Lietuvoje

2018.12.04 12:46

Darbo partijai – sankcijos: gaus dešimteriopai mažiau pinigų

Dalia Plikūnė, DELFI.lt2018.12.04 12:46

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pripažino Darbo partiją šiurkščiai pažeidus Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą. Tai reiškia, kad partijai paskirta dotacija, kuri buvo grąžinta į biudžetą, už kelis metus nebus išmokėta – tik jos dalis už 2008 m. Tai yra, užuot gavę maždaug 2,3 mln. eurų, jie gaus 220 tūkst. eurų.  

VRK darbo grupės išvadoje primenama, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2016 m. gruodžio 30 d. nutartyje konstatavo, kad 2004, 2005 ir 2006 m. Darbo partijos metinėse finansinės veiklos deklaracijose buvo nurodyti tikrovės neatitinkantys duomenys apie Darbo partijos veiklą ir turtą.

Todėl pagal Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą turi būti sprendžiama, ar tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimas Darbo partijos finansinės veiklos deklaracijose nėra esminis, šiurkštus šio įstatymo pažeidimas, dėl kurio valstybės biudžeto dotacijos už 2004, 2005 ir 2006 m. Darbo partijai negalėjo būti paskirtos.

VRK 2005–2008 m. I pusmečio laikotarpiu buvo septynis kartus priėmusi sprendimus dėl dotacijų skyrimo Darbo partijai. Nuo 2005 m. iki 2008 m. VRK Darbo partijai iš viso paskyrė maždaug 2,3 mln. eurų valstybės biudžeto dotacijų, iš kurių prokuroro ir teismų sprendimu maždaug 1,8 mln. eurų buvo pritaikytas laikinas nuosavybės teisių apribojimas.

VRK darbo grupė siūlė pripažinti, kad, paaiškėjus LAT nutartyje konstatuotoms naujoms aplinkybėms, Darbo partija, 2004, 2005 ir 2006 m. finansinėse deklaracijose nurodžiusi tikrovės neatitinkančius duomenis, šiurkščiai pažeidė įstatymą. Taip pat siūlė pripažinti, kad tokiomis aplinkybėmis VRK negalėjo būti skirtos 2005, 2006 ir 2007 m. valstybės biudžeto dotacijos.

Taip pat buvo siūloma nustatyti, kad Darbo partija turi teisę į dalį teismo sprendimu pervestos į valstybės biudžeto dotacijos sumos, tai yra maždaug 220 tūkst. eurų, kurią sudaro skirtumas tarp teismo sprendimu į valstybės biudžetą grąžintų Darbo partijai skirtų valstybės biudžeto dotacijų ir biudžeto dotacijų, kurios Darbo partijai negalėjo būti skirtos, sumų. VRK narė Svetlana Misevičienė savo pasisakyme teigė, kad jai kilo klausimų, ar gali VRK, praėjus daugiau kaip 10 m., taikyti naujas sankcijas. „Tikiuosi, kad sprendimas nukeliaus į teismą, ir teismas išaiškins“, – sakė S. Misevičienė.

Nepritaria VRK vertinimui

Darbo partijos advokatas Linas Jasickas nepritarė VRK darbo grupės pasiūlytam vertinimui. „Mūsų supratimu šitą situaciją reikėtų vertinti truputėlį plačiau – viešosios teisės kontekste ir remtis ne tik VRK veiklą reglamentuojančių įstatymų, ne tik politinių partijų ir politinių kampanijų kontrolės įstatymu, bet ir viešosios teisės požiūriu“, – sakė L. Jasickas. Advokatas grindė, kad viešojoje teisėje galioja principas, kad galima tik tai, kas yra aiškiai nustatyta, ir tai, kas nėra aiškiai nustatyta, to negalima daryti.

„Jeigu mes kalbame apie VRK teisę keisti savo 2004,2005, 2006 m. priimtus sprendimus, tai iš tikro įstatymas nustato VRK teisę keisti ir panaikinti savo sprendimus. Tačiau, mūsų supratimu, teisės skirti retrospektyviai sankcijas už tuo metu tariamai padarytus pažeidimus, ypač praėjus daugiau negu 10 m. laikotarpiui, tokios teisės VRK neturi“, – sakė L. Jasickas.

Advokatas sutiko, kad įstatymai nenustato senaties terminų, tačiau, jis teigė manąs, kad „teisinėje valstybėje negalima situacija, kurioje praėjus daugiau negu 10 m. politinei partijai galėtų kilti teisinė atsakomybė už pažeidimus (nekeliant klausimo, ar jie buvo padaryti, skiriant sankciją), (…) orientuotą į praeityje VRK priimtus sprendimus dėl dotacijų skyrimo“. „Jeigu VRK priims tokį sprendimą, tai VRK viršys savo kompetencijos ribas, kurias nustatė įstatymo leidėjas įstatymuose“, – sakė L. Jasickas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt