Lietuvoje

2018.12.03 14:46

Pedagogų streiko pabaigos nesimato: gali tęstis ir iki Kūčių

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.12.03 14:46

Ketvirtą savaitę besitęsiant pedagogų streikui, juos atstovaujančios profesinės sąjungos pirmadienį atvyko į vyriausybės posėdį. Prieš jį su žurnalistais kalbėjęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas sakė, kad esminis derybų klausimas yra ne pinigai, nors dar prieš porą dienų garsiai reikalauta nuo 2019 metų penktadaliu didinti pedagogų atlyginimus. Be to, neaišku ir kas liks iš pažadų streikuojantiems mokytojams sumokėti už streiko dienas.

Skirtingos mokytojus atstovaujančios profesinės sąjungos sutaria tik dėl vieno – jų manymu sprendimas keisti švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę buvo reikalingas. Tačiau panašu, kad tai vienintelis aspektas, dėl kurio sutariama.

Derybos – ne dėl pinigų

Prieš ministrų kabineto posėdį A. Navickas teigė, kad nors ministrės Jurgitos Petrauskienės patraukimas iš pareigų nebuvo tai, ko pedagogai siekė streiku, jis džiaugiasi, kad iš pareigų patrauktas asmuo švietimo sistemoje „sukėlęs daug destrukcijos“.

Tačiau paklaustas apie derybas su vyriausybe, A. Navickas teigė, kad deramasi ne dėl pinigų. Anot jo, streikas kilo dėl siekio keisti neskaidrią, neteisingą ir neaiškią sistemą. Tiesa, dar praėjusią savaitę jo vadovaujama profesinė sąjunga reikalavo nuo 2019 metų pedagogų algas kelti penktadaliu. Preliminariais paskaičiavimais, tai kainuotų apie 300 mln. eurų. Tiesa, pats profsąjungos lyderis teigia, kad tikslių paskaičiavimų dar nėra.

„Tik suderinus sistemą galima paskaičiuoti, kiek tai kainuotų. Netikslinga kitiems metams skirti pinigus į tokią klampią sistemą, kur pinigai neskaidriai paskirstomi. Reikia susitarti ir sudėlioti prioritetus, skirti pinigus, kurie pasiektų mokytojus skaidriai ir aiškiai.

Tikslios pinigų sumos nėra paskaičiuota. Preliminariai Aido Aldakausko (ŠMM – Aut.) paskaičiuota, kad mūsų reikalavimams reikės 300 mln. eurų. Tikslių paskaičiavimų nėra, nėra įvykusios derybos“, – teigė A. Navickas.

Visgi jis teigė, kad jo vadovaujama profesinė sąjunga yra linkusi eiti į kompromisus, nuo kai kurių reikalavimų atsitraukti iš viso ar susitarti tik iš dalies, išdėliojant juos ilgesniuose terminuose. Pasak jo, tai lemtų reikalingos sumos mažėjimą. Tačiau jis teigė, kad jei derybos nevyks ir į reikalavimus atsižvelgta nebus, streikas gali tęstis ir iki Kūčių.

Jo teigimu, šiuo metu esminis reikalavimas yra keisti etatinio darbo apmokėjimo modelį, kad šis taptų aiškus ir skaidrus.

„Reikia susėsti ir parengti teisės aktą, kuris aiškiai apibrėžtų tą etatinį. Deja, kol kas ministerija tik iš nuogirdų formuoja pasiūlymą, jų protokolas formuojamas iš to, kad ministrė dvi savaites važinėja po Lietuvos mokyklas, iš nuogirdų susirinko tas problemas“, – komentavo A. Navickas.

Tarsis dėl atlyginimo streikuojantiems mokytojams

Anksčiau žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija, kad A. Navickas žadėjo streikuojantiems mokytojams sumokėti už dienas, kurias jie praleido streikuodami. Tačiau dabar profsąjungos lyderis teigė, kad dėl to dar bus tariamasi.

„Kaip ir žinote, pagal įstatymus, baigiantys streikui šalys derasi dėl darbo užmokesčio. Visi norėsime, kad tos pasekmės, kurias sukėlė ministrė dėl savo klaidų, būtų kažkaip likviduotos, mokiniams būtų atkurtas ugdymo procesas.

Turėsime susitarti, kokiu būdu mokytojai išdėstys tą medžiagą, kurios nedirbdami neišdėstė ir turbūt reikės susitarti, kaip bus grąžinta dalis ar visa suma pinigų mokytojams“, – sakė A. Navickas.

Sutaria tik dėl vieno

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius teigiamai įvertino sprendimą iš pareigų pašalinti ministrę J. Petrauskienę. Pasak jo, ministrės patraukimas yra teisingas sprendimas, kad ne jos darbai, o jos asmenybė kėlė dideles aistras.

„Manome, kad naujas atėjęs žmogus, nesvarbu partinis ar ne, turėtų du dalykus padaryti: tęsti pradėtus darbus, atsižvelgiant į tuos sutarimus, kuri buvo pasiekti, ir realizuoti kolektyvinės sutarties nuostatas apie ilgalaikį švietimo finansavimą, pasiekianti Europos lygį ir ilgalaikę mokytojų darbo užmokesčio programą“, – komentavo A. Jurgelevičius.

Tačiau klausimų ir toliau kelia A. Navicko vadovaujamos profesinės sąjungos reikalavimai. A. Jurgelevičius sakė, kad perskaičius keliamus reikalavimus aišku, ko reikalaujama: „Tačiau pastarųjų dienų įvykiai sukėlė abejones, ar aš suprantu, ko nori streikuojantieji, jų vadovas. Todėl vieną iš prielaidų darau, kad jiems patiems neaišku, ko jie nori.“

Tikisi priimti teisės aktą dėl BVP didinimo

Premjeras Saulius Skvernelis po vyriausybės posėdžio kvietė pedagogus galvoti apie vaikus ir grįžti į ugdymo įstaigas. Jis teigė, kad poreikiai, kurie numatyti ir sutarti kolektyvinėje sutartyje, yra vykdomi, finansavimas pakankamai ženkliai didėja.

„Turėtume kalbėti apie 190 mln. eurų, bus dar numatytos papildomos lėšos ikimokyklinio ugdymo specialistų atlyginimų suartinimui su mokytojų. Tas buvo numatyta kolektyvinėje sutartyje 2020 metais, bet pradėsime įgyvendinti nuo kitų metų“, – teigė ministras pirmininkas.

Jis kartojo, kad A. Navicko vadovaujamos profesinės sąjungos teikiami reikalavimai, kurie kainuotų apie 300 mln. eurų, nėra įgyvendinami, nes tai išbalansuotų sistemą ir rezultatų nebūtų pasiekta. Be to, S. Skvernelis teigė, kad kitą savaitę bus pasirašytas memorandumas, kuris lems arba įstatymą, arba Seimo nutarimą, kuriame bus numatyta iki 2022 metų siekti, kad švietimo poreikiams būtų skiriama ne mažiau nei 6 proc. BVP.

„Aš manau, kad jei mes priimtume arba Seimo nutarimu, arba įstatymu, tai galėtų jis pradėti funkcionuoti nuo kitų metų ir būti pradėta įgyvendinti tai, kas numatyta įstatyme. Jis būtų priimtas pavasario sesijoje, bet kalbant apie 2020 metų biudžetą būtų galima daryti tuos žingsnius“, – teigė premjeras.

S. Skvernelio teigimu, kitų metų švietimo ir mokslo biudžetas, su Europos Sąjungos paramos lėšomis, sudarys 2,2 mlrd. eurų. Anot premjero, statistika rodo, kad vidutinis mokytojo atlyginimas yra 952 eurų „ant popieriaus“ ir 16 eurų lenkia šalies atlyginimų vidurkį.

Paklaustas apie A. Navicko žodžius, kad pasibaigus streikui reikės tartis ir dėl ugdymo medžiagos dėstymo, ir dėl atlyginimų mokytojams, S. Skvernelis teigė, kad dėl ugdymo programų vykdymo atsakingos savivaldybės. Kalbėdamas apie atlygį streikuojantiems pedagogams jis sakė:

„A. Navickas, pradėdamas streikus, garantavo mokytojams, kad jis apmokės už streiko metu prarastą atlyginimą, tai tikimės, kad profesinė sąjunga šio įsipareigojimo laikysis.“ Paklaustas, ar profesinė sąjunga turi lėšų apmokėti mokytojams už streiko dienas, S. Skvernelis teigė tokios informacijos neturintis. Be to, premjeras teigė, kad nakvodami ministerijoje mokytojai pažeidžia susirinkimų įstatymą ir ragino juos grįžti į mokyklas ir šeimas.

„Taip tęstis negali“, – sakė S. Skvernelis.