Lietuvoje

2018.12.03 15:18

E. Gentvilas įžvelgia S. Skvernelio žaidimą: pašalinus dar vieną ministrą, jis į prezidentus eitų kaip auka

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.12.03 15:18

Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas LRT.lt teigia, kad premjeras Saulius Skvernelis, pranešęs apie trijų ministrų pakeitimą, gali siekti išprovokuoti vyriausybės griūtį ir, tuo pasinaudojęs, prezidento rinkimuose vaidinti aukos vaidmenį.  

Pirmadienį S. Skvernelis pranešė apie švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės, kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson ir aplinkos ministro Kęstučio Navicko atleidimą iš pareigų.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio pirmininkas, parlamentaras E. Gentvilas stebėjosi, kad premjeras, pranešęs apie ministrų atleidimus, nekritikavo jų vykdytų reformų, kurios buvo patvirtintos Seime valdančiosios daugumos. E. Gentvilo manymu, tai reiškia, jog pats premjeras dėl ministrų klaidų nemato savo kaltės, nors turėtų.  

„Mums reikia ne kabinetinių žiniuonių, o politikų profesionalų. Čia subliuško profesionalų vyriausybės mitas ir vis tik didžiausia atsakomybė už tai tenka pačiam premjerui, kuris būdamas ir Seimo narys, ir dalyvavęs rinkimuose, rengęs partijos rinkiminę programą, rengęs vyriausybės programą, turi pirmiausiai prisiimti atsakomybę, kad buvo nesuderinti vyriausybės veiksmai, kurių aukomis tampa trys ministrai“, – LRT.lt sakė E. Gentvilas.

Pagal įstatymus, pasikeitus daugiau negu pusei vyriausybės ministrų, vyriausybei tektų iš naujo pasitikrinti pasitikėjimą Seime. S. Skvernelio vyriausybei iki šios situacijos lieka tik vienas žingsnis, kitaip tariant, pasitikrinti pasitikėjimą vyriausybei tektų, jei būtų pakeistas dar vienas ministras.

E. Gentvilo manymu, S. Skvernelis šią situaciją puikiai suvokia ir, liberalo manymu, žaidžia tam tikrą žaidimą. Anot pašnekovo, premjerui net būtų naudinga, jei prezidentė ar opozicija siektų nuversti dar vieną jo vadovaujamos vyriausybės narį, mat tokiu atveju S. Skvernelis prezidento rinkimuose galėtų suvaidinti aukos vaidmenį.

„Premjerui reikia užsitikrinti valdančiosios daugumos palaikymą, nes, jei jis negauna valdančiosios daugumos palaikymo ir krenta, jis negali vaidinti aukos vaidmens ir dalyvauti būsimuose prezidento rinkimuose. Jam būtų naudinga, jeigu, pavyzdžiui, prezidentė pašalintų dar vieną ministrą iš ministrų kabineto ir griūtų vyriausybė. Tada jis taptų prezidentas-veikimo auka ir pakartotų savo salto, pasitraukdamas iš vidaus reikalų ministro posto. Tačiau, jeigu S. Skvernelis gautų antausį nuo valdančiosios daugumos, tai tada vaidinti aukos nepavyktų, nes jis būtų premjeras, kurio nepalaikytų net patys valdantieji. [...]

S. Skverneliui atsistatydinus, jis užkirstų sau kelią tolesnei aktyviai politinei veiklai. Jis neatsistatydina, tikisi sublokuoti valdančiuosius aplink save ir tikisi kokių nors aršių prezidentės veiksmų. Ko reikia, norint eiti toliau, pabuvus premjeru? Reikia reformatoriaus įvaizdžio, ką jis ir bando padaryti, ir reikia aukos įvaizdžio“, – S. Skvernelio veiksmus analizavo E. Gentvilas.

Opoziciją ragina nepasiduoti pagundai

LRT.lt kalbintas opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis neslėpė nuostabos, kad S. Skvernelis atleido kultūros, švietimo ir mokslo ir aplinkos ministrus, tačiau savo pareigose išliko tiek socialinės apsaugos ir darbo, tiek ir sveikatos apsaugos ministrai.  

