Lietuvoje

2018.12.04 22:58

„Alternatyva Vokietijai“ mezga ryšius Lietuvoje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.04 22:58

Vokietijoje išpopuliarėję kraštutiniai dešinieji ieško šalininkų ir Lietuvoje. Pretendento į Prezidentus Arvydo Juozaičio kvietimu į Lietuvą atvyko trys prieš imigrantus pasisakančios ir Krymo aneksiją pripažįstančios partijos „Alternatyva Vokietijai“ parlamentarai. A. Juozaitis sako, kad jų požiūriai sutampa tik dėl imigrantų ir Europos Sąjungos, bet ne dėl Rusijos. Politologo Tomo Janeliūno teigimu, Vokietijoje tradicinių partijų izoliuota partija, siekia tarptautinio pripažinimo.

Jų net tik kaklaraiščiai, bet ir pažiūros panašios. Tą pripažįstantis, prezidento posto siekiantis Arvydas Juozaitis Vilniuje ranką spaudžia partijos „Alternatyva Vokietijai“ Bundestago nariams.

„Partija yra labai humaniška. Ji kalba apie tėvynių Europą ir primeną idealą, kas buvo svarbiausia dar de Golio laikais, kad federacinė Europa neįmanoma, tai ne JAV, kur viskas iš imigrantų sukurta“, – kalbėjo A. Juozaitis.

Ir tai – ne pirmas šiemet šios partijos parlamentarų vizitas Lietuvoje. Vasarį juos į Vilnių pakvietė konservatorius Laurynas Kasčiūnas, tiesa, po kritikos, su jais nesusitiko. O vokiečius globojo būrelis aktyvistų. Pasak politologo Tomo Janeliūno, Vokietijoje visos tradicinės partijos su „Alternatyva Vokietijai“ atsisakė bendradarbiauti, tad jai svarbus tarptautinis pripažinimas.

„Jai reikia to tarptautinio tinklo, kad padidintų savo legitimumą, pasitikėjimą ja, kaip normalia politikos žaidėja. Nors juos kviečia taip pat kraštutiniai, gana radikalūs politikai, kurie bando įsiūbuoti tam tikras emocijas“, – sakė VU TSPMI politologas T. Janeliūnas.

Ir juos kviečia ne tik kai kurie politikai Vakaruose. Rusijos okupuotame Kryme apsilankę „Alternatyvos Vokietijai“ atstovai sakė, kad jis teisėtai priklauso Maskvai. Kolegų nesmerkia ir į Lietuvą atvykęs Bundestago narys, raginantis į Rusiją žiūrėti pragmatiškai.

„Gerbiu kolegų apsilankymą Krymo pusiasalyje. Jie vyko išsiaiškinti kas dedasi. Esate ten, kur esate, turite didelę kaimynę – Rusiją. Žinau, kad Rusijos politika mažų šalių atžvilgiu nebuvo gera praeityje. Ji turėtų būti geresnė. Bet jūs negalite perkelti savo šalies, turite suprasti savo kaimynystę“, – teigė Vokietijos parlamento frakcijos „Alternatyva Vokietijai“ narys Arminas Paulas Hampelis.

Politologai sako, kad Rusija populiarėjančias kraštutines jėgas vakarų Europoje siekia išnaudoti, ne tik skaldant, bet ir skleidžiant savą įvykių versiją. Tačiau A. Juozaičio teigimu, rankų paspaudimas sutariant dėl imigrantų, nereiškia kad sutampa požiūriai į Rusiją. Priešingai, nei „Alternatyva Vokietijai“, A. Juozaitis Kremlių vadina grėsme.

Plačiau apie tai – Edvardo Špoko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.