Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.02 11:04

Ketvirtą naktį ministerijoje liko nakvoti apie 20 mokytojų, ministre „paskelbė“ mokytoją

Liepa Želnienė, 15min.lt 2018.12.02 11:04

Nuo trečiadienio Švietimo ir mokslo ministerijoje įsikūrę mokytojai jau ketvirtą naktį iš eilės nakvojo valstybės įstaigoje. Sekmadienį ministerijoje nubudo apie 20 mokytojų, 15min informavo streikuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Sekmadienį ryte kalbintas A. Navickas tikino, kad šiąnakt incidentų nebuvo.

Sekmadienį dieną laukiama kitų profesijų palaikymo akcijos.

Mokytojai juokais pakeitė ministerijoje kabančias lenteles ir ministre paskelbė mokytoją Veroniką Naumovaitę.

Tačiau pokštas švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei ir premjero patarėjui Skirmantui Malinauskui nepasirodė juokingas.

Ministrė feisbuke pasidalinusi nuotrauka parašė: „Matyt visi turime savus dialogo suvokimo standartus.“

Sureagavo ir premjero patarėjas S. Malinauskas. Jis feisbuke pasidalindamas ta pačia nuotrauka parašė, kad ribos jau yra peržengtos.

„Norim kalbėtis, niekas mūsų neklauso“ virsta „imam ministeriją“? Nežinau, ar daug žmonių norėtų gyventi valstybėje, kur klausimai sprendžiami tokiu būdu. Manau, kad nuo penktadienio ribos buvo peržengtos, o A. Navickas pamiršta, jog ir streiko metu galioja LR įstatymai“, – parašė jis.

Pats premjeras Saulius Skvernelis, kaip penktadienį sakė jo patarėjas S. Malinauskas, nutarė nesikišti, tik paragino mokytojus laikytis tvarkos.

Jau tris savaites streikuojanti A. Navicko vadovaujama profsąjunga ministeriją užėmė trečiadienį. Penktadienį buvo rengiamas mitingas prie Seimo, taigi dalis mokytojų patalpas buvo palikę. Grįžę jie rado užrakintas duris ir atgal į ministeriją sulipo per langus.

Penktadienį tikėtasi, kad galbūt pasikalbėti ateis švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė. Tačiau ministrė nepasirodė. Ministerijoje nakvojančius mokytojus ministrė aplankė šeštadienį apie vidurdienį ir praleido su jais maždaug keturias valandas. Tačiau pokalbis baigėsi be rezultatų.

Penktadienį J. Petrauskienės galimybėmis toliau užimti švietimo ir mokslo ministrės pareigas suabejojo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ketvirtadienį vyriausybės ir švietimo profsąjungų atstovai derybas dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio koregavimo atidėjo – nebuvo rastas konsensusas. Profsąjungų atstovus pirmadienį į posėdį kviečiasi vyriausybė – planuojama svarstyti biudžeto projektą, aptarti profsąjungų reikalavimus.

Derybų pabaigoje ketvirtadienį nestreikuojančios profsąjungos iš esmės sutarė dėl maždaug dešimties punktų, kaip modelį reikėtų taisyti, numatyti daugiau finansavimo švietimo pagalbos specialistams, tačiau dėl Andriaus Navicko vadovaujamos streikuojančios Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) reikalavimų sutarta nebuvo ir derybos buvo atidėtos.

Ministerijoje vykusių derybų metu iškelta idėja parengti politinių partijų susitarimą dėl mokytojų algų didinimo nuo 2020 metų.

J. Petrauskienė, BNS nuotr.

LŠDPS reikalauja:

įdiegti etatinį modelį, kuriame vienam etatui sudaryti būtų ne daugiau kaip 18 kontaktinių valandų ir 18 valandų skirta kitiems darbams;

mažinti mokinių skaičių klasėse;

turi būti parengta pedagoginių ir nepedagoginių darbuotojų darbo užmokesčio kėlimo programa, pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 proc.;

valandos etatui skaičiuojamos ne metams, o savaitei;

ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų pedagogų etate turėtų būti ne mažiau kaip šešios nekontaktinės valandos.

Įvedant etatinį apmokėjimo modelį siekta atlyginti už visus mokytojo darbus, išlaikyti stabilų darbo krūvį, į mokyklas pritraukti jaunų specialistų. Pritaikius modelį, ministerijos duomenimis, užmokestis kilo 70 proc. mokytojų.

Opozicija dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo, kitų metų švietimo biudžeto, aukštųjų mokyklų jungimo, ugdymo programų keitimo, ministrės vyro Evaldo Petrausko verslo ir kitų klausimų švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei inicijavo interpeliaciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi