Lietuvoje

2018.12.04 14:17

Pedagogų toliau reikalaujama palikti ŠMM patalpas, šie nesitraukia

Modesta Gaučaitė, LRT.lt, Edmundas Jakilaitis2018.12.04 14:17

Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) beveik savaitę gyvenantys streikuojantys mokytojai nesitraukia. Dar pirmadienio vakare ministerijos kancleris Tomas Daukantas jų paprašė iki antradienio palikti patalpas, tačiau panašu, kad pedagogai to daryti neketina. Antradienį ryte ir toliau kone dvi dešimtys mokytojų laiką leido vienoje iš ministerijos salių.

Šeštą dieną ŠMM gyvenantys pedagogai antradienio ryte žiūrėjo televizijos laidas, kuriose kalbėjo ministrė J. Petrauskienė, gaminosi užkandžius, diskutavo. Paklaustas apie ŠMM kanclerio prašymą palikti ministerijos pastatą, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius sakė, kad to daryti kol kas neketinama.

Kvietė palikti ministerijos patalpas

Ministerijos kancleris Tomas Daukantas dar pirmadienio vakare, atėjęs pasikalbėti su maždaug 30 streikuojančių mokytojų, ragino juos palikti ŠMM patalpas. Ministrės Jurgitos Petrauskienės patarėjas Arminas Varanauskas tos pačios dienos ryte pedagogus informavo, kad daugiau derybų dėl jų reikalavimų nebus, nes tai jau nebe ŠMM atsakomybė.

T. Daukantas pedagogams teigė sulaukęs ministerijos darbuotojų skundų dėl prastų darbo sąlygų ir kvietė mokytojus susirinkti daiktus ir taikiai palikti ŠMM patalpas. Tuo metu premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas laidoje „Delfi Dėmesio centre“ kalbėjo, kad jei pedagogai patalpų nepaliks, gali būti imamasi teisinių veiksmų, t.y. kviečiama policija.

Antradienį kancleris vėl aplankė mokytojus ir klausė: „Tai kaip su mūsų prašymu, kad su savo daiktais paliktumėte ministeriją?“

Tuo tarpu profesinės sąjungos lyderio pavaduotojas teigė, kad diskusijos nėra baigtos ir mokytojams dar kyla klausimų, neaiškūs skaičiavimai, kuriais nurodoma, kad pedagogų reikalavimams įgyvendinti reikės apie 300 mln. eurų.

„Tai 15 minučių paskaičiavimai, kurie manome, kad yra netikslūs“, – komentavo V. Silvanavičius.

Į ministeriją – tik su leidimais

T. Daukantas išgirdęs neigiamą mokytojų atsakymą dėl išėjimo iš ŠMM informavo, kad į ministerijos patalpas nuo šiol galės įeiti tik žmonės, kurie yra kviesti ar jų atvykimas suderintas, turi leidimus ir atvyko į posėdžius.

„Viliuosi, kad nereikės kartotis ir kartotis. Girdžiu jūsų geranoriškumą ir norą išnaudoti kitas veiklas. Tiesiog noriu atkreipti dėmesį, kad yra patvirtinta tvarka, yra teisės aktas ir mes norime jo laikytis“, – sakė ministerijos kancleris, dar kartą paraginęs mokytojus išeiti iš ministerijos su savo daiktais.

Kai kurie ministerijoje gyvenantys pedagogai keičiasi su kolegomis, t.y. kai kurie išeina namo ir vietoje jų ateina kiti. Kaip sakė T. Daukantas, į ministeriją bus įleidžiami tik žmonės, kurių apsilankymas yra suderintas, atvyksta į posėdžius ir pan., o pedagogai keistis vietomis nebegalės.

T. Daukantas, BNS nuotr.

„Jūs matote, kad bus viskas. Atėjo laikas jums užsidirbti karmos taškų ir priglausti mus. Priglauskite mus ir žmonės eis paskui jus. Visa Lietuva mus palaiko, nepalaiko tik keli žmonės, kurie grasina policija“, – kancleriui atsakė vienas iš ministerijoje gyvenančių mokytojų.

Kancleris: šiandien policijos dar nekviesime

Žurnalistų kalbinamas ŠMM kancleris priminė, kad vyriausybėje pirmadienį buvo patvirtintas kitų metų biudžetas, todėl daugiau diskusijų būti negali ir mokytojų buvimas ministerijoje bei tų pačių klausimų nagrinėjimas vis iš naujo neturi prasmės.

„Arba tai turi būti organizuota kitose vietose, arba tai turi būti pačioje ministerijoje, platesniame rate, tokie kvietimai būtų pateikiami. Matau, kad dalis mokytojų išgirdo, nes šiandien jų čia mažesnė dalis nei buvo vakar, bet dalis yra likusių.

Šiandien po pasitarimo priėmėme sprendimą, kad yra, kaip ir ligi šiol, asmenų įėjimo į ministeriją tvarka ir ten aiškiai nurodyta, kada darbuotojai, kada asmenys, taip pat ir mokytojai, gali įeiti į ministeriją – kai organizuojami susitikimai, konferencijos, yra kvietimai. Jei mokytojai ar kiti asmenys tokių kvietimų neturės, jie nebus įleidžiami“, – kalbėjo T. Daukantas.

Pasak jo, šiuo metu ministerijoje jau esančių mokytojų niekas lauk kol kas nevaro, bet gražiuoju prašo palikti patalpas. Paklaustas, kas bus jei mokytojai neišeis ir dar šiąnakt liks nakvoti ministerijoje, kancleris atsakė: „Viliuosi, kad tai baigsis. Jei ne – tada ir matysime.“

Jis neatmeta, kad ateityje gali būti kviečiami policijos pareigūnai, tačiau teigė, kad šiuo metu tokia galimybė nėra svarstoma.

„Šiandien dar nekviesime. Nėra svarstomas toks variantas“, – tikino T. Daukantas.

Palikti patalpų neketina, nes turi klausimų

Portalo LRT.lt kalbintas V. Silvanavičius sakė, kad derybų protokolo, kuris šiuo metu, pasak jo, yra tik projektas, nėra nei ministrės, nei kitų mokytojų profesinių sąjungų parašų.

„Aš nesuprantu, kodėl ministerija sako, kad viskas yra baigta, nes nei vienos profsąjungos nėra, nei ministrės parašo. Mums daug kyla klausimų dėl sutartų punktų, ypač daug klausimų kyla dėl tų pateiktų sumų. Mums jos atrodo didelės, bet mums reikėtų, kad jie pagrįstų tuos skaičiavimus“, – komentavo V. Silvanavičius.

Ministerijos skaičiavimais, mokytojų reikalavimų įgyvendinimui reikia maždaug 300 mln. eurų, bet premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį patikino, kad tokia suma tikrai nebus skiriama.

Kalbėdamas apie tai, kiek dar mokytojai gali gyventi ministerijos patalpose, V. Silvanavičius teigė, kad pedagogų buvimas Vilniuje esančiose ŠMM patalpose leidžia valdžiai ir kitiems politikams lengvai rasti mokytojus, ateiti kalbėtis.

„Mes esame iš Klaipėdos, Švenčionių, Kaišiadorių. Tiek privažinėti negalime, todėl patogu, kad mes čia esame, mus lengva rasti, ateiti ir kalbėtis“, – kalbėjo V. Silvanavičius.

Pokalbiui su kancleriu besitęsiant daugiau nei pusvalandį į ministeriją atvyko profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. Jis informavo kalbėjęs su vyriausybės kancleriu ir premjero patarėju, kurie patikino, kad su policija niekas mokytojų iš ŠMM išvesdinti neketina. 

Derybos atnaujinamos

Iš vyriausybės pas streikuojančius mokytojus grįžęs A. Navickas teigė, kad po pokalbio su premjero patarėjais ir vyriausybės kancleriu derybos dėl jo vadovaujamos profesinės sąjungos reikalavimų atnaujinamos.

„Buvau ką tik vyriausybėje, susitikau su premjero patarėjais. Gandai dėl policijos kvietimo neatitinka tikrovės. Tai būtų kažkoks išskirtinis atvejis, kai mokytojus iš derybų išvesdintų policija. To niekas neketina daryti. Artimiausiu metu ministerija planuoja atnaujinti derybas ir siekti sutarimo. Būsime čia tol, kol susitarsime“, – kalbėjo A. Navickas.

Paklaustas, su bus vykdomos derybos, jei švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė yra patraukiama iš pareigų, profesinės sąjungos pirmininkas teigė, kad ministerija negali likti be vadovo, ji turės laikinąjį vadovą, su kuriuo bus galima derėtis.

„Tie žmonės, kurie rengė tuos pokyčius, tie patys žmonės dirba. Juk ne ministrė rengė teisės aktus ar jų projektus. Ministrė nėra tas žmogus, kuris būtinai turėtų spręsti. Darbdavys yra vyriausybė, tai ji ir turės vykdyti derybas“, – komentavo A. Navickas.

Neaišku, kas sumokės

Kol kas lieka neaišku, ar streikuojantiems pedagogams bus sumokėta ir kas tai turėtų padaryti. Žiniasklaidoje jau anksčiau skelbta, kad A. Navickas žadėjo, kad pedagogams bus mokamas atlygis už visas dienas, kurias jie streikavo. Pirmadienį žurnalistams jis teigė, kad dėl to bus kalbamasi su vyriausybe.

Tačiau premjeras Saulius Skvernelis tikino, kad vyriausybė to daryti neketina. Pasak jo, savo pažadus turi tesėti pati A. Navicko profesinė sąjunga.

„A. Navickas, pradėdamas streikus, garantavo mokytojams, kad jis apmokės už streiko metu prarastą atlyginimą, tai tikimės, kad profesinė sąjunga šio įsipareigojimo laikysis“, – sakė ministras pirmininkas.

 Paklaustas, ar profesinė sąjunga turi lėšų apmokėti mokytojams už streiko dienas, S. Skvernelis teigė tokios informacijos neturintis. Be to, premjeras teigė, kad nakvodami ministerijoje mokytojai pažeidžia susirinkimų įstatymą ir ragino juos grįžti į mokyklas ir šeimas.

Antradienį žurnalistams A. Navickas vis dar teigė, kad dėl apmokėjimo bus tariamasi atnaujintų derybų metu, be to teigė, kad streikuojantiems mokytojams svarbiausia ne pinigai.

„Premjeras sakė, kad tai yra mūsų atsakomybė, mes sakome, kad tai yra derybų objektas ir turbūt visos šalys bus suinteresuotos, kad mokytojai kuo mažiau nukentėtų. Mes ir dabar sakome, kad mes kompensuosime mokytojams. Mes sakėme, kad tarsimės su vyriausybe, o nesusitarus imsimės kompensavimo. Tai ne esminės detalės. Pinigai mokytojams, kurie streikuoja, ir mūsų organizacijai, nėra svarbiausia“, – komentavo A. Navickas.

Paklaustas, ar jo vadovaujama profesinė sąjunga turi pakankamai lėšų, kad esant reikalui galėtų išmokėti atlyginimus mokytojams, jis tiesiai neatsakė. A. Navickas sakė: „Kaip ir vyriausybė, taip ir kitos organizacijos po pagalve nelaiko pinigų maišo, kurį galėtų dalinti. Mūsų organizacija renka nario mokestį, mūsų organizacija yra sparčiai auganti, turime streikų fondą, į kurį žmonės aukoja. Čia tik laiko klausimas, priklausomai nuo dydžio, per kokį laikotarpį mes mokytojams kompensuosime. Jei vienokios sumos – tai bus greičiau, jei kitokios, tai gali būti ilgesnis laikotarpis. Mokytojai tą žino.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt