Lietuvoje

2018.11.27 15:16

Seimo nariai kviečia NATO sustiprinti savo buvimą Juodojoje jūroje

ELTA 2018.11.27 15:16

Seimo Užsienio reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai antradienį paskelbė pareiškimą dėl Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą, kuriame griežtai smerkia sekmadienio provokacinius Rusijos veiksmus prieš Ukrainos karinius jūrų laivyno laivus. Šiuos veiksmus jie vertina kaip pažeidžiančius Ukrainos suverenitetą, teritorinį vientisumą ir pagrindinius tarptautinės teisės principus. Pareiškime taip pat kviečiama NATO sustiprinti savo buvimą Juodojoje jūroje.

„Bandoma privatizuoti visą Azovo jūrą, parodoma, kam iš tikrųjų buvo reikalingas tiltas. Kerčės tiltas buvo reikalingas ne tik organizuoti judėjimą į Krymą, bet reikalingas ir tam, kad būtų pradėtas Rusijos mobilizavimas bei privatizavimas visos Azovo jūros (...) Kremlius net nenumato įgyvendinti Minsko susitarimų, kelia abejonių, ar Minsko susitarimai apskritai yra gyvi (...) Mes matome visiškai nepridengtą „žaliais žmogeliukais“ okupacijos ir agresijos etapą prieš Ukrainą“, – antradienį Seimo spaudos konferencijoje teigė Seimo narys Emanuelis Zingeris.

Pasak jo, Rusijos veiksmai kelia grėsmę visų Europos valstybių saugumui ir stabilumui. 

Pareiškime pažymima, kad Seimo nariai taip pat kreipėsi į Europos Sąjungos valstybes nares ir ES institucijas ir ragina jas išplėsti politines ir ekonomines sankcijas Rusijos Federacijai, taikomas dėl jos agresijos prieš suverenią Ukrainos valstybę. 

„Kreipiamės į Europos Sąjungos institucijų vadovus, Europos Sąjungos ir NATO valstybių parlamentus, Jungtinių Tautų organizaciją, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją, Europos Tarybą ir jų Parlamentines Asamblėjas, ir visą tarptautinę bendruomenę kviesdami imtis neatidėliotinų veiksmų, kad būtų nutraukta Rusijos agresija prieš Ukrainą ir užtikrintas tarptautinių teisinių susitarimų laikymasis“, – teigiama Seimo narių pareiškime. 

Sekmadienį Ukrainos karinis jūrų laivynas pranešė, kad Rusijos pakrantės apsaugos laivai sekmadienį jūroje ties Krymu taranavo vieną iš jo laivų vilkikų. Laivynas tokius šalies veiksmus apibūdino kaip „atvirai agresyvius“.

Ukrainos teigimu, incidentas įvyko trims laivams, tarp kurių buvo du nedideli kariniai laivai, plaukiant į Mariupolio uostą Azovo jūroje. Laivų maršrutas driekėsi per teritoriją, kurioje tarp Maskvos ir Kijevo tvyro didelė įtampa.

Rusija apkaltino Kijevą laivams neteisėtai įplaukus į jos vandenis ir tyčia mėginus išprovokuoti konfliktą.

Teises į Krymo priekrančių vandenis Rusija reiškia nuo 2014-ųjų, kai aneksavo Ukrainai priklausantį pusiasalį.