Lietuvoje

2018.12.03 17:10

ŠMM apsigyvenusius mokytojus lanko kolegos, kancleris prašo palikti patalpas

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.12.03 17:10

Streikuojančių mokytojų gretos didėja. Aplankyti Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) gyvenančių mokytojų atvykę Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos mokytojai pranešė nuo antradienio prisijungiantys prie streiko. Su plakatais prie ministerijos susirinkę mokyklos pedagogai teigė, kad ministrės Jurgitos Petrauskienės nušalinimas nuo pareigų problemų nesprendžia.

„Lai švietimas Lietuvos tamsumas prašalina“, – skelbė gimnazijos mokytojų rankose laikomi plakatai. Apie 40 Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenės narių pirmadienio pavakare susirinko prie ŠMM ir kiek vėliau užkilo į trečiąjį pastato aukštą, kuriame esančioje salėje jau šeštą dieną gyvena streikuojantys pedagogai.

Skelbia vienos dienos streiką

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos  istorijos mokytoja Jūratė Litvinaitė žurnalistams sakė, kad šios mokyklos pedagogai priklauso kitai profesinei sąjungai, kuri oficialiai nestreikuoja, todėl jie savo iniciatyva rengia vienos dienos streiką. Neatmestina, kad šioje mokykloje streikas gali tęstis ir ilgiau.

„Niekas taip nesielgia. Ministrė jau buvo pradėjusi derybas. Gal jos nebuvo tokios, kokių tikėjosi abi pusės, bet vis dėlto, tai jau buvo procese ir jos nuėmimas yra pasišaipymas apskritai iš proceso. Tai reiškia, maždaug, kad mokytojams nebėra su kuo derėtis, eikite namo“, – sakė gimnazijos mokytoja, pridurdama, kad pedagogai kovoja už savo teises ir demokratišką dialogą, kurio, pasak jos, S. Skvernelis nenorėjo inicijuoti.

Paklausta, kaip vertina tai, kad kolegos apsigyveno ministerijoje, J. Litvinaitė sakė, kad kiekvienas pasirenka protesto formą ir toks pedagogų sprendimas rodo, kad jie nematė kito kelio.

„Mes nė vienas neturime didelės streiko patirties, tiesiog darome taip, kaip išeina. Reikia daryti iki galo. Dabar trauktis jau būtų gėda. Tai pirmiausia yra moralinis aktas. Tai nėra viešųjų ryšių akcija, kad mus išgirstų. Mums svarbiausia, kad išgirstų tie, kurie nėra patenkinti dabartine padėtimi“, – teigė pedagogė.

„Lengva sukarti šunis ant vienos moters“, – kolegoms sakė J. Litvinaitė. Tuo tarpu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius teigė, kad jei J. Petrauskienė nebūtų nušalinta ir antradienį būtų surengta opozicijos inicijuota interpeliacija, būtų išsamiai diskutuojama apie etatinį modelį, o valdantieji, pasak jo, to nenori.

„Nėra žmogaus, nėra ir problemos“, – šmaikščiai komentavo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas.

Kvietė palikti ministerijos patalpas

Į salę, kurioje susirinko mokytojai, atvyko ir ministerijos kancleris Tomas Daukantas. Jis sakė besijaučiantis keistai, tai esą nuolatinė būsena nuo trečiadienio.

„Tai netradicinė situacija, kai mokytojai leidžia naktis ministerijoje. Nežinau nė vieno darbuotojo, kuris būtų nakvojęs ministerijoje. Periodas buvo nelengvas. Vyriausybė savo sprendimus priėmė. Iškyla klausimas, kodėl dar mokytojai ŠMM, nes ŠMM atskirų susitikimų vykdyti nebegalės“, – teigė T. Daukantas.

Jis teigė sulaukęs ministerijos darbuotojų skundų dėl darbo sąlygų užtikrinimo. T. Daukantas kvietė mokytojus po susitikimo susirinkti daiktus ir palikti ministeriją, nes diskusijos tęsiamos nebebus.

V. Silvanavičius atsakė, kad dėl to dar bus tariamasi, nes profsąjungos reikalavimai dar neaptarti su Seimo atstovais.

„Nuoširdžiai prašau ir kviečiu šiandien baigti diskusijas čia, susitarti susitikti kitais laikais“, – sakė T. Daukantas.

Paklaustas, kaip bus elgiamasi, jei pedagogai neišeis iš ministerijos, bus svarstoma imtis teisinių priemonių. V. Silvanavičius teigė, kad kai kurie mokytojai yra ne iš Vilniaus, todėl taip lengvai išvykti negali. T. Daukantas atsakė, kad todėl ir yra skiriama daugiau laiko nei valanda ar dvi. 

„Mus gali tik išnešti, mes patys neišeisim“, – teigė viena iš streikuojančių mokytojų.

ŠMM kancleriui palikus mokytojus, V. Silvanavičius kalbėjo suprantantis T. Daukanto poziciją ir vertino tai, kad su mokytojais šis kalbėjo taikiai ir taktiškai.