Lietuvoje

2018.12.06 20:17

Iš Rusijos grįžęs R. Paksas susitikimą su V. Putinu laiko išskirtine garbe

Simona Voveriūnaitė, lrytas.lt2018.12.06 20:17

Per apkaltą pašalintas prezidentas, dabartinis Europos parlamento narys Rolandas Paksas ketvirtadienį surengė spaudos konferenciją, kurią pavadino „Parlamentaro susitikimo su Rusijos Federacijos prezidentu V. Putinu rezultatai“. 

Tačiau informacijos apie tai, kad R. Paksas susitiko su V. Putinu rasti nepavyksta. Pats R. Paksas nepanoro pateikti jokio įrodymo apie susitikimą. 

Spaudos konferencijoje R. Paksas sakė, kad visai netikėtai Maskvoje susitiko ir su V. Putinu.

„Ne taip seniai Vilniuje lankėsi popiežius, tie, kurie norėjo išgirsti jo žodžius, kad lietuvių tauta gali būti tiltu, jie tai ir išgirdo. Lietuvių tautai reikalingas žmogus, kuris gali susitarti su rytais, ir su vakarais, su šiaure ir su pietumis“, – sakė R. Paksas.

„Aš turėjau susitikimų su Dūmos pirmininku Viačeslavu Volodinu ir Rusijos Federacijos Tarybos pirmininke Valentina Matvijenko. Ir netikėtai vakar susitikau su Rusijos prezidentu“, – sakė jis.

BNS nuotr.

Paklaustas, apie ką jie kalbėjosi, R. Paksas sakė, kad visų pirma prisistatė.

„Be abejo, padėkojau už priėmimą, tai išskirtinė garbė. Priminiau, kad turiu patirtį bendradarbiaujant su Rusijos kolegomis, nuo tų laikų, kai dar buvau sportininkas, kai turėjau privatų biznį, teko ten dirbti, būdamas meru susitikdavau su Maskvos merais, būdamas premjeru, pasirašiau sutartį su Rusijos premjeru. 2003 metais susitikau su V. Putinu. Šį prisistatymą baigiau fraze, kad galvoju, jog suprantu rusų tautos charakterį“, – sakė jis.

„Ar jūs nejaučiate, kad dabar ore tvyro karo kvapas“, – apie žiniasklaidos darbą kalbėjo politikas. „Vyksta žmonių gąsdinimai, žmonių psichozė“, – žiniasklaidai kalbėjo jis.

„Aš sakiau, kad lietuvių tauta netrokšta karo. Kad aš keliu sau tikslą, kad reikia įtikinti europiečius, mąstančius žmones, Europos politikus, kad su rusais galima, reikia, naudinga ir išmintinga kalbėtis, o ne priešingai – pasistatyti sienas“, – sakė R.Paksas.

„Esu pasiryžęs įtikinti JAV prezidentą D.Trumpą, kad yra galima, kad šitos politinės galiūnės gali susitarti. Gal ir popiežius gali imtis kuruoti šitą projektą“, – sakė jis.

Jis teigė, kad V.Putinas išreiškė šiai idėjai palaikymą ir ją reikia tęsti. Politikų pokalbis truko iki pusės valandos.

Apie situaciją Ukrainoje politikai, anot R. Pakso, nesikalbėjo.

„Aš tai suprantu kaip žaizdą, ir tai skauda abiem pusėms. Aš tik išklausiau nuomonę“, – sakė R. Paksas kalbėdamas apie pokalbį su Dūmos pirmininku V.Volodinu ir Rusijos Federacijos Tarybos pirmininke V.Matvijenko dėl Ukrainos situacijos.

„Jei mano vizitas ir susitikimas su trimis vadovais yra vienybės tarp Europos Sąjungos ir Lietuvos skaldytojas, tai ta vienybė tiek ir yra verta“, – į premjero kritiką atsakė R. Paksas. Jis teigė, kad jo vizitas į Maskvą buvo net per vėlyvas. Ir premjeras Saulius Skvernelis turėjo ten apsilankyti.

Paklaustas, ką matė, pažiūrėjęs V. Putinui į akis, R. Paksas gyrė jo atmintį.

„Žinot, tai sudėtingas klausimas, aš tikrai nenorėčiau būti V. Putino vietoje, tai yra milžiniška atsakomybė. (...) Tai labai informuotas žmogus, turi labai gerą atmintį. Jis atsiminė, kad man skambino telefonu prieš 15 metų“, – pasakojo R. Paksas.

Paklaustas, ką jautė prieš eidamas į V. Putino kabinetą, R. Paksas sakė, kad ilgametė politinė patirtis padarė savo. 

„Jausmas normalus, nes eini įtikinti žmogaus, kad Lietuva ir Kaliningradas nori bendrauti normaliai. Ir įjungi viską, ką turi, kad tai galėtum padaryti. Ir manau, kad man pavyko“, – sakė R.Paksas.

„O kodėl D.Trumpas galėtų sakyti ne. Jei jis visam pasauliui sako, kad jis yra už taiką. Kodėl reikėtų pasakyti ne?“ – į klausimą kaip bandys susitikti su D.Trumpu atsakė R.Paksas.

Žiniasklaidoje šią savaitę pasirodė informacija tik apie jo susitikimą su Rusijos parlamento vadovais: Dūmos pirmininku Viačeslavu Volodinu ir Rusijos Federacijos Tarybos pirmininke Valentina Matvijenko. Su jais R.Paksas aptarė prieš daugiau nei savaitę Kerčės sąsiauryje įvykusį incidentą, kai rusai užėmė tris Ukrainos karinius laivus.

Anot „Interfax“, jie taip pat kalbėjosi apie padėtį Ukrainoje, o Rusijos politikai kaltino NATO artėjant prie jos sienų.

Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį griežtai sukritikavo galimybę, kad politikas susitiko su Rusijos vadovu.

Žurnalistams Seime jis sakė, kad tai gali „įkalti pleištą į mūsų užsienio politiką, ne tik Lietuvos, bet kalbame jau ir apie Europos Sąjungos ir Rusijos santykius“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt