Naujienų srautas

Lietuvoje2018.12.01 22:23

V. Landsbergis: G. H. W. Busho laikysena buvo lemiama mūsų nepriklausomybės kovoje

„Prezidentą G. H. W. Bushą vyresnįjį mes visada turėtume prisiminti kaip lyderį ir asmenį, kurio laikysena ir nuostata buvo be galo svarbi ir, tikriausiai, – lemiama mūsų nepriklausomybės kovoje“, – portalui LRT.lt sako prof. V. Landsbergis. „G. H. W. Bushas yra kultūringo, sumanaus ir garbingo politiko pavyzdys“, – su liūdesiu kalba ir prezidentas V. Adamkus.  

V. Landsbergis: jo laikysena buvo lemiama mūsų nepriklausomybės kovoje

Savo mintimis apie anapilin iškeliavusį JAV vadovą pasidalijo ir Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis.

„Prezidentą G. H. W. Bushą vyresnįjį mes visada turėtume prisiminti kaip lyderį ir asmenį, kurio laikysena ir nuostata buvo be galo svarbi ir, tikriausiai, – lemiama mūsų nepriklausomybės kovoje“, – portalui LRT.lt sako prof. V. Landsbergis.

Jis prisimena, kad atkuriant nepriklausomybę Lietuvoje kai kada atrodydavo, jog JAV per mažai remia ir patį laisvės principą, ir mūsų siekį būti vėl laisva ir nepriklausoma šalimi, kurią Amerika tebepripažino tokia.

„Mes primindavome tai. Ir JAV pareigūnai pasididžiuodavo, kad jie nepripažino inkorporacijos ir jiems Lietuvos valstybė toliau egzistuoja. Bet jie neturėdavo atsakymo į klausimą, kodėl tada mes neturime diplomatinių santykių. Vakarų lyderiai paprastai laikėsi pozicijos, kad tai ateis, kai ateis laikas – o mums virš galvos kabėjo kirvis“, – LRT.lt pasakoja V. Landsbergis. – Štai tokioje situacijoje ir prezidento G. H. W. Busho padėtis nebuvo visai paprasta, nes tai didžiajai šaliai teko visai suprantama – ir didžioji – atsakomybė už pasaulio reikalus. Ir Lietuvos nepriklausomybė nebuvo pats didžiausias reikalas.

Kremlius būtent taip ir skaičiavo: kas ta Lietuva – niekas prieš mano siekį susitaikyti, nusiginkluoti. Nekreipkite dėmesio į tą Lietuvą!“ – Michailo Gorbačiovo laikyseną Lietuvai atkuriant nepriklausomybę primena V. Landsbergis.

„O vis dėlto, demokratinės šalys ir pirmiausia jų flagmanas Jungtinės Valstijos kreipė dėmesį į principinius dalykus. Ir galų gale išvairavo – vos per pusantrų metų mus išvairavo ir, žinoma, mes patys tvirtai ir nuosekliai laikėmės, žmonės Lietuvoje, Lietuvos piliečiai buvo vieningi ir pasiekėme savo tikslo. Bet taip pat labai didelės reikšmės turėjo ir Jungtinių Valstijų tuometis vadovas G. H. W. Bushas“, – priduria Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas.

V. Adamkus: jis buvo mums pavyzdys

„Jis buvo pavyzdys mums, kaip tvarkytis valstybėje“, – LRT.lt sako prezidentas V. Adamkus.

Pasak jo, valstybiniu požiūriu, prezidentui G. H. W. Bushui galima buvo prikišti, kad jis stengėsi aukštesniu lygiu kalbėtis su SSRS vadovu Michailu Gorbačiovu ir nebuvo vienas iš pirmųjų, suskubusių pripažinti Lietuvos nepriklausomybę. Tačiau G. H. W. Bushas išlaikė Amerikos nusistatytą užsienio politiką nepripažinti Lietuvos okupacijos.

„Aš reiškiu jam pagarbą, jis buvo Lietuvai draugingas. Kiek teko su juo susitikti, kalbėti ir draugauti – visuomet išreikšdavo savo tvirtą nusistatymą Lietuvos klausimais“, – portalui LRT.lt sako V. Adamkus.

AFP/Scanpix nuotr.

Pasak V. Adamkaus, G. H. W. Bushas Lietuvai buvo palankus, nors pasauliniame kontekste gal ir ne toks tvirtas, visuomet pareiškiantis JAV poziciją, kaip kad jo sūnus George`as Walkeris Bushas ar prieš tai valdę prezidentai.

„Tačiau jis yra pavyzdys kultūringo, sumanaus ir garbingo politiko“, – su liūdesiu kalba V. Adamkus.

G. H. W. Bushas mirė penktadienį, būdamas 94 metų.

Apie tuometinio JAV prezidento požiūrį ir laikyseną dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo žiūrėkite Virginijaus Savukyno laidoje „Įžvalgos“ su tuomet Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko pareigas ėjusiu Vytautu Landsbergiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi