikų apžiūros, gydomas ambulatoriškai.

Įtariamieji (gimę 1996 m. ir 1997 m.) uždaryti į areštinę.

Sugebėjo paleisti šunį, šis gynė šeimininką

Kaip informavo lrytas.lt šaltiniai, sausa policijos informacija visai neatspindi to, kas iš tiesų įvyko degalinėje. Aiškėja, kad užpuolimu įtariamas ne kartą to paties pasieniečio sulaikytas senas pareigūnų pažįstamas Jurgis Kuklis (gim. 1997 m.). Kartu įkliuvo ir jo draugas Artūras Marcinkevičius (gim. 1996 m.).

Kaip vėliau pasakojo pats pasienietis jis po tarnybos užvažiavo į Šalčininkuose, Vilniaus g., esančią degalinę „Baltic Petroleum“. Čia jis ir buvo užpultas.

Abu vyrus pareigūnas atpažino, tad vėliau jis nedvejodamas galėjo įvardinti savo užpuolikus.

Pareigūnui buvo grasinta susidorojimu, kelis kartus bandyta smūgiuoti į galvą ir pilvą sritį, jam prakirsta lūpa, suplėšyta tarnybinė lauko uniformos striukė.

Pareigūnui grumtynių metu pavyko ištrūkti, jis atidarė savo automobilio bagažinę, kurioje kartu keliavo tarnybinis šuo. Gindamas šeimininką šuo puolė J.Kuklį.

V. Ščiavinsko/lrytas.lt nuotr.

Šuo užpuolikus privertė atsitraukti, abu šoko į savo automobilį ir spruko. Bet apie 22 val. 20 min. juos kelyje Šalčininkai–Dieveniškės, Širvių kaimo prieigose, sulaikė VSAT Vilniaus rinktinės Specialiosio paskirties komandos pasieniečiai.

Abu sulaikytieji buvo perduoti Šalčininkų policijai ir uždaryti į areštinę. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Skundėsi, kad sukandžiojo tarnybinis šuo

Abu sulaikytieji yra gerai pažįstami vietos pasieniečiams. A. Marcinkevičius iki šiol pasieniečiams buvo įkliuvęs du kartus. Tuo tarpu J. Kuklis prieš mėnesį net kreipėsi į lrytas.lt ir apkaltino tą patį pareigūną E.Š., kurio užpuolimu dabar įtariamas, nepagrįstu jėgos naudojimu. Esą jo šuo be pagrindo sukandžiojo jaunuolio nugarą.

„Sveiki. Aš buvau pasienio ruože, zonoje kurioje reikia būti su leidimu, gautu iš VSAT pareigūnų. Buvau sulaikytas ten ir vietoj to, kad mane pristatytų į užkardą, kad skirtų nuobaudą pagal įstatymus, buvau surakintas antrankiais, nors jokios grėsmės niekam nekėliau, nesipriešinau, apkandžiotas tarnybinio šuns“, – redakcijai parašė Šalčininkų rajono gyventojas Jurgis Kuklis.

V. Balkūno/lrytas.lt nuotr.

Jis taip pat redakcijai atsiuntė ir nuotraukų, kuriose matosi jo sužalota nugara ir sprandas.

Tačiau redakcijai pradėjus domėtis šia istorija paaiškėjo, kad pasienio kinologą kaltinantis jaunuolis pats nėra angelas. Vien šiemet VSAT pareigūnams iki incidento, dėl kurio pasiskundė lrytas.lt, jis buvo įkliuvęs septynis kartus. Jaunuolis baustas už kontrabandą, pareigūnų įžeidinėjimą, pareigūnų nurodymų nevykdymą, Kelių eismo taisyklių pažeidimus, pabėgimus nuo pareigūnų ir pan.

Šiuo metu jis taip įtariamas ir ikiteisminiame tyrime, kuomet grupė jaunuolių įkliuvo su 12 tūkst. kontrabandinių cigarečių pakelių.

Sužalojimai nebuvo būdingi šuns paliktoms žymėms

Tąkart prieš mėnesį pasieniečiai iš tiesų ruože, kuriame reikia leidimų, užfiksavo du asmenis. Šie pastebėję pareigūnus puolė bėgti.

Vienas bėglys po valandą trukusių paieškų buvo surastas gulintis miške. Jį surado tarnybinis pasieniečių šuo. Jaunas vyras neturėjo leidimo būti pasienio apsaugos zonoje. Todėl jis buvo sulaikytas ir pristatytas į užkardą, pažeidėjui skirtas įspėjimas.

J. Kuklis neneigė, kad tas sulaikytas asmuo buvo būtent jis. Esą nepažįsta tos vietovės, tačiau vaikščiojo po mišką, pasiklydo, netyčia pateko į zoną, kur reikia leidimų, pamatė pasieniečius, jų išsigando ir puolė bėgti.

„Išsigandęs bėgau ir paskui atsiguliau. Bet šuo surado mane. Jis pribėgo, bet nekando. O tada pribėgo kinologas, spyrė man į šoną ir tuomet mane pradėjo kandžioti šuo. Nors aš nesipriešinau, nieko nedariau. Pagal įstatymus mane tiesiog turėjo pristatyti į užkardą ir surašyti protokolą. Man buvo uždėti antrankiai, nors tam jokio būtinumo nebuvo. Su antrankiais buvau atvestas prie džipo, ten buvo pamušta akis, ir tik tada buvau pristatytas į užkardą“,– skundėsi Šalčininkų rajono gyventojas.

Pasieniečiai, išgirdę, kuo yra kaltinami, kategoriškai neigė, kad jaunuolį sukandžiojo tarnybinis šuo. Esą net nuotraukose matomi sužalojimai nėra būdingi šuns įkandimui – šuns žandikauliai pasižymi didžiule jėga, dantų žymes visada lydi ir poodinės kraujosrūvos (mėlynės).

Be to, šuo į nugarą taip, kaip buvo matoma nuotraukose, net nesugebėtų įkąsti. Net jei tai būtų šuns nagų žymės, jos irgi turėtų atrodyti visai kitaip – dryžiai turėtų būti lygiagretūs – būtent taip išdėstyti šuns nagai. Maža to, pasienio kinologų manymu, nuotraukose matomos žaizdos galėjo būti skirtingo senumo.

Pasiūlyta kreiptis su oficialiu skundu

Tąkart lrytas.lt bendraudamas su J. Kukliu suabejojo jo versija. Vaikinas tvirtino, kad dėl šuns įkandimų kreipėsi į Šalčininkų poliklinikos medikus, šie esą apžiūrėjo žaizdas, o tuomet pasakė „laukti, kol užgis žaizdos, tada duos išrašą“.

Po šuns įkandimo žmonės, jei kreipiasi į medikus, skiepijami nuo pasiutligės. Tačiau apie skiepus vaikinas irgi nieko nekalbėjo.

Jau pasirodžius publikacijai apie tai, kad jo pateikti įrodymai kelia abejonių, J.Kuklis lrytas.lt žurnalistui atsiuntė trumpą laiškelį elektroniniu paštu (kalba netaisyta): „Kuomet uzgys zaizdos atsiusiu gyditojo israsa apie suns ikandimus“. Tačiau iki šiol redakcija tokio išrašo iš jo nėra gavusi.

Tąkart J. Kuklis taip pat tvirtino turintis daug pretenzijų jį sulaikiusiam kinologui (jis dabar buvo užpultas degalinėje). Tačiau klausiamas ar kreipėsi į teisėsaugą, kad būtų pradėtas tyrimas, jaunuolis vėl nebuvo nuoseklus. Visų pirma jis tvirtino, kad niekur nesikreipė: „Vis tiek nieko neįrodysi. Patys matot, kad vis tiek... Patys tą patį sakot, kad teistas... Kiekvienas pasienietis už kitą eina, tai žinot...“

Tačiau vėliau jis jau sakė, jog informavo apie tai VSAT Imuniteto valdybos pareigūnus - išsiuntė elektroninį laišką vienam iš pareigūnų. Šis pradėjęs patikrinimą J. Kuklio paprašė pateikti papildomų detalių ir oficialų skundą. Tokio skundo pasienio imuniteto tarnyba iki šiol nesulaukė.

J. Kuklis buvo informuotas, kad pasieniečių veiksmuose tąkart nebuvo nustatyta jokių neteisėtų veiksmų, tačiau jei jis vis dar turi kokių nors pretenzijų, gali kreiptis su oficialiu skundu į policiją. Tačiau ir policijai joks skundas nebuvo patektas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi