Lietuvoje

2018.11.29 23:12

J. Petrauskienė derybas su profsąjungomis žada pabaigti dar šiandien: vyksta konstruktyvus dialogas

ELTA, LRT.lt 2018.11.29 23:12

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė ketvirtadienį pranešė, kad derybos su švietimo profesinių sąjungų atstovais vyksta konstruktyviai. Anot jos, dėl dalies profsąjungų siūlymų susitarimas jau yra pasiektas. Streikuojančios profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas LRT televizijai sakė, kad jei reikės, mokytojai ministerijoje liks per naktį.

„Noriu pasidžiaugti, kad vyksta konstruktyvus dialogas, kad kiekvienas siūlymas yra ir aptariamas ir argumentuojamas. Dabar padarėme pertrauką, nes dėl dalies siūlymų jau esame radę sutarimus ir norime tai surašyti. Dėl tam tikrų siūlymų skiriasi nuomonės, todėl profesinių sąjungų vadovai, kurie atstovauja savo mokytojus, nori per tą laiką pasitarti ir grįžtame kalbėtis toliau. Manau, yra visų bendras sutarimas išeiti šiandien sutarus ir pasakius mokytojams, kad galima rasti sprendimus, kad gįžtame į ugdymo procesą, kad mūsų vaikai gali grįžti į mokyklas“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė J. Petrauskienė.

Ministrė neslėpė, kad kai kuriems Andriaus Navicko vadovaujamos Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos reikalavimams, pavyzdžiui, padidinti mokytojų algų koeficientus penktadaliu, nepritaria, mat siūlymų įgyvendinimas pareikalautų itin daug lėšų iš valstybės biudžeto.

„Vien pono A. Navicko profsąjungos keliami reikalavimai, kurie nėra tiesiogiai susiję etatinio mokytojų apmokėjimo sistema, pareikalautų gerokai virš 200 milijonų eurų. Tai puikiai suprantame, kad vienu žingsniu ir vienu mostu tokios galimybės nėra.

Bet kalbamės apie etapavimą, daug dalykų realiai fiksuota šiai dienai kolektyvinėje darbo sutartyje, pavyzdžiui, peržiūrėti ikimokyklinio, priešmokyklinio mokytojų apmokėjimo sistemą, todėl tikrai yra nerealu švietime dešimtmečiais esančiais spragas įšspręsti neatsakingai vienu sprendimu. Tai taip pat užkirstų galimybė įgyvendinti antrąjį mokytojų etatinio apmokėjimo sistemos etapą, kuriam šiandien biudžeto projekte papildomai numatyti 49 milijonai eurų“, – aiškino ministrė.

Profsąjungos trauktis nežada

Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas po derybų sakė, kad reikalauja mažiau nei mokytojams priklauso.

Pasak jo, derybos pakankamai klampios, bet tam tikrų susitarimų pavyko pasiekti. Jie bus sukonkretinti po pertraukos, ketvirtadienio vakarą.

A. Navicko teigimu, reikalavimo 20 proc. didinti algas mokytojams profsąjunga neatsisako, o argumentai, neva dabar, kai biudžetas patvirtintas, tiesiog neįmanoma rasti tam reikalingų 130 mln. eurų – niekiniai.

„Mes dar prieš biudžeto svarstymą šį reikalavimą pasiekėme, tačiau vyriausybė jį ignoravo“, – sakė A. Navickas, pabrėždamas, kad tai vienas pagrindinių LŠDPS reikalavimų, kuriems, mokytojų įgaliojimais, jis negali nusileisti.

Pasak LŠDPS pirmininko, Lietuvos švietimui skiriama tik 4,2 proc. nuo BVP, kai turi būti skiriama 6 proc. „Mes ir taip reikalaujame mažiau nei mums priklauso“, – pakartojo A. Navickas.

S. Malinauskas: kalbėti apie papildomus 130 mln. – nerealu

Kaip po derybų kalbėjo premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas, 2019 metais švietimas – viena prioritetinių sričių, antra pagal dydį, kuriai 185 mln. eurų papildomai didėja finansavimas, 49 mln. papildomai įliejami etatiniam mokytojų darbo apmokėjimui. Tai ir sudaro prielaidas mokytojų atlyginimams nuo kitų metų rugsėjo kilti apie 10 procentų. 

Ypač mažais mokytojų atlyginimais Lietuva, pasak jo, išsiskiria Europos kontekste.

„Tuo išsiskiriame iš visos Europos Sąjungos, todėl apie papildomas finansines priemones pedagogams galime kalbėti nuo 2020 metų. Šiuo metu, kai Seime tvirtinamas valstybės biudžetas, kalbėti apie papildomus 130 mln. eurų mokytojų atlyginimams didinti – nerealu. To tiesiog neįmanoma įgyvendinti, ir profesinės sąjungos, atrodo, tai supranta“, – sakė S. Malinauskas.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša sakė derybose matąs norą susitarti ir kuo greičiau grąžinti vaikus į mokyklą, užbaigti streiką.

BNS nuotr.

„Matau norą ieškoti sprendimų, kurie nėra lengvi. Džiugu matyti, kad neatmetamas etatinis mokytojų darbo užmokestis, tik norime jį patobulinti. Tai labai svarbu, nes reiškia, kad pripažįstama valstybės vykdoma etatinio darbo apmokėjimo reforma. Ieškom būdų, kaip surasti pinigų profsąjungų išsakomoms jautriausioms vietoms, nepaisant unikaliai didelių lėšų, investuotų į švietimą“, – sakė E. Jovaiša.

Viena iš spręstinų problemų parlamentaras vadino atlyginimus pradinių klasių mokytojams, kurie bendrajame etatinio mokytojų darbo apmokėjimo kontekste turi skriaudos.

„Mes tai suprantame, bet suprantame ir tai, kad darydami milžiniškas reformas turime pasirinkti prioritetus. Apgailestaudami turime pasakyti, kad tie prioritetai kartais padaro skriaudą“, – sakė E. Jovaiša.

Išeidamas iš pasitarimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas prašė profsąjungų pakviesti mokytojus nebevargti, grįžti namo, nes dialogas vyksta.

ELTA primena, kad ŠMM derybose su profsąjungomis siūlymą nuo sausio 1 dienos mokytojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 proc. finansų viceministras Darius Sadeckas vadino nerealiu.

„Kaip paskaičiavo Finansų ministerija, tam, kad reikalaujamu procentu būtų pakeltos darbuotojų algos nuo sausio, reikėtų 130 mln. eurų. „Tai finansiškai nepakeliama šiuo metu“, – sakė D. Sadeckas.

S. Malinauskas, BNS nuotr.

Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos vadovas Andrius Navickas žurnalistams leido suprasti, kad profsąjungos dėl to linkusios į derybas. „Lauksim raštiško pasiūlymo, ką jie siūlys, ar išvis neįmanoma padidinti mokytojų atlyginimus, ar jie nebus didinami niekada. Kiek įmanoma didinti atlyginimus, jei įmanoma tai padaryti, ir kada. Gal siūlymai mus patenkins. Lauksime vyriausybės raštiško pasiūlymo“, – pakartojo LŠDPS pirmininkas.

Kaip skelbė ELTA, švietimo ir mokslo ministrės derybos su mokytojų profsąjungomis, kurios prasidėjo ketvirtadienio rytą, dalyvauja ir premjero patarėja Unė Kaunaitė.

Susitikime dalyvauja visų mokytojų profsąjungų vadovai. Ministerijoje miegoję mokytojai piktinasi, kad į derybas įleidžiami tik profsąjungų vadovai.

Pasak švietimo ir mokslo ministrės patarėjos Gabrielės Vasiliauskaitės, iš visų profsąjungų buvo atsiųsti pasiūlymai, kurie ir aptarti susitikime. 

Prie mokytojų streiko prisijungė ir moksleiviai, kurie nuo 11 valandos rinkosi į akciją prie Seimo, o vidurdienį atėjo palaikyti mokytojų prie Švietimo ir mokslo ministerijos.