„Jeigu reikėtų besti pirštu į ministrą, kuris be J. Petrauskienės labiausiai nesusitvarkė su savo pareigomis, tai būtų L. Kukuraitis. Jeigu mes taikome tokį principą, kad šitoje vyriausybėje yra ministrų, kurie nesusitvarko ir jie turi pasitraukti, tai kalbėkime apie L. Kukuraitį, šalia dar yra sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, nes yra sveikatos įstaigų tinklo įstatymas, kuriuo uždaromos ligoninės. Planas yra marinuojamas, nepateikiamas į Seimą. Reiškia, kad tą patį principą galima būtų taikyti dar dviem ministrams“, – svarstė G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis neatmetė galimybės, kad opozicija imsis interpeliacijos dėl vaiko teisių apsaugos reformos įgyvendinimo itin daug kritikos sulaukusiam L. Kukuraičiui. Vis dėlto, pasak G. Landsbergio, interpeliacija yra ilgas procesas ir nebūtinai produktyvus, tad reikėtų imtis kitų veiksmų.

„Pats savaime šis veiksmas (interpeliacija – LRT.lt) nėra produktyvus, tikintis, kad opozicija, turinti 52 balsus, mėgintų nuversti ministrą. [...] Reikia kelti paties S. Skvernelio atsakomybės klausimą“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Kitos opozicinės frakcijos Seime – socialdemokratų – seniūno pavaduotojas Algirdas Sysas LRT.lt taip pat tikino, kad iš pareigų S. Skverneliui reikėjo atleisti ir socialinės apsaugos ir darbo ministrą L. Kukuraitį.

„Iš principo L. Kukuraitis nesusitvarkė, nesuvaldė tos sistemos. Mūsų frakcija tikrai visą laiką atkreipė dėmesį į tai, kvietė dėl reformos pasiruošimo laikotarpio ministrą, piršteliu rodė į tas silpnas vietas“, – kritikavo A. Sysas.

Vis dėlto, jo teigimu, socdemai kol kas neskuba kalbėti apie šio ministro interpeliaciją.

„Aš L. Kukuraičio vietoje, žinodamas, kiek reikia pinigų reformos įvykdymui, žinodamas, kokia tai yra jautri aplinka, paprasčiausiai pasakyčiau: jeigu neskiriate tiek pinigų, kiek reikia, tai pasitraukiu“, – siūlė A. Sysas.

Tuo metu Liberalų sąjūdžio lyderis E. Gentvilas ragino sugrįžti prie S. Skvernelio elgesio analizės ir opozicijai nepasiduoti pagundai imtis kurio nors ministro interpeliacijos.

„Kodėl tris ministrus S. Skvernelis nuima? Kodėl nuima tris, kad užtektų tik vieną paklibinti? Kad tą vieną ministrą galėtų paklibinti arba opozicija, arba prezidentė ir tada premjeras taptų auka? Aš matau nuoseklų S. Skvernelio žaidimą. Jei jis būtų tik J. Petrauskienę patraukęs, tai dar reikėtų trijų ministrų patraukimo, taigi S. Skverneliui tapti auka būtų nerealu. O dabar jis prieina iki tos ribos su trijų ministrų atšaukimu. Lieka vienas ministriukas – labai didelė pagunda ir opozicijai, ir prezidentei nukirsti jį. Tada reformatorius premjeras taptų auka. [...]

Jeigu S. Skvernelis nori tapti auka ir reformatoriumi, tai opozicijai reikėtų kutenti patį premjerą ir patikrinti jo pasitikėjimą Seime slaptu balsavimu, įskaitant ir valdančiosios daugumos balsus. Jeigu mes imsime tik kokį L. Kukuraitį, tai gerai – L. Kukuraitis išmetamas iš barščių, bet S. Skvernelis tampa auka“, – perspėjo opoziciją E. Gentvilas.

Liberalas patvirtino, kad jau pirmadienį pradės pokalbius su opozicijos atstovais dėl galimybės inicijuoti pasitikėjimo premjero S. Skverneliu pasitikrinimą Seime.

Populiariausi