Lietuvoje

2018.12.04 15:57

Lietuvos kariuomenė stiprina oro erdvės stebėseną: įsigijo naujus radarus

LRT.lt 2018.12.04 15:57

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos (OESKV) kariai pradeda oro erdvės stebėjimą su dviem NATO šalies gamintojo tolimojo siekio trijų dimensijų (3D) radarais Antaveršyje (Prienų r.) ir Degučiuose (Šilutės r.).

Kaip teigia Krašto apsaugos ministerija (KAM), nauja radiolokacinių postų infrastruktūra ir radarai yra didžiausias iki šiol Lietuvos indėlis, plėtojant tiek nacionalinius, tiek NATO kolektyvinės gynybos pajėgumus.

„Tolimojo siekio radarų eksploatacijos pradžia žymi milžinišką kokybės šuolį stiprinant tiek nacionalinę Lietuvos, tiek NATO oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistemą, kuri yra NATO vieningos oro erdvės stebėjimo ir priešraketinės gynybos sistemos dalis“, – sakė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, antradienį apsilankęs radiolokaciniame poste Antaveršyje.

Radarų perdavimo Lietuvos kariuomenei ceremonijoje dalyvavo Lietuvos karinių oro pajėgų ir NATO agentūrų vadovybė, projekto įgyvendinime dalyvaujančių institucijų ir įmonių atstovai.

„Radarų sistemų perdavimas Lietuvos kariuomenės naudojimui yra bendrų pastangų rezultatas, kuris prisidės prie Lietuvos saugumo užtikrinimo. NATO yra kartu su jumis siekiant šio tikslo“, – sakė NATO Ryšių ir informacijos agentūros generalinis direktorius Kevinas J. Scheidas.

Vieni moderniausių, kaip teigia KAM, Ispanijos kompanijos INDRA pagamintų karinių radarų su įdiegtomis naujomis ryšių sistemomis ir visa atnaujinta infrastruktūra pakeis iki šiol naudotus ir technologiškai pasenusius sovietinės gamybos radarus.

„Radaruose įdiegtos ypač modernios sistemos, kurios padės užtikrinti nepertraukiamą ir kokybišką oro erdvės ir pasienio zonos stebėjimą, oro policijos funkcijų vykdymą, reagavimą į galimus oro erdvės pažeidimus ir perspėjimą apie grėsmes“, – sakė OESKV vadas pulkininkas leitenantas Aras Rimkus.

Pasak OESKV vado, su šiais radarais Lietuva taip pat pagerins sąlygas NATO sąjungininkų karo aviacijai veikti, paieškos ir gelbėjimo operacijoms vykdyti.

Planuojama, kad šie Lietuvos oro erdvės stebėjimui ir gynybai svarbūs radiolokaciniai postai Antaveršyje ir Degučiuose visišką operacinį pajėgumą pasieks 2019 metais.

Daugiau nei dešimtmetį trunkantį oro erdvės stebėjimo modernizavimo projektą Krašto apsaugos ministerija vykdo kartu su NATO Ryšių ir informacijos agentūra (angl. NATO Communications and Information Agency, NCIA) ir NATO Paramos agentūra (angl. NATO Support Agency, NSPA).