Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.28 23:23

Trys dešimtys pedagogų nakvoja ministerijoje: čiužinius ir miegmaišius atvežė iš Elektrėnų

„Mes, ministre, jūsų laukiam“, – sako streiką Lietuvos ugdymo įstaigose koordinuojančios profsąjungos vadovas Andrius Navickas. Trečiadienį į Švietimo ir mokslo ministeriją susirinkę streikuojantys pedagogai neišsiskirstė ir žada laukti per naktį. Švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius anksčiau teigė, kad sprendimai dėl modelio koregavimo bus priimti tik ketvirtadienį, susitikus su visų profsąjungų atstovais.

„Tenka tik apgailestauti, kad ministrė net nepradėjo tartis. Ji išsakė tas pačias tezes, kur anksčiau sakydavo, kad ji tarsis su kitomis profesinėmis sąjungomis. [Ministrė] toliau negirdi ir nenori girdėti mūsų reikalavimų pateiktų. Tenka tik apgailestauti, kad ji taip kenkia vaikams ir jų ugdymo procesui“, – LRT televizijai ketvirtadienio vakarą sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos (LŠDPS) pirmininkas A. Navickas.

„Dabar vyksta diskusijos, manau, jos užsitęs. Yra ir viceministras, ir darbuotojai, [...] gal grįš ministrė. Juk ministrė labai gyrėsi, kad su kitomis profesinėmis sąjungomis iki 11 valandos vakaro derėjosi ir sutarė dėl kolektyvinės sutarties. Tai gal visgi ministrė apsigalvos ir grįš? Mes, ministre, jūsų laukiam. Tikrai mes čia būsim ir kodėl neišnaudoti to laiko?“ – komentavo profsąjungos vadovas ir pridūrė, kad mokytojai dirba viršvalandžius, tad esą ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė diskusijai gali rasti laiko po darbo.

Vėliau BNS paskelbė, kad maždaug trys dešimtys pedagogų naktį liko leisti ministerijoje.

„Laukiame, gal ministrė grįš“, – trečiadienio vakarą BNS sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vicepirmininkė Erika Leiputė-Stundžienė. Jos teigimu, nakvoti ministerijoje liko apie trys dešimtys pedagogų. Jie susirinkę Kolegijų salėje.

„Neseniai baigėsi vanduo“, – sakė profsąjungos atstovė.

Po darbo valandų ministerijos pastate buvo likę ir keli jos darbuotojai, BNS sakė ŠMM atstovė Nomeda Barauskienė.

BNS nuotr.

Kitas „raundas“ rytoj

LŠDPS apie norą atvykti į ministeriją derėtis informavo iš antradienį vakare, pranešimą žiniasklaidai išplatino trečiadienį ryte. Vertindamas tokį derybų būdą, viceministras G. Kazakevičius jį pavadino pokalbiu.

„Tai suprasčiau kaip pokalbį, dar kartą išklausant, kur yra kokių nors papildomų neatitikimų“, – trečiadienio popietę teigė jis.

„Rytoj 13.30 val. yra kitas raundas dėl tam tikrų pokyčių“, – pridūrė G. Kazakevičius.

Jeigu mokytojai ministerijoje liks per naktį, viceministro teigimu, jie bus aprūpinti arbata, kava, sumuštiniais. Tariantis dėl Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties (kurios LŠDPS nėra pasirašiusi), anot G. Kazakevičiaus, dalyvavo visos profsąjungos, išsiskirstyta radus sutarimą.

Vertindamas LŠDPS keliamus reikalavimus, viceministras tikino, kad jie susiję su kolektyvine sutartimi.

„Nemaža dalis jų yra tai, kas buvo sutarta per šakos kolektyvinę sutartį“, – dėstė G. Kazakevičius.

Streikuojantys mokytojai lauks ministrės

Streiką paskelbusios profsąjungos vadovas A.Navickas teigė nelaukęs ketvirtadienio susitikimo, nes, anot jo, ministerija derybas vilkina.

„Mes matom ir girdim raginimus tiek prezidentūros, tiek Švietimo komiteto, kad reikia nedelsiant sėstis ir derėtis“, – žurnalistams ministerijoje sakė jis.

BNS nuotr.

A. Navickas teigė, kad tariamasi bus tik su švietimo ir mokslo ministre J. Petrauskiene.

„Lauksim, kol ji atvyks. Ji gi turi būti darbo vietoj. Ar neturi?“ – klausė A. Navickas.

Anot jo, švietimo ir mokslo ministrė „streiko įkarštyje“ išvažiavo į užsienį, todėl esą nutarta imtis iniciatyvos.

„Nevyksta pamokos, tėvai nepatenkinti. Kiek galima laukti? Išgirdome vakar intensyvius raginimus iš prezidentūros. Manom, kad rytoj kelių valandų imituoti derybas... Tikslas yra vienas ir pagrindinis – atkurti ugdymo procesą. Derėtis su profesinėmis sąjungomis, kurios nesutrikdė ugdymo proceso, įvesti destrukciją į derybas. Jei mes siekiame atkurti [ugdymo procesą], turime šiandien dėl to ir susitarti, kokiomis sąlygomis mes jį atkursime“, – dėstė A. Navickas.

Paklaustas, ką veiks iki tol, kol ministrė ateis, profsąjungos vadovas atsakė: „Tai turbūt gersim kavą.“

„Mes neketinam niekur išeiti iš čia. Nesutarsim, tai būsim ir rytoj, ir penktadienį, ir šeštadienį. Kiek reikės, tiek būsim“, – tikino A. Navickas.

Ministrė neturi laiko

Etatinio mokytojų apmokėjimo modelio klausimas trečiadienį buvo aptartas ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio metu. Jame dalyvavusi ministrė sakė po posėdžio vyksianti susitikti su premjeru, vėliau – su dviejų ministerijų atstovais. Ji tikino, kad Švietimo ir mokslo ministerijos durys yra atviros visiems, bet leido suprasti, kad derybos vyks ketvirtadienį.

E. Genio/LRT nuotr.

„Rytoj susitikimas su visomis profesinėmis sąjungomis, o ministerijos durys visada atviros pokalbiui. A. Navicko profesinę sąjungą tikrai sutiksime ir lauksime ministerijoje, visi esame suinteresuoti, kad konfliktas būtų išspręstas ir mokytojai ramiai sugrįžtų į mokyklas“, – BNS cituoja J. Petrauskienę.

Streikas Lietuvos ugdymo įstaigose tęsiasi trečią savaitę. Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, trečiadienį nedirba 73-ijų mokyklų pedagogai.

„Labai apytikriais duomenimis“, kuriuos skelbia ministerija, streikas paveikia ne daugiau kaip 16 tūkst. mokinių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi