Lietuvoje

2018.12.06 17:23

V. Bakas apie atmestą konservatorių rezoliuciją: jūs turite smegenų?

Ineta Nedveckė, LRT.lt2018.12.06 17:23

Komentuodamas konservatorių teikiamą rezoliuciją, kuria siūloma stabdyti mokesčių reformą tam, kad vyriausybė susitartų su streikuojančiais mokytojais, „valstietis“ Vytautas Bakas klausė, ar jie turi smegenų taip besielgdami. Po balsavimo konservatorių rezoliucija atmesta.

Už rezoliuciją balsavo 38, prieš – 60, susilaikė 17 Seimo nariai. 

„Pagal teisėkūros principus, mes turime įvertinti rizikas viešojo saugumo, ekonomikos požiūriu, kokią įtaką padarytų rezoliucija, kurią mes šiandien priimtume. Išeitų ne tūkstančiai, o dešimtys tūkstančių į gatves. Jūs turite smegenų teikdami tokią rezoliuciją balsuoti Seimui?“ – klausė V. Bakas. 

Jis kalbėjo, kad „abejingai žiūrėti į viešojo sektoriaus problemas negalime, bet tai, kas dabar siūloma – atidėti biudžetą, reformas – reikštų didžiulį chaosą valstybėje“. Taip ketvirtadienį kalbėjo ir premjeras Saulius Skvernelis. 

V. Bakas pabrėžė, kad viešojo sektoriaus problematika formavosi ilgus metus ir mokytojų streikas yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kaltė. 

„Viešojo sektoriaus degradacija yra ilgametės politikos pasekmė“, – kalbėjo jis. 

Frakcijos vardu kalbėjęs A. Kubilius sakė, kad metams atidėjus mokesčių reformą būtų galima išspręsti problemas, susijusias ne tik su mokytojais. 

„Siūlome jums pagaliau atsitokėti, pasižiūrėti į veidrodį, pasižiūrėti, ką pridirbote, spustelėti stabdį, sustabdyti mokesčių reformą bent metams. Tuo būdu atsiras bent 300 mln. eurų, kurie leis išspręsti ir mokytojų problemą, ir gydytojų, ir kultūrininkų. [...]

O per tuos metus jums bus labai racionaliai, jums galbūt jau pasimokius iš savo klaidų, tartis dėl to, kaip nepalikti biudžete tokios skylės“, – kalbėjo konservatorių atstovas.

Pasak jo, dabar mokytojai supranta, kad geriau nebus artimiausius 2 metus. 

„Šiandien mokytojai streikuoja 4 savaitę ir jie neturi ir nemato jokios perspektyvos ir išgirdę jūsų kalbas, supranta, kad perspektyvos nematys dar 2 metus. Nes jums tai nerūpi“, – kalbėjo A. Kubilius.

Už rezoliuciją balsuoti ragino Juozas Olekas. Pasak jo, pagrindinis rezoliucijos tikslas – ne reformos stabdymas, o informacijos gavimas. 

„Pažiūrėkime, kas rašoma rezoliucijoje. Joje prašoma pateikti Seimui tam tikrą informaciją dėl sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų, valstybės tarnybos, teisėsaugos darbuotojų, Dėl jų, kaip viešojo sektoriaus darbuotojų, žinią, kaip bus 2019, 2020, 2021 metais. Kai kurie įsipareigojimai jau yra patvirtinti parašais", – kalbėjo J. Olekas.

Seimas nepritarė konservatorių rezoliucijai „Dėl  pedagogų darbo užmokesčio, derybų dėl mokytojų streikų užbaigimo ir atlyginimo už prarastą darbo užmokestį streikuotojams užtikrinimo“. Ja siūlyta stabdyti mokesčių reformą ir sutaupytus pinigus skirti viešojo sektoriaus atlyginimams. 

Pasak TS-LKD frakcijos seniūno Gabrieliaus Landsbergio, vyriausybės neveikimas ir užsitęsę mokytojų streikai trikdo mokinių ugdymosi procesą ir dėl to kenčia vaikai, mokytojai bei tėvai. 

„Dėl susidariusios situacijos kalti ne mokytojai, o vyriausybė, nieko nesiimanti, kad mokytojų padėtis nebūtų tokia beviltiška. Priešingai – iš vyriausybės patarėjų lūpomis girdime mokytojų palyginimą su Kremliaus smogikais ir grasinimus, kad su nepaklusniais mokytojais bus susidorota, – pažymėjo G. Landsbergis. – Užuot asmeniškai ėmęsis lyderystės ir pardėjęs pats derybas su streikuojančiais mokytojais premjeras pasislėpė už kitų ministrų ir savo patarėjų pečių, įsakmiu tonu toliau įžeidinėja mokytojų bendruomenę bei ignoruoja jų reikalavimus“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.