Lietuvoje

2018.12.04 12:10

Po skaudžios žūties – ugniagesių priminimas: kaip saugiai elgtis ant ledo

kaunodiena.lt2018.12.04 12:10

Ant vandens telkinių jau susiformavo ledas, todėl vis daugiau žmonių susigundo pasimėgauti žiemos pramogomis. Naujojoje Akmenėje pirmadienio vakarą pranešta apie dingusį vaiką, kuris, kaip paaiškėjo, nuskendo užlipęs ant ledu padengto tvenkinio.  

Įvykus nelaimei, siekdami užtikrinti visų piliečių saugumą, Valstybinė priešgaisrinė tarnyba savo feisbuko paskyroje pasidalino iliustracija, kuria siekiama įspėti apie gresiančius pavojus. Pareigūnai ne tik ragina vengti trapaus upių ir ežerų ledo, bet ir pataria, kaip elgtis nutikus nelaimei.

Patarimai

Įsitikinkite, kad ledas pakankamai storas.

Vieną žmogų išlaiko daugiau kaip 7 cm storio ledas, o kad išlaikytų grupę žmonių, jis turi būti ne plonesnis nei 12 cm. Niekada nelipkite ant pabalusio ledo, nes jis būna iškorėjęs ir nestiprus.

Už bato visuomet turėkite užsikišę ledo smigius. Jie padeda įsikabinti, jei ledas įlūžtų. Būtinai vilkėkite gelbėjimo liemenę su atšvaitais. 

Valstybinės priešgaisrinės tarnybos iliustracija

Atmintinė:

– Nepalikite vaikų ant ledo be priežiūros;

– Prie kranto ledas plonesnis;

– Jei lipate ant ledo, neškitės lazdą ir tikrinkite tvirtumą;

– Eidami grupėje, laikykitės atstumo nuo kitų žmonių;

– Aplenkite vietas užneštas sniegu;

– Pavojinga šalia ledo kūrenti laužus, gręžti daug ekečių;

– Įlūžus žmogui, skambinkite greituoju pagalbos telefonu.

Ką daryti, jei įlūžote?

Svarbiausia – nepanikuokite. Darydami nereikalingus judesius išeikvosite energiją. Įlūžęs ropškitės ant ledo tik į tą pusę, iš kurios atėjote. Sliuokite ant ledo ne visu kūno svoriu, o plačiai išskėtę rankas – taip padidinsite atramos plotą. Pasistenkite maksimaliai krūtine užgulti ledą, o po to atsargiai iškelkite vieną koją po kitos. Jei turėsite ledo smigius, visas šis procesas stipriai pagreitėtų ir būtų garantuotas. Jeigu užčiuožėte ant ledo, kuris jau nebelūžta, niekuomet nebandykite stotis – irkitės gulėdami ant pilvo rankomis iki kranto.

Tik pasiekęs krantą bėkite, kad sušiltumėte, ir ieškokite šiltos vietos, kur galėtumėte nusivilkti šlapius drabužius.

Jei įlūžo kitas žmogus

Jei pastebėjote skęstantį asmenį, visuomet pirmiausia kvieskite pagalbą ir bendraukite su skęstančiuoju. Sakykite, kad skubate į pagalbą. Psichologinis palaikymas tokioje situacijoje yra ypač svarbus.

Artintis prie eketės, kurioje yra skęstantysis, reikia labai atsargiai – geriausia šliaužte ir plačiai išskėtus rankas. Jeigu yra galimybė, po savimi pasidėkite kokį plokščią daiktą, pvz., lentą. Prišliaužti prie pat eketės krašto ir duoti skęstančiajam rankos negalima, kadangi galite įlūžti ir jūs pats. Laikykitės atstumo nukentėjusiajam mesdami virvę, duodami tvirtą šaką, lentą ar slidžių lazdą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.