Lietuvoje

2018.12.06 21:16

K. Navickas: santykių nutraukimas turėtų būti civilizuotas, o premjerui kultūros pritrūko

Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2018.12.06 21:16

Atleidimo iš pareigų laukiantis aplinkos ministras sako, kad tapdamas ministru savo galimybes  dešimteriopai pervertino. Pirmadienį minėjęs, kad oriai priima premjero paaiškinimą, jog Seime kažkam reikėjo ministro galvos, vakar Kęstutis Navickas teigė, kad su tokiu ministru toliau dirbti nenori.

Pasak Kęstučio Navicko, politikų priešprieša su profesionalais lydės ir tolimesnį Sauliaus Skvernelio vyriausybės darbą, o jis pats nebenori dirbti su dabartiniu premjeru ir, kadangi yra laisvas žmogus, jaučiasi laisvas išeiti.

– Pasijutote laisvas po 2 m. darbo Sauliaus Skvernelio vyriausybėje ir po to, kai jis pasakė, kad nuo kitos savaitės esate tikrai laisvas, kažkas atsitiko arba su jomis, arba su premjeru? Koks jūsų požiūris?

K. Navickas: Tas atsitikimas tęsiasi keletą metų ir tas sprendimas ateina, kada ateina. Bet kas atsitiko arba ką galėtume vertinti, tai 2 etapus darbo su premjeru. Tai yra konstruktyvūs ir labai intensyvūs 2017 m. ir tokie, nežinau, kaip įvardyti, mažiau konstruktyvūs ar labiau susiję su reitingu bei priežiūra paskutiniu laikotarpiu.

– Premjeras šiandien paskelbė, kad opozicija turi planą nuversti teisėtai išrinktą Lietuvos valdžią ir kad protesto prieš vyriausybės neveiklumą, kuris rengiamas sekmadienį, organizatoriai esantys to plano dalis. Dar jis šiandien Seime sakė, kad kreipsis į specialiąsias tarnybas, kad jos ištirtų, ar konservatoriai pagal tą planą nedirba Kremliui. Ar jūs esate girdėjęs tokių arba panašių premjero pareiškimų po kritikos, dėl veiklos? Apie visokius priešų sąmokslus ir perversmus?

K. Navickas: Aš negirdėjau tokių  pareiškimų. Premjero žongliravimas arba visą laiką kreipimasis į specialiąsias tarnybas dažnai kartojasi. Ir čia, matyt, tas profesinės dalies šleifas visą laiką keliauja. Prisimenu, kai buvo viešas premjero pasisakymas dėl deginimo įmonei, ten irgi buvo sakoma, kad bus kreipiamasi, ir buvo kreiptasi į specialias tyrimų tarnybas ištirti, ar nėra korupcijos apraiškų. Ką jūs sakote, to pareiškimo negirdėjau, negaliu komentuoti. Nenustebčiau, kad būtų ir mano pavardė ten prie tų organizatorių. Aš čia šaržuoju ir tikiu, kad tai emocija. Tikrai nenorėčiau kelti panikos visuomenėje.

– Pakalbėkime apie jūsų atleidimo motyvus. Ar šiandieną jau žinote, kokie jie buvo? Išskyrus tą, kurį premjeras nurodė kaip norą postūmių tolesnėje ministerijos veikloje ir visos vyriausybės?

K. Navickas: Aš turiu tą patį motyvą. Tas, kuris buvo pasakytas iš premjero lūpų, ir tą aš turiu kartoti, nes mano interpretacijos yra interpretacijos ir aš vieno motyvo negaliu surasti, net renkantis iš šūkių, iš vieno ar kito epizodo yra gana sudėtinga. Nežinau, matot, kaip ir sakau, labai tikiuosi, kad mano atleidimo priežastis paaiškės, ta perkrova įvyks ir tie ministrai iš tikrųjų yra ant slenksčio ir tą mes galėsime vertinti jau  kitą savaitę.

E. Genio/LRT nuotr.

– Esate naujas politikas partijos veikloje, tačiau esate dalyvavęs šiaip politikoje, būdamas nevyriausybinių organizacijų atstovas.  Kaip jūs, kaip matęs politinės veiklos, vertinate tokį ėjimą atleisti ministrą sakant, kad norima pokyčių, tačiau neturint kandidato į tą vietą, kur jis būtų iš karto pristatomas atleidus tą vieną, o šiuo atveju 3 ministrus?

K. Navickas: Čia yra ir techninis dalykas. Kitas negali būti pristatytas, nes aš dar nesu atleistas ir einu šitas pareigas. Ir aš tai vertinu labiau per kultūros prizmę, nes tas darbo ar veiklos santykių nutraukimas turėtų būti civilizuotas ir orus. Mano subjektyviu vertinimu, tos kultūros pritrūko. Tas lėmė ir išprovokavo vakarykštį  mano griežtesnį, stipresnį pasisakymą, kad aš su šituo premjeru nenoriu dirbti. Ta aplinkybė nesikeičia, bet tas pats mūsų premjeras turėjo 2 etapus.

– Pirmadienį jūs rėmėtės premjero žodžiais, kad Seime kažkam reikėjo jūsų galvos. Ir jeigu lygintume tą pareiškimą su vakarykščiu, tai yra skirtumas. Ar tai reiškia, kad jis buvo suklaidintas premjero apie tuos pareiškimus dėl to, kad tai Seimas  norėjo pasiimti jūsų galvą?

K. Navickas:  Ne, bet kokiu atveju vertini tą visą informaciją. Truputį pasiklausinėji tame pačiame Seime, kokios nuotaikos buvo, nes aš ne partijos narys, aš nedalyvauju frakcijos posėdžiuose. Tai objektyviai ten tiesiog sako, kad nieko čia nebuvo. Nieko naujo nebuvo įvykę, nieko tokio, kad kažkas būtų mano veiksmus išprovokavęs. Juo labiau aš žinau pagal veiklą, kad neišprovokavo, kur mano kuruojamose srityse dažniausiai sukyla rezonansas. Jeigu ten būna koks poveikis, ypač ūkininkų atžvilgiu, tarkim, koks nors gruntinio vandens apmokestinimas ar kas nors panašaus, tada taip, ten įvyksta susierzinimas. Jis visą laiką ten buvo. Mano veikloje paskutiniu metu nieko tokio neįvyko, kas būtų, sakykime, labiau tą valstietišką prizmę užgavęs, tai aš dėl to sakau, turiu kartoti tą istoriją, nes ji tokia yra, kitos neturiu. kiek tai yra teisybė, kiek tai yra kitos aplinkybės – aš iš tikrųjų nežinau.

– O jūs manėte, kad pritrūko jūsų atleidimo istorijoje civilizuoto atleidimo? Ką jūs vadinate necivilizuotu, nes turbūt ne visi mūsų žiūrovai žino tiksliai, prieš kiek laiko iki viešo paskelbimo, kad būsit atleistas, jūs pats apie tą atleidimą sužinojote?

K. Navickas: Aš apie atleidimą sužinojau prieš Ministro Pirmininko pranešimą, lygiai prieš 15 minučių. Tai reikia žmogiškai suprasti, nes mes esame vieši asmenys ir visi turime iš karto reaguoti ar eiti į kontaktą su žiniasklaida. Ir tą emociją sulaikyti yra sudėtinga. Juo labiau, kad iš karto eini į eterį, tai aišku, kad mintis dėlioji, bet jos nelimpa. Jau po kelių dienų aš tą patį galiu pasakyti, kad neturiu kitų priežasčių šiandien kartoti tą oficialią atleidimo istoriją.

– Ar, jūsų žiniomis, kas nors iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos be S. Skvernelio iki pirmadienio ryto žinojo, kad jūs esate tarp tų 3 ministrų, kuriems bus pranešta kad esat atleidžiami?

K. Navickas: Mano duomenimis, arba mano šaltiniais remiantis, kaip jūs mėgstate atkartoti, tai nežinojo. Tai buvo premjero sprendimas.

