Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.06 10:51

Vilniečiai miegos ramiau – mažės orlaivių keliamo triukšmo

LRT.lt 2018.12.06 10:51

Valstybės įmonė „Oro navigacija“ ir Vilniaus oro uostas imasi papildomų priemonių siekdamos sumažinti orlaivių keliamą triukšmą. Nuo 2018 m. gruodžio 6 d. įtvirtinamas draudimas orlaiviams nuo 22 val. vakaro iki 7 val. skristi trumpesniu maršrutu kylant iš Vilniaus oro uosto ir taip sukeliant papildomą triukšmą virš tankiai apgyvendintų miesto rajonų, rašoma pranešime žiniasklaidai.  

Oro navigacijos informacijos rinkinyje įtvirtinta nuostata, kad orlaivių pilotai privalės laikytis nustatyto išskridimo maršruto iš Vilniaus oro uosto, arba kildami daryti pirmą posūkį ne anksčiau, nei pasieks 4000 pėdų aukštį (apie 1300 m). Tokiu būdu sumažės triukšmas gyventojams, virš kurių gyvenamų teritorijų praskrenda lėktuvai. 

Pagal anksčiau galiojusią tvarką, iš Vilniaus oro uosto kylantys lėktuvų pilotai, siekdami taupyti degalus, galėjo prašyti leisti pakilti trumpesniu maršrutu. Esant dideliam oro eismo intensyvumui, skrydžių vadovai galėjo net nurodyti jiems tą daryti, t. y. trumpinti pakilimo maršrutą, siekdami užtikrinti skrydžių saugą. Nuo gruodžio 6 d. įtvirtinus ribojimą skristi trumpesniu maršrutu nakties metu, lėktuvų pilotai privalės griežtai laikytis nustatytos tvarkos, taigi negalės skristi trumpesniu maršrutu negu nustatytasis.

Pažymėtina, kad orlaivių pakilimo maršrutai yra sudaryti taip, kad tęstųsi ne virš tankiai apgyvendintų miesto rajonų. Pavyzdžiui, skrendant į vakarinę ar šiaurinę Lietuvos dalį po posūkio už Santariškių lėktuvai praskrenda ties Užudvarionimis arba ties Didžiosios Riešės pakraščiu. Skrendant į rytinę Lietuvos dalį, lėktuvai praskrenda pro Sankelius ir Rokantus. Taip stengiamasi išvengti vietovių, kuriose gyvena daug Vilniaus priemiesčių gyventojų.

Lietuvos oro uostų Aplinkosaugos projektų vadovės Kristinos Greičiūtės teigimu, vykdant triukšmo prevenciją didelė reikšmė teikiama visų suinteresuotų šalių bendradarbiavimui. Vilniaus oro uostas prisiima atsakomybę vykdyti triukšmo monitoringo funkciją, suderina su Civilinės aviacijos administracija triukšmo mažinimo priemones, o VĮ „Oro navigacija“ nustato oro eismo paslaugų teikimo procedūras ir maršrutus, atsižvelgiant į reikalingumą mažinti kylančių ir besileidžiančių orlaivių keliama triukšmą.

„Naujosios triukšmo monitoringo sistemos montavimo ir testavimo darbai Vilniaus oro uoste eina į pabaigą. Šiuo metu tikriname duomenų gavimo srautus ir jungtis, jau yra sukurtos prieigos darbuotojams stebėti triukšmo monitoringo įrangos veikimą ir dirbti su nauja funkcionalia programine įranga SARA“, – sako K. Greičiūtė.

Vilniaus oro uostas taip pat yra įsigijęs programinę įrangą IMMI, skirtą triukšmo sklaidos modeliavimui ir prognozavimui bei strateginių triukšmo žemėlapių sudarymui. Naudodamasis šiais įrenginiais ir programomis, Vilniaus oro uostas galės vykdyti monitoringą, ar oro bendrovės laikosi nustatytų reikalavimų, nustatyti tvarkos pažeidėjus, įvertinti bei prognozuoti triukšmo poveikio mastą bei stebėti įvairių triukšmą mažinančių priemonių poveikį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi