Lietuvoje

2018.12.05 08:01

V. Tomaševskis: koalicija galėtų būti tik po prezidento rinkimų

Indrė Makaraitytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2018.12.05 08:01

Netikėtai iš darbo atleidęs tris ministrus, premjeras Saulius Skvernelis ir „valstiečių“ lyderis Seime Ramūnas Karbauskis neneigia, kad vieną iš ministerijų, Aplinkos arba net Kultūros, galėtų mainais už jungimąsi į koaliciją skirti Lenkų rinkimų akcijai – krikščioniškų šeimų sąjungai. Tačiau su lenkais buvo tartasi daug kartų ir dar niekada šie neįsijungė į koaliciją.

Kurių savo programinių nuostatų atsisakytų mainais už ministeriją? Lenkų rinkimų akcijos – krikščioniškų šeimų sąjungos lyderiui Valdemarui Tomaševskiui ir Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkui Remigijui Žemaitaičiui toks klausimas užduotas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“.

– Pone Tomaševski, premjeras sako, kad pokalbiai nevyksta su jumis, jūs sakote, kad pokalbiai vyksta. Tai kaip yra iš tikrųjų?

V. Tomaševskis: Jis greičiausiai turi omeny, kad nėra oficialių pokalbių, vadinamųjų derybų. O konsultacijos, pokalbiai vyksta nuolat. Mes visi gyvename beveik viename mieste.

– Pabandykime pafantazuoti. Štai jums, pavyzdžiui, ant stalo dabar padeda tris ministerijas. Kurią jūs rinktumėtės, jeigu taip laisvai galėtumėte pasiimti?

V. Tomaševskis: Visų pirma, mums nelabai įdomūs postai. Tai mūsų principinė nuostata.

– Taip, apie tai paskui pašnekėsim, bet va dabar gausit...

V. Tomaševskis: Taip, bet mes buvome jau koalicijoje, triskart buvome – ir Pakso vyriausybėje, ir Kirkilo mažumos vyriausybėje, ir Butkevičiaus vyriausybėje. Turim blogos patirties dirbant koalicijoje. Gal su Paksu buvo geriau nei su Kirkilu, bet paskutinį kartą tai praktiškai buvo prarasti metai. Mus domina ne postai, o tie darbai, kuriuos galime padaryti.

– Pone Tomaševski, atsipalaiduokite dabar.

V. Tomaševskis: Aš atsipalaidavau.

– Pafantazuokime, tiesiog. Jeigu dabar iš Aplinkos, Kultūros, Švietimo ir mokslo ministerijų – kurią jūs imtumėt?

V. Tomaševskis: Tą patį jums atsakysiu, kad postai mūsų nedomina.

– Bet dabar įgyvendina visas programines nuostatas Jūsų,  Skvernelis – Dievas, viską duoda, ko prašote, ir jums sako – rinkitės, pone Tomaševski, iš ministerijų.

V. Tomaševskis: Visų pirma, reikia turėti atitinkamą žmogų, norint vadovauti ministerijai, tai nėra panacėjos. Tai praktiškai sprendimai priimami bendrai: vyriausybė, ministrų kabinetas, Seimo dauguma, Seimas, net opozicija kartais padeda, o mes visi kalbam, kad yra jau ministerija, yra kažkoks postas, visi klausimai išspręsti. Taip nebūna realiame gyvenime, mes tai puikiai suprantame, todėl ir apie postus nekalbame. Kalbame apie programinius dalykus, apie tai, ką reikia padaryti, kaip padaryti, kas padarys ir taip toliau.

– Bet jeigu turėtumėte ministeriją, tai programinius dalykus, programines nuostatas įgyvendinti būtų lengviau?

V. Tomaševskis: Nebūtinai. Jeigu, sakysim, turėsime ministro portfelį ir ministerija neturės tinkamo finansavimo. Tokius žaidimus žaidė savu laiku Butkevičius su Darbo partija. Priskyrė tas ministerijas, kurioms mažiausiai buvo skirta lėšų ir faktiškai jie nieko negalėjo padaryti. Reikia visumoje spręsti šitą klausimą, ne tik kalbėti apie postus. Postas mūsų nedomina, bet jeigu bus perspektyva reali, kad mes sugebėsime realiai padėti žmonėms, padidinti jų, sakysim, išmokas vaikams, nemokami vaistai senjorams ir taip toliau, tada, aišku, mes galvosime.

– Tai imtumėte bet kurią ministeriją iš tų trijų?

V. Tomaševskis: Visų pirma, reikia programą susitarti.

V. Tomaševskis, BNS nuotr.

– Gerai, tai dabar žiūrėkit, jūsų pagrindiniai dalykai –  mažiausiai 120 eurų už vaiką, ar ne? Vaiko pinigai, nemokami vaistai senjorams – tam reikia labai daug pinigų. Dabar, kaip tik kai vyksta mokytojų streikai, mokytojai prašo papildomų pinigų ir vyriausybė aiškina, kad 300 milijonų niekaip neras. Jūs palaikote mokytojų streikus?

V. Tomaševskis: Mes palaikome mokytojų streikus, mes patys organizavome streikus savo laiku, patys organizavome mitingus prie vyriausybės rūmų. Paskutinį kartą, berods, 2016 m. Tai mūsų ši situacija netenkina, bet mes ne tik kalbame, kad reikia duoti pinigų viešajam sektoriui. Čia eina kalba ne tik apie mokytojus, bet ir apie kultūros darbuotojus, bibliotekininkus, socialinius darbuotojus – visas viešasis sektorius gauna per mažai, faktiškai prieškrizinį lygį tiktai algos siekia, ne daugiau. Tai mes ne tik sakome, kad reikia duoti, bet ir šaltinius nurodome, iš kur galima paimti pinigų.

– Tai kitaip tariant, S. Skvernelis, kai dabar nuėję konsultuojatės – neoficialiai, ar ne – kaip suprantu, jis negali iš jūsų daug ko tikėtis, nes jūs prašote daugiau pinigų, daugiau išlaidų socialinėms reikmėms, bet tų išlaidų socialinėms reikmėms neturi.

V. Tomaševskis: Mes nurodome ir šaltinius.

Tai ką sako S. Skvernelis?

V. Tomaševskis: Kalbėdamiesi su Skverneliu, šiandien su Karbauskiu irgi kalbėjomės – mes savo tvirtą nuostatą pasakėme, kad galima padidinti mūsų šalies biudžeto deficitą. Ne ženkliai, bet galima padidinti. Jie nenori to daryti. Mes neturime didelės skolos, mūsų valstybė siekia tik 40 proc.  Italija 110 proc.  BVP siekia skolą, o Vokietija 70 proc. Kyla klausimas, kodėl mes nenorime naudoti papildomų pinigų. Tai pirmas šaltinis. Antras šaltinis – aišku, toks daugiau teorinis, bet ir jis realus – tai kova su šešėliu ir valdininkų išlaidų mažinimas. O trečias – realiausias šaltinis – apie 100 mln. eurų mes siūlome apmokestinti bankų aktyvus. Mūsų bankai daugiausia uždirba, bet, deja, mokesčių nemoka. Kartais moka simbolinį pelno mokestį, o mes siūlome apmokestinti aktyvus bankų, jie siekia apie 25 mlrd. eurų ir tai sudarytų 100 mln. eurų per metus, 0,4 proc. metiniu tarifu apmokestinti. Tai padarė vengrai, tai padarė ir anglai, kiti.

– Pone Tomaševski, ką sako apie tai Skvernelis? Jis sutinka su tuo?

V. Tomaševskis: Jis nėra toks ryžtingas, kad priimtų šituos sprendimus.

– Vadinasi, koalicijos nebus?

V. Tomaševskis: Koalicija – vargu, ar bus šiuo laikotarpiu. Koalicija galėtų būti po prezidento rinkimų. Šiandien, manau, nerealiai koalicija yra apskritai, kadangi dar prezidentė savo žodį pasakys, gal irgi bus tam tikras stumdymasis, blokavimas ir taip toliau.

– Ir nebus net tų likusių dviejų ministrų, ar ne?

V. Tomaševskis: Aš manau, kad realiausia tai gali būti po prezidento rinkimų, kada tauta pasitikės, duos kokiai puikiai jėgai mandatą valdyti šalį, kaip prezidento posto, ir bus pasitikrinimas politinių jėgų populiarumo. Tada realiai mes jau galime kalbėti apie koalicijas, bet pirmiausia mes kalbėsime ne apie postus, o apie tuos dalykus, apie kuriuos šiandien su jumis kalbame.

– Daugiau pinigų socialinėms reikmėms.  Su mumis šį vakarą taip pat yra Remigijus Žemaitaitis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis. Ar jūs lygiai taip pat kaip ir lenkai branginatės ir nenorit jokių ministerijų, kurios kaip ir atsilaisvino šiandien?

R. Žemaitaitis: Kaip jūs puikiai žinote, „Tvarka ir teisingumas“,  man perėmus partijos pirmininko vairą, ryžomės eiti į parlamentinę koaliciją, tai yra parlamento lygiu, ir apie ministro postus, šiandien  nekalbama. Mano manymu, ką ir vakar sakiau jūsų televizijoje, pagrindinis uždavinys šiandien užtikrinti biudžeto, reformų įgyvendinimą ir tas ministras arba ministrai, kurie norės užimti ministerijos pozicijas, turi aiškiai pasakyti: taip, mes einame tęsti tuos darbus, kuriuos pradėjo vyriausybė. Antras svarbus dalykas – nemanau, kad ministro posto paėmimas ar gavimas šiandien išspręs problemą valstybėje. Iš esmės mes turime suvokti ir suprasti, kad eskalavimas, esamos problemos, esamos situacijos, gali būti taip, kad ir biudžeto gali kas nors nepriimti, kas nors neprabalsuoti arba piktybiškai jį bandyti sugriauti, ko pasekoje mes galime turėti pirmalaikius rinkimus.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ tikrai nebus ta organizacija arba nebus tas vienetas, kuris leis chaosą toliau Lietuvoje vykdyti ir jeigu bus pasiūlyta partijai „Tvarka ir teisingumas“ užimti ministro postą, tai mes tikrai apgalvosime iš savo žmonių rato, ką galėtume deleguoti ir kas tas ministras galėtų būti.

– Pone Žemaitaiti, bet dabar yra trys laisvi ministrų postai, jūs esate valdančiojoje koalicijoje. Štai Lenkų rinkimų akciją į valdančiąją koaliciją nesiveržia, lenkų balsų premjerui reikia, trūksta balsų, ar ne? Tai ar jūs taip piginatės, kad jums nereikia ministrų postų ar tiesiog jūs kandidatūrų į ministrus neturite?

R. Žemaitaitis:  Ne, kandidatūrų, manau, kad tikrai yra, ir apie tai buvo kalbama, kaip žinote, prieš dvejus metus, kada rinkimus laimėjo „valstiečiai“, ir kada buvo kalbama apie plačiąją koaliciją. Deja, tada pasakė, kad tikrai nereikia ir užteks, kiek jų yra. Deja, gyvenimas pakoregavo,  po pusantrų metų mes iškėlėme savo reikalavimus, kurie, aišku, susiję su biudžetu ir su tam tikromis programinėmis nuostatomis, įgyvendinimu. Jie sutiko su jomis. Dabar klausimas dėl ministrų. Aš dar kartą sakau, jeigu toks siūlymas bus, manau, partija „Tvarka ir teisingumas“ bus ta organizacija, bus tas vienetas, kuris imsis tuos sprendimus įgyvendinti.

– Siūlo premjeras šiuo metu imti kurią nors vieną iš ministerijų. Aplinkos ministerija, buvusi jūsų ministerija kažkada, ar jums yra siūloma?

R. Žemaitaitis: Taip, ji buvusi, bet tikrai galiu pasakyti, premjeras nieko nesiūlo ir vakar aš paprašiau Premjero neskubėti priimti emocingų sprendimų, ministrus pradėti svarstyti ir atrinkti tik po sausio mėnesio, kada bus priimtas biudžetas, kada ministerijos žinos, kokį biudžetą turi ir kaip gali toliau įgyvendinti reformas, kad nurimtų emocijos, nes, pažiūrėkite, šiandien, kas atsirado. Tai sako švietimo ministras. Tai bent 30 norinčių kandidatų Seimo narių paskelbė, kad aš galėčiau būti kandidatu. Sunkiai man įsivaizduojami kai kurie kandidatai, kurie pareiškė, kad gali būti kandidatais, išvis jie gali būti šiandien ministrais ir savo paskutinių dvejų metų darbu parodė, kad jie – klausimas, ar gebėtų bent jau penkių žmonių būreliui vadovauti. Bet, deja, norai yra dideli, tik mes negalime žaisti valstybe.

R. Žemaitaitis, E. Genio/LRT nuotr.

– Pone Tomaševski, jūs sakote, kad palaikote streikus.

V. Tomaševskis: Mes palaikome mokytojų siekius.

– O streikuojančius mokytojus palaikote? Nė viena lenkiška mokykla dar nestreikuoja.

V. Tomaševskis: Patį streiką nelabai palaikome, nes dar neišnaudoti kiti būdai siekti savo siekių, teisingų siekių.  Pas mus mokytojai – kaip iš sovietmečio gauna mažiausiai. Buvo toks posakis. Po krizės dar neatstatyti tam tikri atlyginimai šitame sektoriuje. Darželinukų auklėtojos apskritai gauna beveik minimumą, problemų labai daug. Bet šita vyriausybė pradėjo kažką realaus daryti, padidino biudžetą. 120, berods, eurų, dabar jau bus atlikta reforma, mokesčių reforma, žmonės realiai gaus daugiau, nes mokestis bus mažesnis –  20 proc. bus fizinis mokestis.

– Bet mokytojai nelaimingi, jie streikuoja.

V. Tomaševskis: Aišku, kad nelaimingi. O kas pas mus laimingas?

– Lenkų mokykla nėra prisijungusi prie streiko nė viena?

V. Tomaševskis: Žinot, lenkų mokyklos priklauso įvairioms profsąjungoms, tai kiek aš turiu informacijos, streikuoja Navicko profsąjunga, o tokių pagrindinių profsąjungų yra penkios. Tai mes nedalijam lenkų, ne lenkų, tai mūsų mokytojai iš lenkų mokyklų arba rusų, lietuvių, priklauso įvairioms profsąjungoms. Bet šita reforma iš esmės teisinga, mes irgi savo programoje turėjome tokį siekį, postulatą atsisakyti mokinio krepšelių, nes mokinys tapo praktiškai preke. Etatinis mokėjimas iš esmės teisingas, bet aišku, įvykdyta buvo...

– Tai jūs reformą palaikot. Labai trumpai, pone Tomaševski, balsuosite už kitų metų biudžetą? Lenkų rinkimų akcija balsuos už biudžetą?

V. Tomaševskis: Mums iš esmės biudžeto projektas patinka, bet turime dar išsiaiškinti kai kuriuos momentus.

– Tai Skvernelis yra ramus, formali koalicija kol kas nereikalinga?

V. Tomaševskis: Mes nesakome, kad balsuosime. Nenorime labai balsuoti prieš, dar keletą punktų neišaiškinta ir mūsų, ir Vyriausybės atstovų, tai visų pirma vaiko pinigai, nemokami vaistai senjorams ir kiti momentai. 

– Bet jūsų atsakymas buvo labai tiesus.

V. Tomaševskis: Šita vyriausybė geriausiai tvarkosi iš paskutinių vyriausybių.

– Tai reikia jungtis į koaliciją.

V. Tomaševskis: Mes neskubame.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.