– Jūs minėjote, kad tarp jūsų variantų arba interpretacijų, dėl ko buvote atleistas, nėra kokios nors priešpriešos su tais, kaip sakėte, ūkininkų arba žemės ūkio reikalais? Šiuo metu kaip tik Kaimo reikalų komitete vyko diskusijos dėl trąšų, ar reikalingas atskiras įstatymas, ar užtenka bendrų įvairių europinių ir kitokių direktyvų taršai per trąšas reglamentuoti, ar tai gali būti kaip nors susiję?

K. Navickas: Nemanau, nes kuo skiriasi ūkininkų ypatingais ūkininkų interesų klausimais bendravimas na, jie yra tiesmuki, jeigu eina, tai jau tiesiai. Jeigu jau kala į kaktą, tai kala. Tai aš nemanau, kad kas nors būtų, ko aš būčiau nežinojęs, nes jų reakcija būna emocinga ir iš karto, jie nežaidžia už nugaros.

E. Genio/LRT nuotr.

– Kaip jūs vertinate tą premjero bendravimo ir pranešimo stilių. Kaip vertinate pačią jo retoriką ir nuo jūsų atleidimo istorijoje, ir ypač šiandien, nes yra keista girdėti tokius žodžius iš Seimo tribūnos apie perversmus, apie sąmokslus ir apie priešus visur aplinkui?

K. Navickas: Aš vertinu kaip didelį stresą patiriančio žmogaus interpretacijas. Matyt, aš jau dabar truputį atitolęs. Manau, kad įvykiai labai greitai rutuliojasi ir labai sunku susiorientuoti, kaip tokioje situacijoje turi reaguoti. Manau, čia yra tiesiog didelio streso išdava ir tikrai siūlyčiau vertinti tai labai rimtai.

– Ar jūs planuojate likti politikoje kaip kokio nors politinio darinio atstovas arba dalis? Turiu galvoje partiją, judėjimą ir galbūt dalyvauti kuriuose nors rinkimuose, kurių turėsime keletą kitais metais?

K. Navickas: Jeigu nuoširdžiai, aš tikrai neatmesčiau tokios galimybės, bet nieko konkretaus nesvarstau ir jokių konkrečių pasiūlymų nesu gavęs.

– O ar esate svarstęs, su kokia politine jėga liktumėte, jeigu liktumėte, nes iš jūsų vakarykščio įrašo „Facebooke“, kuriame dėkojote ir LVŽS frakcijai už galimybę dirbti tą darbą, kurį dirbote 2 m., panašu, kad jaučiate tam tikrų sentimentų būtent tai partijai, nors ir nesate su jais labai artimai susijęs, kitaip negu per darbą vyriausybėje?

K. Navickas: Geras klausimas. Aš iš tikrųjų labiausiai sentimentus jaučiu, o jaučiu dėl to, kad buvo kitų  mano kolegų, buvusių prieš tai, patirtis, kad aš galėjau dirbti valstybės labui. Nebuvo man užduočių, kuriose aš, tarkim, turėjau peržiūrėti kriterijus vienai ar kitai palankiai grupei, tarkim, finansavimo kriterijus. Tai tas yra labai daug ir tai, ką sako prieš tai dirbę ministrai, arba tie, kurie turėjo patirties vyriausybėje, arba mano specialistai sakė, kad taip nėra buvę. Ir aš manau, tai yra labai daug. Negaliu to nuvertinti ir tą noriu labai atvirai pasakyti – taip, tai yra labai daug. Mes turėjome patirtį kelerių metų, kai finansavimo kriterijai ar dar kažkas buvo pritaikyti, ar vienai savivaldybei, ar vienai politinei grupei, ar kažkaip panašiai.

- Kieno žmogumi reikėtų jus laikyti? Iš ko jūs gavote pasiūlymą, kas jus surado ir kas jus pasikvietė į vyriausybę: Saulius Skvernelis ar Ramūnas Karbauskis ir jo žmonės?

K. Navickas: Ramūnas Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.